Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

11 ilçenin yeni başkanı kim olacak?

16 Kasım 2017
292 kez okundu
11 ilçenin yeni başkanı kim olacak? için yorumlar kapalı

AK Parti Bursa Teşkilatı’nda 11 ilçe başkanının kongrelerde yeniden aday olmayacağını açıklamaları sonrası başlayan yeni süreçte,  gözler bu ilçelere çevrildi.

İşte bu kapsamda cevabı aranan soru şu:

“Yenişehir, Mudanya, Orhaneli, Keles, Orhangazi ve Gürsu ilçelerinin dışındaki 11 ilçenin yeni ilçe başkanı kim olacak?”.

Sorunun cevabı resmi olarak 15 gün sonra belli olacak.

Çünkü ilçe kongre takvimi belirlendi.

İlçe kongreleri 2 Aralık’ta Orhaneli ilçesi ile başlıyor ve 25 Aralık tarihinde Osmangazi ilçesi ile sona eriyor.

AK Parti Genel Merkezi ve İl Başkanlığı, ilçelerde ilçe başkanı arayışı ve teşkilatlanma çalışmalarını normal akışında sürdürüyor. Geçen hafta söz konusu ilçelerde, ilçe binalarında cumartesi günü saat 14.00’te temayül yoklaması yapıldı.

İl Koordinatörü ve Trabzon Milletvekili Muhammet Balta’nın gözetiminde ve İl Başkanı Ayhan Salman’ın organizatörlüğünde yapılan temayül yoklamasında, ilçe yönetimi, belediye başkanı, ilçe kadın ve gençlik kolları üyeleri, belediye meclis üyeleri, mahalle başkanları oy kullandı.

Kulislerde konuşulanlara göre, sandıklar o gece İl Başkanlığı’nda açıldı, oylar sayıldı. Ama kimin çıktığının resmi açıklaması yapılmadığı için, sadece isimler üzerinde olasılık değerlendirmeleri yapılıyor.

******                           ******                              ******

Buna göre temayül yoklamalarında 3 merkez ilçede çıkan isimler şöyle:

Osmangazi’de ilçe yöneticisi Mali İşler Başkanı Hasan Hüseyin Demir, Teşkilat Başkanı Abdi İlhan, Belediye Meclis Üyesi Ali Sait Adiloğlu.

Yıldırım’da Kent Konseyi Başkanı Ömer Aykan, ilçe yöneticisi Eşref Özdemir, Ahmet Okumuş, Belediye Meclis Üyesi Zekeriya Ayışık ve Kadir Batmaz.

Nilüfer’de ilçe yöneticisi Tahir Kahveci, Engin Kökçınar, Ufuk Ay  ve Niyazi Salman.

Bu arada Ankara kaynaklı bilgilere göre yeni ilçe başkanı arayışlarında, belediye meclis üyesi olmama şartı aranıyor ki böyle bir durumda adı kulislerde ilçe başkanlığına geçen belediye meclis üyelerinin  şansı olmuyor demektir.

BAŞBAKAN YARDIMCISINDAN BURSA’YA BİR AYRICALIK DAHA…

TRT tarafından 40 yıldır kutlanan Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği törenleri bu yıl ilk defa Bursa’da yapılacak. Açıklama Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’ndan geldi:

Osmanlı’nın ilk başkenti tarih, kültür, sağlık ve turizm şehrimiz olan Bursa’nın 2018’deki etkinlikler için TRT tarafından tercih edilmesi sevindirici bir gelişme. Dünyayı gelecekte yönetecek olan çocuklarımız Bursa’da el ele tutuşup, dünyaya barışın, sevginin mesajını verecek.”

Elbette, TRT’nin bu yıl 40.’sı düzenlenen 23 Nisan etkinliği için Bursa’yı seçmesi öyle tesadüfi değil. Çavuşoğlu’nun etkisi ile yapılan seçimde kentimizin uzun yıllar sonra ilk defa 40 ülkeden 800 çocuk, 150 lider ve 30 civarında basın mensubunun katılacağı böylesine uluslararası düzeyde bir etkinliğe ev sahipliği yapacak olması önemli bir gelişme olduğu kadar, büyük bir ayrıcalık da.

14-30 Nisan tarihleri arasındaki etkinlikte TRT, EBU ve ABU üyesi 40 ülkenin ulusal kanallarında Bursa’nın tarihi, kültürel ve şenlik haberleri canlı yayınlanacağı gibi, programlarında Bursa’nın da tanıtımı yer alacak. Bursa açısından uluslararası PR (PİAR) anlamına gelen bu fırsatı kentin dinamikleri olarak her açıdan iyi değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Çünkü böylesine özel fırsatlar kolay kolay önümüze gelmez. Hakan Çavuşoğlu kentin bakanı olarak, daha önceki bakanlarla kıyaslama pek doğru olmayacak ama gerçek bu, uluslararası tanıtım “fırsatını” ayağımıza getirdi. 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.