Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

17 Ağustos 2017
için yorumlar kapalı

 

Bugün itibariyle o acı yıkımın üzerinden tam 20 yıl geçti. Türkiye olarak bu 17 Ağustos depreminden çok dersler çıkardık, hukuki ve idari yeni düzenlemelere gittik, yerel yönetimler bazında bilinçlendirme çalışmaları yaptık, yeni konut alanlarını buna göre planladık ama  yeterli mi?Hayır, hem yeterli  düzenlemeleri getiremedik, hem de riski  en aza indirecek planlama ve zihniyet değişimini gerçekleştiremedik.

Hatta, bakanlığın çıkarmış olduğu “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi  Hakkındaki Kanun inşaat sektöründe yeni rant kapıları açtı.

Kentsel dönüşüm adı altında başlayan yerinde dönüşüm furyasında bu kanun baz alınarak tamamen bir çok bölgede müteahhitlerin insiyatifine bırakıldı.

Önceki gün Bursa’da Akademik Odalar Yerleşkesi’nde basın toplantısı düzenleyen İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı  Cemal Gökçe de, kentsel dönüşüm bölgelerinin  deprem riski olan bölgelerle örtüşmediğini söyleyerek uyarıda bulundu:

Müteahhitler eliyle parsel bazlı yapılan Kentsel Dönüşüm alanları ile Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen Kentsel Dönüşüm proje alanları, İDMP haritalarında belirtilmiş olan risk bölgeleri ile örtüşmüyor.Depreme karşı yapı stokunu güvenli hale getirmek iddiasıyla başlatılan kentsel dönüşüm uygulamaları, yeni sorun alanları yaratıyor”

                                       *****                         *****                       *****

Aynı bağlamda bir uyarı geçtiğimiz hafta Cuma günü Nilüfer Belediye Başkanı’ndan geldi. Daha doğrusu “yeter artık” diyerek isyan bayrağını çekti ve serzenişte bulundu:

Başkan Mustafa Bozbey, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 0.50 emsal artış vererek Nilüfer’de uyguladığı kentsel yenileme çalışmalarına tepki göstererek, 6306 sayılı yasayı işaret etti ve  “Yasa ve imar kanununun amaçları ile çelişen bu duruma bir çözüm bulunmazsa, Nilüfer’de geri dönüşü olmayan bir durum ortaya çıkacak.Nilüfer 30 yıl sonra aynen Altıparmak ve Çarşamba’da olduğu gibi yaşanılamaz, insanların kaçacağı bir kent durumuna gelecek” dedi.

Hukuksuz düzenlemenin bir an evvel  sonlandırılmasını isteyen ve kamuoyuna bu konuda çağrı yaparak “baskı gücü oluşturun,kentimize sahip çıkalım. Bizler de hukuki yollardan hakkımızı arayacağız” diyen Başkan Bozbey, Nilüfer Belediyesi olarak 2014 yılında Batıkent Uygulama İmar Planını  düşük yoğunluklu, 2katlı konut bölgesi olarak planladıklarını, bu planların Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geri döndüğünü, düşük yoğunluklu konut alanından özel eğitim alanlarına dönüşen,çok katlı binaların bulunduğu, konut alanlarının ticari alanlara çevrildiği , 0.50  emsal artışı içeren bir plan haline geldiğini, plan değişikliğine meslek örgütlerinin de karşı çıkıp dava açtığın,  bölge halkının da  isyanda olduğunu söyledi.

******                     ******                       ******

İşte bu noktada gizli emsal artışına da dikkat çekti.
Dedi ki:

Bursa, kimliğini ve ruhunu kaybetmiş durumda. Tarihi çok eskilere dayanan Bursa’da, Osmangazi, Yıldırım gibi köklü merkez ilçelerde bu durum yaşanmazken, Nilüfer’de emsal artışıyla ivmelenen bir kentsel yenileme modeli söz konusudur. Kente kimliği, ruhu bu bölgelerde yapacağımız uygulamalarla vermek zorundayız. Daha önce çöküntü olan kirlenmiş alanları iyileştirerek, onları revize ederek, o alanları yaşanabilir kılarak kente imza koyulur. Nilüfer, bir şantiyeye dönmüş durumda. Nilüfer’in kırsal mahalleleri dahil olmak üzere tüm bölgelerinde emsal artışlar söz konusu”

Örnekler de verdi:

“Nilüfer’de  156 adet parselde  0.50  emsal artışı  ile yapılan kentsel dönüşümde sadece 54  binada riskli yapı tespiti var. Yani diğerlerinde böyle bir risk özelliği bulunmuyor. Bu değişikliklerle birlikte ilçe nüfusunun 10 bin 550 kişi artacak.

Ataevler’de  mevcut 4 kat 180 daire  normalde 0.50 emsal artışı ile 240 daireye çıkacakken, 10 kat verilerek  340 daire, 11 işyerine çıkarılıyor. Beşevler konak Caddesi’nde  20 daire için  32 daire ve 5 iş yeri, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda  48 daire  18 iş yerine dönüştürülüyor.  Yine, mevcutta 444 daire olan bir site, herhangi bir teknik ve sosyal donatı alanı artırılmaksızın yapılan emsal artış sonrasında 925 daire ve 44 iş yerine dönüşüyor.

Ortada hukuki bir katliam olduğunu savunan Başkan Bozbey, sorumlu olarak  ne vatandaşı ne de müteahhidi görüyor. Tek sorumlu olarak, planlarla oynayan Büyükşehir’i göstererek yargı mücadelesini başlattıklarını  da   söyledi:

“Bugün için Nilüfer Belediyesi yok sayılarak Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan ve pazartesi günü askıdan inen 57 adet emsal artış içeren plan değişikliğine karşı dava hazırlıklarımızı tamamladık. Bunların bir kısmına davalar açıldı. Birkaç gün içinde tümü ile ilgili yasal süreç başlatacağız. Yaşanabilir bir Nilüfer için hukuk mücadelesine devam edeceğiz. “

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.