Havadis16.com - 16 Temmuz 2018, Pazartesi

2 Mayıs 2017
için yorumlar kapalı

Sokağa çıktığınızda “Bursa’nın kaç bakanı var ?”diye sorduğunuzda size verilecek cevap  belli:
2 bakanı.

Biri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu.

Diğeri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik.

Faruk Çelik her ne kadar 2011 yılından bu yana Şanlıurfa’nın milletvekili ve oradan kabinede yer alan bakan olsa da Bursalılar açısından her daim bu kentin bakanı ve en önemlisi de vazgeçilmez siyasetçisi olarak yer alıyor.

Faruk Bey Bursa’dan Şanlıurfa’ya gitti ama bu kentle bağlarını hiç koparmadı. Daha doğrusu kent onu bırakmadı. O’nunla birlikte sokağa çıktığınızda, çarşıyı, pazarı gezdiğinizde durumu daha iyi görürsünüz.

Selam vermediği, selamını almayan insan olmadığı gibi, genelinin babasının adını söyleyerek hal ve hatır sorması, geçmiş dönemlere ait anıların tazelenmesi, işlerin iyi olup olmadığının ve  istek, önerilerinin tek tek not alınması, bu kente olan aidiyetini, bağını çok iyi anlatıyor.

Ayrıca çok iyi biliyorum ki, Bursa’daki pek çok STK temsilcileri Ankara’ya gittiğinde ona da uğrayıp, derdini anlatıyor.

Bursa’ya ailesi için geldiği gayri resmi ziyaretlerinde hafta sonları da etrafındaki kalabalığı bilmeyen yok!

*****             *****                     *****

Zaten Faruk Çelik’i de yıllardır tepelerden inmeyen siyasetçi ve bakan yapan da bu unsur. Teşkilatçılığı ve insan ilişkileri.

2011 yılında Şanlıurfa’dan aday gösterildiğinde Şanlıurfa halkı onu doğrusu çok istememişti.

Bursa’da da bir kısım siyasetçi çok sevinmişti. Ama geçen sürede Şanlıurfa halkı onu öyle bir bağrına bastı ki, bırakmadı. Bursa’da kaybettiği siyasetçiyi bir süre sonra arar duruma geldi.

1 Kasım seçimleri sonrası kabineye Bursa’dan 2 bakan girdiğinde milletvekili adayları olarak  hayırlı olsun ziyaretine gitmiştik. Devir-teslim törenlerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e de uğradık. Müthiş bir sevgi seli vardı ve Urfa deyim yerindeyse bakanlığa akmıştı. Tüm ilçeler belediye başkanlarıyla beraber otobüslerle bakanlığa gelmiş, izdiham derecesinde bir kalabalık oluşmuştu. İşte orada Urfa ile olan bağlantısını ve Faruk Çelik farkını bir kere daha gördük.

*****                       *****               *****

Şanlıurfa Bakan Çelik’le beraber hem yerelde hem de genelde bir çok yatırımı almanın yanısıra, aşiretler arası birlik ve beraberliğin pekiştiği adeta kentin son dönemde sosyo-ekonomik anlamda şaha kalktığı bir bölge oldu.

Bunun karşılığını da referandum sonuçlarında bir kere daha gördük.

Bakan Çelik ‘in yoğun çalışmaları sonucu Şanlıurfa yüzde 70.8 evet, yüzde 29.2 hayırla  Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi değişikliğine yüksek oranda onay veren illerin başında geldi.  Kullanılan 861 bin 730 oyun 610 binini evet olarak sandıktan çıkaran Şanlıurfa, 1 Kasım seçimlerinde de yüzde 64.6 ile AK Parti’ye oy verirken, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yüzde 68.60 ile rekor kıran illerin başında idi.

HDP’nin  ikinci parti olarak her daim ağırlığını hissettirdiği bu ilde Faruk Çelik, milletvekili olarak listede yer aldığı 2011 yılından bu yana Şanlıurfa AK Parti’nin  yıkılmaz kalesi durumunda

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.