Havadis16.com - 09 Aralık 2018, Pazar

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

26 Ocak 2016
ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR için yorumlar kapalı
ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Hizmete başlayan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ni (KETEM) Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ziyaret etti. KETEM’den Sorumlu Dr. Simge Tezel, merkezde kanser taramalarının ücretsiz yapıldığını belirterek; 2016 yılı sonuna kadar İnegöl’de 17 bin 500 bayanın taramadan geçmesini hedeflediklerini söyledi.

 İLK ZİYARET AKTAŞ’TAN

Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel ve yönetim kurulu üyeleri 10 gün önce hizmete başlayan Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ni (KETEM) ziyaret etti. Başkan Alinur Aktaş, Yapılan çalışmalarla ilgili Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Muctebe Mirei ile KETEM’den Sorumlu Dr. Simge Tezel’den bilgi aldı.

Aktaş; “İnegöl’ümüz için yeni bir başlangıç olan KETEM’i ziyarete geldik. Bu bina İnegöl’e yaklaşık 11 yıl Huzur Evi ek hizmet binası ve kadın sığınma evi olarak hizmet etti. Biz binayı Sağlık Bakanlığına tahsisini sağladık. Kısa sürede buradaki iş ve işlemler hayata geçirildi. Buradaki çalışma ve faaliyette başladı. Temennimiz kimsenin buralara gelmemesi ancak insanlık var oldukça belirli sıkıntılar kaçınılmaz bir gerçek. Önemli olan onlara şifa aramak, doğru teşhis etmek. Buradaki arkadaşlarımızın da ana gayesi bu olacak” dedi.

HAZİRAN AYINDA TERK EDECEĞİZ

“Yeniceköy bölgesinde yeni huzur evi ve aş evi inşaatımız hızla devam ediyor. Yüzde 35’lerde şuan” diyen Aktaş; “ Haziran ayı gibi biz buradaki huzur evi binasını komple terk edeceğiz. Karşı tarafta da Verem Savaş dispanseri devam ediyor. Biz Sağlık Bakanlığımıza bildirdik. Bu binanın kullanımını da verebiliriz diye. Orayla ilgili küçük pürüzler kaldı, ancak biz proje aşamasını devam ettiriyoruz. İnegöl’e yakışan bir proje çıkacak ortaya. Beraberinde bu alanda da sağlıkla ilgili KETEM merkezi kanser erken teşhisiyle ilgili çalışmalarını yapacak” diye konuştu.

AKTAŞ’A TEŞEKKÜR

Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Mücteba Mirei ise binayı KETEM’e kazandırdıkları için Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti. “Bu tesisler kolay kolay kazanılmıyor” diyen Mirei, “Çok hassas merkezler. Kanser erken teşhis toplumumuzun çok önemli bir bölümünü teşkil ediyor. Biz gerçekten mutlu ve sevinçliyiz bu merkezi oluşturduğumuz için” ifadelerinde bulundu.

ÜST KAT SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ

Binanın KETEM ve Sağlıklı Yaşam Merkezi olarak hizmet vereceğini belirten Mücteba Mirei, “Alt kat KETEM olarak hizmet edecek. Üst katta da sağlıklı yaşam merkezimiz bulunmakta. KETEM’de 3 dalda erken teşhisle ilgili hizmet veriyoruz. Sağlıklı yaşam merkezinde de sigarayı bıraktırma, obezite, sağlıklı aile danışmanlığı ve eğitimle ilgili birimlerimiz hizmet vermektedir” şeklinde konuştu.

BURSA’YA GİTME DERDİ BİTTİ

Mirei, daha önce İnegöl’deki hastaların kanserle ilgili taramalarda Bursa’ya gitmek zorunda kaldıklarını hatırlatarak bu merkezle artık İnegöl’de rahatlıkla KETEM’e gelebileceklerini de sözlerine ekledi.

HEDEF 17 BİN 500 TARAMA

İnegöl KETEM’den Sorumlu Dr. Simge Tezel de şunları söyledi: “Kansere erken teşhis merkezimizde ağırlıklı olarak bayanlara yönelik tarama hedefleniyor. İnegöl’de 2016 yılı sonuna kadar 17 bin 500 bayanımızı taramayı hedefliyoruz. 3 kanser tarıyoruz. Bu taradığımız kanserler erken teşhisle hayat kurtarıyor. Tedavisi mümkün. Bu imkanı değerlendirmemiz lazım. Yaptığımız tüm işlemler ücretsiz. Bütün bayanlarımızı davet ediyoruz buraya. 0 224 715 1727 no’lu telefonla da bizlere ulaşıp randevu alabileceksiniz.”

TÜM İŞLEMLER ÜCRETSİZ

Tezel, üst katta ise obezite, evlilik ve sigara bırakma biriminin mevcut olduğunu kaydederek bu birimlerin de ücretsiz hizmet verdiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.