Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

10 Şubat 2017
için yorumlar kapalı

Türkiye’de uzun süredir tartışma konusu olan ve  geçtiğimiz yasama dönemlerinde meydanlardaki ana temayı oluşturan yeni anayasa ile kutuplaşmaya kadar giden Başkanlık Sistemi tartışmalarına son nokta konuldu.

10 Ağustos 2014 yılında Cumhurbaşkanı’nın ilk defa  halkın oyuyla  seçilmesiyle başlayan ve “bin yıllık seçim” olarak adlandırılan Yeni Türkiye yolunda ikinci adım da  Meclis’in  ortaya koyduğu irade ile  atılmış oldu.

18 maddeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 1. ve 2 tur oylamaları referanduma sunulmak üzere 330  oyun üzerinde kabul edilip TBMM’den geçti.

Cumhurbaşkanlığının onayına sunulan  teklifin, Cumhurbaşkanlığından sonra halkın onayına sunulması için de çalışmalara başlandı.

Buna göre referandumun, 2 Nisan ya da 16 Nisan tarihinde yapılması bekleniyor.

 

SİYASETTE UZLAŞMA KÜLTÜRÜ YOL ALDIRDI

15 Temmuz sonrası AK Parti ile MHP arasında başlayan  uzlaşma ülkenin tıkanan siyasetini de açtı. MHP’nin Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi değişikliğine yeşil ışık yakmasıyla  başlayan süreç  3 ay gibi kısa zaman diliminde tamamlandı. CHP ve HDP’nin  karşıt tavır sergilediği ve  tüm  iletişimi kapattığı süreçte, AK Parti tarafından hazırlanan  taslak önce MHP’ye sunuldu, ardından Anayasa Komisyonu’a gelerek burada Genel Kurul öncesi son  şekli verildi.

Meclis’te İlk tur oylaması 10 Aralık 2016- 16 Ocak-2017 tarihleri arasında görüşülüp kabul edilmiş, ikinci turu 18 Ocak 2017’da başlayıp, 21 Ocak 2017’de tamamlanan teklif, Türkiye Cumhuriyeti tarihi kadar, Türk tarihi açısından da önemli bir aşama.

 

REJİM DEĞİL SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ

Meclis’teki partileri olduğu kadar ülkede de  büyük tartışmalara yol açan ve 2’ye bölen  değişiklikte evet diyenler Bunun bir rejim değil, yönetim sistemi değişikliği olduğunu savunurken, karşı çıkanlar ise bunun bir rejim değişikliği olduğu, ülkenin genleriyle oynandığı ve bir süre sonra bölünmeye yol açacağı yönünde ısrarlılar.

Meclis’te Aralık ayının son haftası başlayan ve aralıksız devam eden Türk Tipi Başkanlık Sistemi’nin anayasaya uyarlanmasını içeren yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi  değişikliğinde  ilk tur  görüşmeleri referandum yolunu açtı.

İkinci tur görüşmeler de de rakamsal anlamda  sıkıntı yaşanmadı. Maddelerin en alt sınırı 339’da kalırken, ortalama 341 olarak  geçerli oyla kabul edildi.

Maddelerin tümü üzerine  oylama sonucu ise şöyle gerçekleşti:

KABUL :339

RED :142

ÇEKİMSER:0

BOŞ: 5

GEÇERSİZ:2

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Afrika’yı kapsayan seyahati öncesi Atatürk Havalimanı’nda Meclis’ten geçen teklifle ilgili değerlendirmelerde bulundu:

“Bu sürecin parlamento aşaması gerçekten başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır. Tabi bunun adı referandumdur. Şimdi ise gerçek sahibine gideceğiz, millete gideceğiz. Milletimizin bu referandum kararıyla ilgili vereceği karar ne olacak? Bunu önce bir görmemiz lazım. Tabi bunu gördükten sonra milletimiz hakikaten bu referandum kararını onaylıyorsa, onayladıktan sonra biliyorsunuz hemen bir seçim söz konusu değil. Ondan sonra bir seçim süreci var. Seçim şu andaki görüntüsü 2019. Her ne kadar birileri rejim mejim deyip duruyorsa da ki alakası yok. Bu bir sistem değişikliğidir. ve bu sistem değişikliği de kusura bakmasınlar daha kısa süre önce başlamış değil. Cumhuriyetimizin kuruluşuna dayanır bu iş”

