Havadis16.com - 21 Temmuz 2018, Cumartesi

11 Ağustos 2017
için yorumlar kapalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 gün önce“Yorulanlar görevi bıraksın” dedi.

Kimse üzerine alınmadı.

Herkes birbirine baktı.

O da bunun üzerine sözlerini daha ağırlaştırdı.

Karadeniz gezisinde Rize, Samsun ve Trabzon’da yaptığı konuşmalarda “Üzülerek görüyorum ki metal yorgunluğu içinde olan arkadaşlarımız var. Davanın dışına çıkan teşkilat mensupları var. Bu arkadaşlarla yola devam edemeyiz.”

Yine kimse üzerine alınmadı. Bu sefer Giresun’da daha bir net ve keskin konuştu:

İçimizdeki bencillik batağında çırpınan defolu kişilerle böyle bir mücadeleyi yürütemeyiz.”

Yine ne bir il başkanı, ne bir ilçe başkanı kendiliğinden görevi bıraktı. Reis’in sözlerine rağmen hiç niyetleri de yok.

Geçen hafta yazmıştım. Böyle durumda Genel Merkez devreye girecek ve yola devam edemeyeceğini il başkanına deklare edip, ‘çekil’ diyecek.

Kaldı ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direktifleri de bu yönde idi:

“Biz gereğini yapmadan kendileri yapsınlar”

AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş değişimin yapılacağı il başkanlarını arayarak kibarca “aday olmayacağını” bir basın toplantısı ile kamuoyuna deklare etmesini isteyecek.

Aynen Bursa İl Başkanlığı makamında olduğu gibi…

Aynen Yozgat, Uşak ve Karaman il başkanlıklarında olduğu gibi…
Her ne kadar basına “çekildiler” diye yansımış olsa da bu illerin teşkilatları gayet iyi biliyor ki, ‘çekil’ kararı ile karşı karşıya kaldılar.

Emir büyük yerden!..

AK Parti’nin değişim startında artık tek söz Erdoğan’ın.

“Değiştirin” talimatını verdiği il başkanlarında, ne partinin genel başkan yardımcılarının, ne MKYK üyelerinin, ne milletvekillerinin ne de belediye başkanlarının bir tasarruf yetkisi var. Yerlerine gelecek yeni isimler için de geçerli.

Teşkilatlarda başlayan kapsamlı değişiklikte 81 ilin yarıdan çoğunun değişmesi bekleniyor. İçlerinde Ankara, İstanbul, Konya, Kütahya, İzmir il başkanlıkları da var.

Ve tabii sırada il yönetimi ile ilçe başkanları ve ilçe yönetimleri de…

Mustafa Ataş’ın yaptığı açıklamaya göre, ilçe başkanlıkları ile yönetimlerin yarıdan çoğu değişecek:

300’ün üzerinde, 350 kadar ilçede değişiklik yapılması talebi var. Biz 200 ilçe başkanımızı yakın zamanda değiştirmiştik bu sürece kadar. Bu ne demek oluyor, 970 ilçenin yüzde 50’si civarında değişiklik söz konusu .”

Değişim MKYK ile Bakanlar Kurulu’nda olduğu gibi gençleşmeyi ve yenilenmeyi beraberinde getirecek. İlçe başkanları için hazırlanan raporlar da Genel Merkez’de toplanmış durumda. Bu kapsamda  Bursa’da da ilçe başkanlıklarının yarıdan çoğunun değişmesi sürpriz olmayacak. Yönetimler de yüzde 30’u kadın, yüzde 30’u 18-35 yaş arası isimlerden oluşacak.

İlçe başkanlıkları ve yönetimlerden sonra sırada bürokratik değişim var. Kamudaki üst düzey yöneticiler de kapsamlı değişimin içinde bulunuyor. Ardından değişim sırası belediyelere ve Meclis’e gelecek. 2019’a kadar tüm kadrolarda büyük bir değişim gerçekleşmiş olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.