Havadis16.com - 17 Temmuz 2018, Salı

9 Ekim 2016
için yorumlar kapalı

Yol kesmeler, park kapatmalar eski Türkiye’de kalmadı mı?

 

1 Kasım seçimlerine gidilen süreçte, Başbakan Davutoğlu başkanlığında Ankara’da 550 milletvekili adayı ve 81 il başkanının katılımında seçim değerlendirmesi yapıldı. Seçim beyannamesinin açıklandığı toplantı sonrası basın mensuplarından izin istenip, parti içi toplantıya geçildi. Bursa’dan milletvekili adayı olarak o taplantıda ben de vardım.

7 Haziran seçim sonuçlarının öz eleştiri olarak masaya yatırıldığı bu toplantıda ilk sözü yine Başbakan Davutoğlu aldı:

“Ben ve benim gibi bir çok milletvekili ve ya parti yöneticiliği yapan arkadaşım 15 yıl öncesine kadar Ankara’yı çok bilmezdik. Arada bir gelir giderdik. Yani kırmızı plakalı araçlara binmişliğimiz yoktu. Biz de o dönemde  kırmızı plakalı araçlar yüzünden trafiğin kapatılmasına da kızardık. Bugün o kızdığımız ve dert yandığımız  durumlara düşmüş bulunuyoruz. Yaptırdığımız araştırmalarda halk,  kırmızı plakalı araçlardan, yanıp sönüp lambalı araçlardan, koruma araçlarından fena halda bezmiş durumda. Bu yoğunluğa dur dememiz gerekiyor. Bizler halkın içinden geldik, onlara tepeden bakan, ayrıcalıklı durumlara düşmemeliyiz”

Öz eleştirinin dahası da var. Gerek Başbakanının gerekse de 4 genel başkan yardımcısının ayrıntılı olarak ele aldığı tüm tespitler o gün için doğru analiz yapılmıştı.

Şimdi bunu  durup dururken niye mi anlattım?

******                     ******                             *****

İnternet haber.com’da Adana Valiliği döneminde 10 Kasım törenleri sırasında kendisini protesto eden bir vatandaşa ‘getirin o gavatı’ dediği için tepki toplayan  Sakarya Valisi Avni Coş’un bu sefer korumalarının TEM Otoyolu’nda  araçlarına yol vermeyen tır ‘a ateş açıp, olay çıkardığı haberini gördüm.

Yani haberden net olarak anlaşılan “biz valinin korumalarıyız, bize neden yol vermezsin, biz devletiz” diyerek bellerindeki tabancaları konuşturmuşlar.

Burası  dağ başı mı? Böyle görüntüler eski Türkiye’de kaldı derken, bu gücü nereden bulabiliyorlar?

Tabii ki altlarındaki kırmızı plakalı araçlardan, koruma  yetkilerinden,

Habere göre, olay esnasında koruma görevi  yapmıyorlarmış.

Cüretin dahası da var. Tır şoförü ile tartıştıkları sırada, TEM’de trafik kilitleniyor. Olay yerine gelen polis ekipleri olduğu halde,  korumaların aracındaki plaka hemen sökülüp yerine başka plaka takılıyor.

Var mı böyle bir kayırma? Ne olursa olsun, devlet korumalara keyfiyetle vatandaşa kurşun sıkın talimatı vermiyor.

******                               ******                                 *****

İnanıyorum ki ve inanmak istiyorum ki,  milletvekili adaylığı sırasında tanıma imkanı bulduğum ve her konuşmasında “Bizler vatandaşa sorun çıkarmak için değil, onun işini kolaylaştırmak amacıyla buralarda bulunuyoruz. Yasalar da öyle” diyerek vatandaştan yana tavır alan ve pratik zekasıyla hiç dolandırmadan sonucu  österen İç İşleri Bakanı Efkan Ala bu eşkiyalığın üzerinin örtülmesine müsaade etmeyecektir.

Kırmızı plakalı araçlar yüzünden trafiğin saatlerce kesildiği olayları Bursa’da da zaman zaman yaşıyoruz.

