Havadis16.com - 18 Temmuz 2018, Çarşamba

4 Mayıs 2017
için yorumlar kapalı

Evet, doğu ve güneydoğu bölgelerinde  Diyarbakır, Hakkari, Van, Batman ve Mardin başta olmak üzere iller genelinde hayır oyları çıktı ama bu bölgelerde daha önceki seçimlere oranla   evet oylarında da  yüzde 10 ve üzerinde artış  oldu.

Bu da gösteriyor ki bölgedeki vatandaş  HDP ve  PKK’dan uzaklaşıp, devletin politikalarını ve dahası hizmetini benimsiyor.

Çünkü bölge hem güvenli hale getiriliyor hem de  yerelde görmediği hizmetlerle, en basiti toprak yolları asfaltla, kaldırımları parke taşı ile,  çocukları ve kadınları parklarla tanışıyor. Ve bu hizmetleri de  iktidar partisinin en önemli politikalarından biri olan, KHK’larla desteklenen  Batıdan gönderilen belediye başkanları sayesinde alıyor.

Dün;

13 yıllık belediye başkanlığı döneminde yaptığı icraatları anlatan İnegöl Belediye başkanı Alinur Aktaş da bu konuya değindi.

Doğubeyazıt ta şimdiye kadar yapılan seçimlerde yüzde 10’u geçmeyen oylar 16 Nisan’da  yapılan referandumda yüzde 24 ile sandığa yansıdı”.

*****                   *****                       *****

Neden Doğubeyazıt?

Yılbaşından önce teröre destek veren 34 belediyeye kayyum atandı. Bu bölgelerdeki ilçelerin belediye yatırımlarından faydalanması amacıyla İç İşleri Bakanlığı tarafından batıda başarılı olan belediye başkanlarına  görevlendirme yapıldı.ve bu politikanın ne kadar yerinde olduğu kısa zamanda ortaya çıktı. Yıllardır görmediği belediye hizmetleriyle tanışan vatandaş memnuniyetini bu şekilde sandıkta gösterdi.

Bu kapsamda Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’ne de  İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş görevlendirilirken, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’de Siirt’in Eruh İlçesi’ne koordinatör  olarak atandı.

Doğubeyazıt gibi Eruh’un seçim sonuçlarına da baktım. 1 Kasım’da yüzde HDP bu ilçede  74.80 gibi yüksek oy alırken,  Ak Parti yüzde  19.15 almış. Referundamda ise  evet oyları  yüzde 40’a çıkmış. Başarının ardında İsmail Hakkı Edebali’nin 60 gün içinde bu bölgede yaptığı yerel belediyecilik ve sosyal- kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmaları var.

*****                        *****                        *****

Bir hafta önce annesini toprağa vermenin acısını yaşayan ve 3 aylık hasta yatağında  sadece yanında 1 gece kalan, geri kalan zamanını referandum çalışmaları, ki yüzde 70 ‘le evet oyuyla rekor kırdı, İnegöl ve Doğubeyazıt için harcayan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş hizmetin sürekliliğinde, 13 yılını geride bıraktı.

Dün ilçede düzenlediği basın toplantısında bu 13 yılın hesabını verirken, İnegöl’ün geldiği noktadan memnun olmakla beraber hizmete ve yola devam dedi.

Kendi görev süresinde yaptığı belediyecilik çalışmalarını, daha doğrusu Rahmetli Hikmet Şahin’den devraldığı bayrağı ve çıtayı ne kadar yukarılara çıkardığı ortada. İnegöl’ün  genel rakamları da kentin sosyo/ekonomik gelişimini net olarak ortaya koyuyor:

Mobilya ihracatı 20 milyon dolardan 342 milyon dolara, vergi gelirleri 124 milyon liradan 977 milyon liraya, OSB sayısı 2’den 4’e, kültür tesisi sayısı 1’den 31’e, sıfır olan restoran sayısı 17’ye, çıkarken, belediye bütçesi 15,9 milyon liradan 159 milyon liraya, personel sayısı 645’ten 804’e çıktı.”.

*****                    *****                    *****

Başkan Aktaş’ın yereldeki icraatlarını gazetemizin haber sayfasında ayrıntılı bulabilirsiniz. Benim ilave olarak üzerinde durduğum 2 nokta vardı. Birincisi,  16 Nisan’la başlayan yeni Türkiye’nin değişim ve dönüşüm projesine ”Bizzat bu sürecin içinde yer alıp katkı koyacağım”diyerek,  havayı koklayan ürkek, korkak belediye başkanlarının aksine tam kararlılıkla destek verecek olması diğeri de, ki bunu bir çok gazeteci arkadaşım Büyükşehir’e göz kırptı diyerek algıladı ama, bundan sonraki süreçte partisinin vereceği her yeni görev ve farklı oluşumlarda hazır olduğu” idi. Süreç nasıl gelişir ve gösterir bilmiyorum ama, AK Parti’de böylesine yetişmiş ve başarılı bir  yöneticiden mutlaka en faydalı şekilde yararlanacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.