Havadis16.com - 14 Kasım 2018, Çarşamba

18 gün sonra imzaladı

23 Aralık 2017
18 gün sonra imzaladı için yorumlar kapalı
18 gün sonra imzaladı

Savunma bütçesinde SDG yerine ‘incelemeden geçmiş Suriye muhalefeti’ ifadesi yer alırken ABD’nin 2018’de de binlerce ağır silahı Suriye’ye yollayacağı görülüyor. PENTAGON’un 2018 mali bütçesinde Suriye’ye ağır silah yollamayı sürdürüceği yaz aylarından itibaren sızmaya başlamıştı. 24 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde ‘YPG’ye bundan sonra silah gitmeyecek’ diyen ABD Başkanı Donald Trump, Pentagon’un mayıs ayında hazırladığı bütçesini o telefondan 18 gün sonra yani 12 Aralık’ta imzaladı.

Hürriyet gazetesinden Cansu Çamlıbel imzalı habere göre, Suriye’deki eğit-donat programı için ayrılan 500 milyon dolarlık bütçe de onay alırken bu paranın hangi kalemlere harcanacağı detaylandırıldı.

Pentagon tarafından hazırlanan bütçe eklerinde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yerine ‘incelemeden geçmiş Suriye muhalefeti’ (Vetted Syrian Opposition/VSO) ifadesi kullanıldı. SDG ve ana unsuru YPG’ye doğrudan atıf olmasa da silahların büyük çoğunluğu Ankara’nın PKK ile eş gördüğü YPG’ye gitmeye devam edecek. ABD, Suriye’nin Ürdün sınırındaki muhalifler için de ‘VSO’ tanımlamasını yapıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.