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM

“Bugün burada bir anayasa değişikliği yapmadık. Bir anayasa değişikliği teklifi yaptık. Anayasayı değiştirecek olan aziz Türk milletidir. Biz üzerimize düşen görevi yaptık, asıl görevi milletimize arz ediyoruz. Şimdi söz milletindir, yetki milletindir, karar milletindir, mühür milletin elindedir. Halkımız son sözü söyleyecek, son kararı verecektir. Türk milleti, cumhuriyetin kazanımlarına aşık bir millettir. Bu milletin ferdi olmak hepimiz için onur ve gururdur. Bu yüce millet 23 Nisan 1920’de meclisi ilan etti, 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etti, sahip çıktı ve bugünlere getirdi. Millet sandık her önüne geldiğinde, istisnasız olarak en doğru kararı verdi. Millet bu anayasa değişikliği konusunda da en doğru kararı verecektir. Milletin vereceği karar en isabetli karar olacaktır. Millet her şeyin en iyisini bilendir. Mecliste oylama sırasında çalışan, hizmet veren herkese teşekkür ediyorum. En büyük teşekkür yüce Türk milletinedir. Artık karar milletimizindir, milletin verdiği karar başımız gözümüz üzerinedir. Bu anayasa değişikliğinin Türkiye’nin aydınlık yarınları için uğurlu olmasını diliyorum.”

 

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU

“Türkiye, bu rejim değişikliğini kaldıramaz.TBMM’de yapılan bu hatayı milletimiz kesinlikle düzeltecektir. Bugünün tarihi parlamentonun kendi tarihine ihanet tarihidir. Bütün milletime sesleniyorum. Demokrasiye, vatanımıza sahip çıkmak ortak görevimizdir. Bu ülkede beraber yaşamak ortak görevimizdir. Cumhuriyet, demokrasi, vatanımız, bayrağımız ortak paydasında mücadele edeceğiz.

Yasama, yargı ve yürütme tek kişiye teslim edilmiştir. Bu rejim değişikliğine karşıyız. Bütün yetkilerin tek kişiye verildiği bir gelecek felakettir. Türkiye bu rejim değişikliğini kaldıramaz.

15 yıldır iktidarda olan parti, hangi kararı istemiş ve alamamış, hangi yasayı çıkaramamıştır? Bu anayasa değişikliğiyle vatandaşın hangi sorunları çözülecektir?

Hangi siyasi partiye oy verirlerse olsun, vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Biz tarafsız bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Mücadelemizi sürdüreceğiz.

Vatanımız milletimiz için bunu anlatmak ve “hayır” demek zorundayız. Bu sorun sadece CHP’nin değil, herkesin sorunudur. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, hep birlikte vatanımıza, demokrasimize, cumhuriyetimize, ülkemize sahip çıkalım.’

 

MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ:

