Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

10 adımda oy kullanma rehberi

19 Haziran 2018
10 adımda oy kullanma rehberi için yorumlar kapalı
10 adımda oy kullanma rehberi

24 Haziran’daki çifte seçimde vatandaşlar, tüm yurtta 08.00 – 17.00 saatleri arasında oy kullanacak. Oy verme kabinine gidecek olan seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. İşte 10 adımda oy kullanma rehberi:

 24 Haziran seçimlerinde 10 adımda oy kullanma rehberi1- Oy verececeğiniz yeri öğrenin: Nerede ve kaç numaralı sandıkta oy vereceğinizi gösteren seçmen bilgi kağıdınızı yanınıza alın. Seçmen bilgi kağıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, YSK’nın sayfasından ‘Nerede Oy Kullanacağım’ bölümünden sorgulamayaparak seçmen bilgi kağıdının dökümünü alabilir.

 24 Haziran seçimlerinde 10 adımda oy kullanma rehberi2- Kabine telefonla girmeyin: Seçmen bilgi kağıdında yazan oy kullanma yerine gidin. Oy verme kabinine cep telefonuyla giremeyeceğiniz için cep telefonunuzu evde ya da arabanızda bırakın. Yanınızda götürürseniz oy verme kabinine girmeden önce sandık kuruluna teslim edin.

 24 Haziran seçimlerinde 10 adımda oy kullanma rehberi3- TC numaralı kimlik veya pasaportunuz yanınızda olsun: Oy verme kabinine gittiğiniz zaman üzerinizde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan kimlik kartınızı (Geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri) ve seçmen bilgi kağıdınızı sandık kurulu başkanına verin ve seçmen sıra numaranızı söyleyin.

 24 Haziran seçimlerinde 10 adımda oy kullanma rehberi4- Oy zarfının mühürlü olduğuna dikkat edin: Sandık kurulunca adınız seçmen listesinde bulunduktan sonra oy verme işlemine geçebilirsiniz. Sandık kurulu başkanı, mühürlenmiş oy zarfı ile cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliğine ilişkin iki birleşik oy pusulasını ve mühürü size verecek. Oy pusulasında sandık kurulu mührü dışında mühür ya da işaret olup olmadığını kontrol edin

 24 Haziran seçimlerinde 10 adımda oy kullanma rehberi5- Geçersiz oy uyarısı: Oy verme kabinine gitmeden önce sandık kurulu başkanı, ‘tercih’ veya ‘evet’ mührünün pusulada cumhurbaşkanı adayı, siyasi pasrti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle basılması konusunda seçmeni uyaracak. Sandık kurulu başkanı, oy pusulası ve zarfına imza atılması, işaret konulması halinde oyun geçersiz olacağı konusunda da uyarı yapacak.

 24 Haziran seçimlerinde 10 adımda oy kullanma rehberi6- İki pusula da aynı zarfa konulacak: Oy verme kabinine geçince, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliğine ilişkin oy pusulalarına ‘Evet’ ya da ‘Tercih’ mühürünü, dışarı taşırmadan basarak oyunuzu kullanın. Oy pusulalarını düzgün bir şekilde katlayın ve aynı zarfa koyarak yapıştırın.

 24 Haziran seçimlerinde 10 adımda oy kullanma rehberi7- Zarfı sandığa mutlaka siz atın: Oy verme kabininden çıkın ve zarfı bizzat sandığa atın.

 24 Haziran seçimlerinde 10 adımda oy kullanma rehberi8- Oy kullandıktan sonra imza atın: Seçmen listesindeki adınızın karşısına oy kullandığınıza dair imzanızı atın. İmza atmasını bilmeyen veya herhangi bir engeli nedeniyle imza atamayan seçmenlere sandık kurulunca sol elinin başparmağı bastırılır.

 24 Haziran seçimlerinde 10 adımda oy kullanma rehberi9- Seçmen kağıdını almayı unutmayın: İmzadan sonra sandık kurulu başkanına mühürü teslim edin. Sandık kurulu başkanından arka yüzü imzalanıp mühürlenmiş seçmen bilgi kağıdı ve kimliğinizi geri alın. Seçmen bilgi kağıdı ikinci tura kalınması durumunda yeniden kullanılacak.

 24 Haziran seçimlerinde 10 adımda oy kullanma rehberi10- Engelli yaşlı ve hamilelere öncelik: Seçim günü hamile, hasta ve engelliler sıra beklemeden oylarını kullanabilirler. Engellilere yardım edenler, güvenlik görevlileri ve yaşlıların da öncelikli oy kullanmalarına izin verilir. Görme engelliler, felçliler, bedensel engelleri açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık çevresinde bulunan akrabalarından birinin yardımıyla oy kullanabilirler. Okuma-yazma bilmeyen seçmene, sandık kurulu başkanı gerekli bilgilendirmeleri yapacak. Okuma-yazma bilmeyen seçmenlere yardım amacıyla oy verme kabinine başka kimse giremez. Oy kullanma sırasında yardım edemez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.