Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

22 Ağustos 2017
için yorumlar kapalı

Bursa, bugün son yılların en büyük yatırımlarından birine ev sahipliği yapıyor. Ticaret ve Sanayi Odası’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı uzay, havacılık ve savunma amaçlı AR-GE merkezinin temeli Başbakan Yardımcısı Fikri Işık tarafından bugün saat 15.30’da törenle atılıyor. TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Büyükşehir Belediyesi’nin Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin yanında 13 bin metrekarelik alanda ilk etapta 125 milyon TL’lik maliyetli, kısa adı GUHEM olan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi, aynı zamanda Bursa’nın, TBMM’de kanun tasarısı halinde bekleyen Türkiye Uzay Ajansı Merkezi olmasının da yolunu açması bakımından önemli.

***

Bursa’da bugün inşasına başlanacak olan GUHEM, bu açıdan değerlendirdiğimizde sadece kentimiz için değil, Türkiye açısından bir ilk olma özelliğinde. Çünkü tamamlandığında dünyadaki ilk 5 uzay merkezinden biri durumuna gelecek.

Bunlar hangileri derseniz? Son 60 yıldır ABD’yi toplumsal algı yönetiminde dünyanın en büyük süper gücü durumuna getiren ve belleklerimize neredeyse dünyanın uzaylılara karşı savunmasında tek kurtarıcı güç “NASA” olgusunu yerleştiren ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi.

ABD’nin 1958 yılında kurduğu NASA. Uzay ve havacılık programı çalışmalarında 59 yıldır liderliği elinden bırakmayan ve bu sektörü sadece uzay çalışmalarında değil, film, sanat, kültür, sanayi ve teknolojik araştırmalarında da güç unsuru olarak kullanan Amerika’yı, ESA adı altında Avrupa Uzay Ajansı, Roskosmos adı altında Rusya Uzay Ajansı, CNSA adı altında Çin Ulusal Uzay Yönetimi, JAXA adı altında Japon Uzay Araştırma Merkezi takip ediyor.

Bu merkezlere en yakın olarak da Almanya’nın faaliyetlerini yürüttüğü LDR Almanya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi ile Fransa Uzay Araştırmaları Merkezi CNS bulunuyor. Türkiye’de AK Parti iktidarı ile başlayan kalkınma hamleleri içinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca son 10 yıldır yürüttüğü uzay ve havacılık üssü kurma amaçlı program kapsamında hukuki ve bürokratik düzenlemelerini tamamladı.

“Türkiye Uzay Ajansı Kurulması ve Uzaya Yönelik Faaliyetlerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı” 24 Şubat 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu’nda görüşülüp, kanunlaşması için TBMM Başkanlığı’na gönderildi. Tasarının ekim ayında gündeme gelmesi bekleniyor.

İşte Türkiye’nin otomotiv merkezi durumundaki ağır sanayi ve teknolojik gelişimin öncülüğünü yapan Bursa, neden Türkiye Uzay Ajansı’nın da merkezi olmasın?

13 bin metrekarelik alanda inşa edilecek olan bu merkez, BTSO’nun da son yıllardaki en büyük ve kapsamlı yatırımı halinde. Türkiye’nin 2023 vizyoner projelerinin hazırlanmasında etken isimlerden olan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, bu projeyi, ülkemizin savunma sanayisinin de gelişmesi açısından büyük bir fırsat olarak görüyor.

Dün görüştüğümüzde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, tam bağımsızlık ve ekonomik kalkınma hedefinde 2023 projeksiyonunun içine yerli ve milli üretimi öncelikli şart olarak ortaya koyarken, Türkiye’nin özellikle havacılık ve savunma sanayisinin geliştirilmesinin ve bu kapsamda AR-GE merkezlerinin oluşturulmasında devlet ve özel sektör iş birliğini önemsediğini ve bunları her fırsatta dile getirdiğini söyleyen Burkay şöyle dedi:

Bugün, Türkiye’nin ilk uzay temalı merkezinin temelini atıyoruz. Türkiye’nin otomotiv merkezi durumunda olan Bursa’da yeni bir teknolojik atılım hamlesi gerçekleştiriliyor. Gökmen Projesi kapsamında projelendirilen Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi (GUHEM) kentimizi otomotivden sonra uzay havacılık ve savunma gibi sektörlerde de söz sahibi yapacak. TÜBİTAK ve Büyükşehir Belediyemizin de iş birliği ile gerçekleştireceğimiz bu projenin en önemli özelliği uzay ve havacılık, savunma sanayisindeki firmaları bir araya getirmesinin, bu alandaki faaliyetlerin teknolojik gelişimlerini sağlamasının yanında, devamlı kendini süreçte yenileyecek olması. Artık yerli uydusunu üreten, uzaya fırlatan bir Türkiye’de Gökmen projeleri hem çocuklarımızın, hem gençlerimizin ufkunu açıp, bilinçlendirmeyi, farkındalık oluşturmayı amaçlarken, onları geleceğin astronotları olarak yetiştirmeyi de öncelikli olarak hedefliyor. Bursamızın bunları sağlayacak güçlü bir altyapısı, yetişmiş insan gücü ve potansiyeli var. Yeter ki birlik olalım ve bu potansiyeli hayata geçirelim.”

BTSO’nun liderliğinde gerçekleştirilecek Gökmen projesi, süreçte kentin dinamiklerinin tam desteğini vermesi durumunda gerçekten de Bursa’yı savunma sanayisi ile havacılık üssünde bir numaraya taşıyabilir. İşte o zaman bir de bakmışsınız yeni ve yerli NASA’lar Gökmen Projesi adı altında  devleşivermiş!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.