Havadis16.com - 25 Haziran 2018, Pazartesi

20 Haziran 2017
için yorumlar kapalı

Geçtiğimiz gün FETÖ olaylarında mahkemeden mahkemeye, hakimden hakime değişen, birinin önce salıverilmesi ardından gelen tepkiler üzerine yeniden içeri alınması, arkası siyaseten kuvvetli olanların kayırılması gibi kamuoyu vicdanını yaralayan görüntü ve kararların amacının toplum nezdinde AK Parti’yi siyaseten kuşatmak ve Erdoğan’ı güçsüzleştirmek olduğunu yazmış, bunun bir FETÖ operasyonu olduğunu belirtmiştim.

İşte dün bu FETÖ tuzağına dikkat çeken bir başka isim de, Adalet Yürüyüşü içinden, CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil oldu.

İrgil, Bursa kamuoyuna mal olmuş aklı selim isimlerdendir, siyasi görüşünü cümle alem bildiği halde, geçmişte  pek çok kez AK Parti’nin  çalışmalarını  yerelde ve genelde yeri gelmiş takdir etmiş ve desteklemiş birisidir.

Ceyhun  durduğu noktadan şöyle bir tespitte bulundu:

 “Adalet sistemi kasıtlı olarak Tayyip Bey’in aleyhine işletiliyor.”

Ardından uyardı:

“ Tayyip Bey’i danışmanlarından oluşan dar bir ekip kuşatmış, bir çok bilgi ya verilmiyor, ya da yanlış aksediyor. Kendi partilileri de rahatsız. Bakın Milletvekili Şamil Tayyar bile söylüyor, Tayyip Bey yanlış bilgilendiriliyor diye. Amaç, Tayyip Bey’i halkıyla karşı karşıya getirmek”.

*****                       *****                           *****

Dr. Ceyhun İrgil, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran’da Ankara’dan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü’nde, genel başkanını doktor milletvekilleri olarak yalnız bırakmayanlardan. Kendisiyle yürüyüş izlenimlerini uzun uzun konuştuk.

Söylediklerinin bir çoğuna katıldığım gibi,  katılmadıklarım da oldu. Bununla beraber farklı bakış açısıyla ele aldığı konuların da dikkate değer olduğunu belirtmeliyim.

Ceyhun İrgil, bu yürüyüşün  iktidar kanadında küçümsendiğini belirterek “ Neticede siyaset yapıyorsunuz, elbette  siyasetin gereği  iktidar-muhalefet çekişmesi yaşanacak. Ama bu çekişmede de illa benim istediğim, benim görüşüm bu diye tek taraflı bakarsan işte o zaman toplumda da ayrışmayı beraberinde getirirsin. Son 15 yılda muhalefet 9 bin önerge verdi, hiç biri kabul görmedi. Sadece 4 önerge o da 3 partinin ortaklaşa hazırladığı idi kabul gördü. Sen eğer 9 bin önergenin birini bile kabul etmiyorsan, burada demokratik değilsin” dedi.

*****                        *****                                      *****

İrgil, FETÖ  darbe girişiminin parti meselesi değil, ülke meselesi olduğunu ve  asla kabul edilemeyeceğini belirterek şu konuya da dikkat çekti:

Akepe kendi elleriyle sosyal travmaya yol açacak zemin oluşturuyor. Böyle giderse Türkiye’nin geleceği tehlikede. Bugün FETÖ’den dolayı haksız yere dışlanan, işsiz kalan, ekonomik ve ruhsal çöküntü yaşayan,  insanları Allah korusun, yarın bir savaşta  ya da bir başka saldırıda sokakta yanınızda bulamazsınız. Ya da o insanlar bakmışsınız darbe yapıyor. AK Parti bir tuzağın içine çekiliyor. Özellikle Ağustos-Eylül-Ekim döneminde bunu en ağır yaşadı. 500 kişiyi ihraç eden hakim bakıyorsunuz, FETÖ’den tutuklanıyor. Kriptoları öğreninceye kadar bir çok masum insanın da ve onlarla beraber ailelerinin de canı yandı. Şimdi de kriptolarla ilgili bilgiler bize geliyor, onlara gidemiyor, neden korkuyorlar. En sağlam bilgiler bizde. Biz gelin bunları paylaşalım diyoruz, asla yanaşmıyorlar. Ama bu kriptolar vasıtasıyla, tutuklama, salıverilme gibi kararlarla toplumsal tepki daha da körükleniyor, güçleniyor. Bu bir tuzak”.

*****                              *****                               *****

İrgil’e bu yürüyüşün insanları sokağa dökmek  anlamına geldiğini sorduğumda verdiği cevap da şu oldu:
”Hayır, bütün illerden gelelim diyorlar, başka partilerden, hatta Akepe içinden, sanat ve iş dünyasından, normal vatandaştan, zaten korteje baktığınızda sadece CHP’lileri görmezsiniz. Kemal Bey kati olarak kabul etmiyor. İstese bu yürüyüşü milyonlara çıkarabilir. Ama o sadece ben yürüyeceğim diyor. Bir de o kadar insanın yürümesi dışında, konaklaması, sağlığı ve lojistiği de var. Bu yürüyüş Enis Berberoğlu’nun bırakılması amacıyla da yapılmıyor, salıverilse de devam edecek. O bardağı taşıran damla oldu. Adalet herkes için”.

Son olarak İrgil’e  dün gazetelerde de kendi görüşünün yer aldı HDP’nin destek verip vermeyeceğini sordum.

“ Parti içinden de Edirne’ye kadar yürüyelim önerileri geliyor. HDP’nin de bu yönde talebi oldu. Ama o talebi olanların gelip önce bu yürüyüşte yer alması lazım”.

CHP Genel Başkanının Adalet Yürüyüşü Bayram da ve sonrasında da devam edecek. Muhtemelen 11-12 Temmuz tarihlerinde sona ermesi bekleniyor. CHP Milletvekili İrgil, bu yürüyüşün Dünya tarihinde 430 km ile siyasi protesto alanında bir ilk olduğunu,Gandi’nin 400 km’lik yürüyüşünü de geçeceğini söyleyerek, adaletin sağlanması gibi hassas bir konuda Akepenin   adım atması gerektiğini ve  tüm meclis içi ve dışı partileri kapsayan bir  “Toplumsal Barış ve Uzlaşı Komisyonu” kurulmasının elzem olduğunu söyledi.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.