“Milliyetçi Hareket Partisi devlet ve millet bekasını güçlendirmek, güvenceye almak, aynı zamanda milli uzlaşma ruhuyla sistem krizini büyüten fiili açmazı bitirmek amacıyla, yüklendiği tarihi görevi gönül huzuruyla ifa etmiş ve üstüne düşeni yapmıştır. Özellikle 9 Ocak’tan itibaren partimizin değerli milletvekillerinin olağanüstü bir mücadele azmi göstermeleri, her türlü tahrik ve iftiraya karşı sabır ve inançtan bir duvar örmeleri takdir edilecek bir vakarın ispatıdır. Bütün yıkıcı propaganda ve saldırılara rağmen, MHP milletvekilleri anayasa değişikliğine olumlu oy kullanarak Türkiye’nin önünü açmışlardır. İstek ve arayışımız milli huzur ve kardeşliğin tesisi, istikrar ve güvenliğin temin ve tahkimidir. İftiharla söylemek isterim ki; Bildik mahfiller aracılığıyla, sosyal medya başta olmak üzere, her zemin ve sahada telkin ve tahrik altına alınmaya çalışılan milletvekillerimiz dava adamlığının ve dik duruşun ne demek olduğunu dosta düşmana ispatlamışlardır. Bu itibarla partimizin değerli milletvekillerine yürekten teşekkür ediyor, referanduma gidecek anayasa değişikliğinin milletimize, devletimize ve geleceğimize hayırlı olmasını, yeni umutlar getirmesini, yepyeni ufuklar açmasını Rabbim’den niyaz ediyorum”

 

MECLİS’TE BÖYLE ARBEDE GÖRÜLMEDİ!

Meclis’te birinci tur ve ikinci tur oylamalar sırasında   aksine hararetli geçerken pek de alışık olmadığımız kavgalara sahne oldu.

Meclis Genel Kurulu’nda çıkan arbedeler sırasında bir milletvekilinin ısırılmasına,bir milletvekilinin burnunun kırılmasına,  kadın milletvekillerinin de saç saça, baş başa kavga etmesine ve hatta bir bağımsız kadın milletvekilinin kendini  kürsüye kelepçelemesine kadar yol açan nahoş görüntüler de tarihe geçti.

REFERANDUM DA NE OLUR?

Teklifin  halk onayına sunulacak olması  anket şirketlerini de harekete geçirdi. 2010 yılındaki  referandum sonuçlarını  ve 1 Kasım Genel seçim sonuçlarını bilen tek kamuoyu araştırmacısı Adil Gür’ün Sabah Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmeye göre, bugün  referandum olsa “evet” oyları sandıktan yüzde 53 oy oranıyla çıkar.

Hatta, sistem değişikliğinin halka iyi anlatılması durumunda bu oranın yüzde 60’lara kadar yükseleceği görüşünde.

Adil Gür’ün  Sabah Gazetesi’ne yaptı değerlendirmeden satır başları:

“Hükümet sistemi değişikliğine hayır diyenler 15 Temmuz tarihine kadar yüksek oranlardaydı. Yani Evet lerden daha fazla idi. 15 Temmuz ile birlikte algılar değişti. Bunun iki temel nedeni var, birincisi 15 Temmuz’daki duruşu nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanına duyulan güven ve sempati arttı, ikincisi 15 Temmuz ile birlikte toplumda tehdit algısı güçlendi Bu nedenle hem Cumhurbaşkanına duyulan güven hem de ülkenin hızlı karar almaya ve istikrara yönelik ihtiyacı nedeniyle sistem değişikliğine sıcak bakanların oranı artmaya devam etti.

En son 2 hafta önce yaptığımız araştırmada yüzde 15-20 civarında kararsızım – sandığa gitmeyeceğim – fikrim yok diyenleri dağıttığımızda evet diyenlerin yüzde 53,2 olduğunu gördük Hayır diyenler ise yüzde 46,8. Bir önceki aya göre evet diyenler bir puan arttı.

Önümüzdeki dönemde kampanya sürecinde evet derim diyenlerin birkaç nedenden dolayı artacağını düşünüyorum. Birincisi Cumhurbaşkanını sevenlerin ve beğenenlerin oranı son araştırmada yüzde 61’in üzerinde. İkincisi AK Parti ile MHP’nin oy toplamı yüzde 65 civarında. Bu iki nedenden dolayı Evet oylarının artacaktır. tezimi güçlendiren veriler bunlar. Kaldı ki önümüzde bir kampanya süreci var. Evet kampanyasını yürütmek her zaman kolaydır, Evet pozitif bir kavram. Unutmayalım rahmetli Özal Hayır kampanyası yürüttüğü halde sandıktan Evet çıktı.”

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.