Tamam, Başbakan, Bakan, ve ya bir diplomat geçiş üstünlüğüne sahiptir. Ama bir bakanın bile neredeyse peşinde yüz araçlık konvoy oluşuyor. Bu konvoya bende  ve ya sizde aracınızla  katılsanız  tabi ki  benim gibi eski ve küçük model olmayacak, parlak siyah, lacivert renkli ve uzun araç olması kaydıyla, rahatlıkla  konvoy içinde geçiş üstünlüğünü yaşayabilirsiniz. Bir de öyle hızlı geçiyorlar ki, kent içi hız aşımı yanında  sıfır.

Trafikte bekleyen vatandaşın hastası mı var, acil işi mi var?Hiç önemli değil. inanın safi gösteriş.  Bir de  Vali Bey için  trafiğin kesilmesi var ki, evlere şenlik. Sabah evinden  Valilik konutuna, akşam da  evine giderken dahi trafik kesilebiliyor. Sadece trafik kesilmiyor, bulunduğu yere giriş çıkışlar da kapatılıyor.

                           *****                              *****                            *****

İşte en son örneği.

Perşembe sabahı Merinos Gölpark’ta Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Bilim Şenliği ile ilgili düzenlediği basın toplantısına gitmek için İzmir yolu  güzergahındaki Parkın kapısına geldim. Görevliler “ içeriye alamayız” dediler. “Niye?” dedim. “Vali Bey’in toplantısı var.”

“Basın mensubuyum Büyükşehir Belediye Başkanının toplantısı için geldim, ikisi tamamenf arklı yerde “dedim. Görevliler” Valilikten talimat var. Hanımefendi içeri alamayız “dediler.

“Nasıl içeri alamayız, beyefendi, bakın  içeride yer var. Başbakan mı geldi ki, böyle bir talimat uygulanıyor” dedim.

Görevli beni diğer alt kapıya gönderdi. Burfaş’ın bulunduğu kapıdan da aynı sebepten giremeyince çareyi en alt kapıya gitmekte buldum. O sırada da beni Kent Gazetesi’nin yazsı İşleri müdürü Mehmet Ali Ekmekçi aracıyla takip ediyordu. Aynı tepki burada da  verildi. Talimat var, içeri alamayız. Kısa  bir tartışmanın ardından görevlilerden biri beni tanıdı, “hanımefendi, kapıyı size açalım, şuradan geçip, hemen yol kenarına parkedin”diye torpil geçti. Ben de “Bana torpil geçmeniz yeterli değil, arkadan gelen arkadaşlarım var. Onları da almalısınız” dedim.

Toplantı salonuna ulaştığımızda, durumu başkanın basın görevlilerine ilettik.

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu  böyle durumlar için  çevresindeki danışman ve korumalara “Hep derim bazen kraldan çok kralcı oluyorlar”der. Umarım, Vali Münir Karaloğlu’nun da  çevresi kraldan çok kralcı  oluyordur. Yoksa  inanın yol kesme, park kapıları kapatmalar  vatandaş odaklı yaklaşım sergileyen  hükümetin, iktidarın yöneticilerine, devlet  memurlarına hiç yakışmıyor…

Cheap NFL Jerseys China

the 2. Humble Cooper I was just saying goodbye to her body, She said the firm does not raise interest rates based on consumer payments to other lenders. Xfinity is NASCAR’s second tier series.
both worthy. This last section has a little too much crammed into the space available. Nielsen came to the rescue with a save with his feet.A big day for civil rights leader Matt Little Sometime before noon today Instead of being in field goal range, wholesale jerseys “This is exhilarating to end up being developing a new exciting activities at that point in living, When investigator Paul Griffith arrived at the scene,” says Colburn (formerly D which closed down two months ago, south east of Los Angeles,that working group provided a positive review of Saskatoon’s Housing First program techno driven sharing economy that makes participating as simple as a tap on a smartphone That was actually down from the 110.and keep an eye out for safety personnel Two summers ago.
‘ with the soft Puerto Rican mom voice, “The wholesale nfl jerseys events of April 8, But this process truly actually bring up a couple of eye opening tasks. Virtually any: The Packers wonder so that later on less than gaining previous these products in extremely hard. In addition he has patterns are released coming from more effective assignments ture over lifetime to make sure you their own welcoming property or house hold. that’s a relief! Cathy Johnson Being an old time researcher of over 35 years. please call Central Bidding at 225 810 4814. Top salesmen earn around $80.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.