Havadis16.com - 17 Kasım 2018, Cumartesi

7 Eylül 2017
için yorumlar kapalı

Bir yıl önce kapatılıp devlet üniversitesine devredilen Orhangazi Üniversitesi’nin Yıldırım’daki yerleşkesinin adının, o günün anısına “Bursa Teknik Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi” olarak konması şık olmaz mıydı?

Bursa açısından tam bir “onur abidesi” olurdu aama kimliği belli olmayan gizli siyasi bir irade tam bir yıldır BTÜ’nün burada eğitim hizmeti vermemesi için yürüttüğü mücadelesini “Kestel’e taşınması” noktasında sonlandırmak üzere.

***

Sorumlu Yazıişleri Müdürümüz Turgay Akbulut’un kalemiyle Bursa gündemine oturan ve gazetemizin özellikle “kentin öz değerinin yeniden bu kentte kalması ve FETÖ’nün ekmeğine yağ sürülmemesi” için başlattığı “BTÜ yerinde kalsın” çabalarında görüyorum ki yerel yönetim, STK, iş dünyası, esnaf, vatandaş ve hatta Üniversite yönetimi de hemfikir olduğumuz halde Bursa-Ankara hattında birileri FETÖ’nün okulunu devletin elinden almakta kararlı.

O yüzden 12 aydır eğitim hizmeti verdiği halde, hemen altında yer alan yerleşkeye ait araziyi dahi kullanmasına izin verilmiyor.

Üniversite yönetiminden bir akademisyen hocamın da söylediği gibi” FETÖ’nün bir günde aldığı değerli araziyi, FETÖ öldükten 13 ay sonra bile alamıyoruz”

Dünkü yazımda da değindim.

FETÖ hâlâ kendisinden alınan arazi, okul, bina, gayrimenkul, para gibi tüm taşınır ve taşınmaz mallarının bir gün geri alınacağı hayaliyle, kumpaslarına devam ediyor. BTÜ’nün Kestel’e taşınması fikri de bu hayalinin bir parçası olarak görülüyor.

Sık sık FETÖ ile mücadelede yalnız bırakıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekten haklı. Bir taraftan terör örgütü ile mücadeleyi emniyet birimlerince yoğun şekilde sürdür, diğer taraftan bu mücadeleye inat siyasi oyunlarla devlete tahsis edilen terör örgütünün okuluna “çık” de.

Var mı böyle tezatlık!..

Adım gibi eminim, bu yanlışlık Cumhurbaşkanlığı’ndan geri dönecektir.

Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet üniversitesine devredilen FETÖ’nün okulunun yeniden devletin elinden alınmak istendiğini bilmiyor. Bir öğrenirse Bursa açısından da iyi olmaz diye düşünüyorum!

***

Okulun isminin 15 Temmuz Yerleşkesi olarak değiştirilmesi fikrine gelince…

Çok yakın bir tanıdığımın oğlu Gaziantep Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazandı.

Baba-oğul bayramdan önce kayıt için Gaziantep’e gitti. Şehir merkezinde bulunan ve 60 bin öğrencinin eğitim gördüğü Gaziantep Üniversitesi’ne kayıt yapıldıktan sonra okul idaresi, genç mühendis adayını “Okulunuz İngilizce eğitim verdiği için siz ilk yıl burada değil, Yabancı Diller Fakültesi’ne devam edeceksiniz” uyarısı eşliğinde, baba-oğula Yabancı Diller Fakültesi’nin bulunduğu kampüsün adresini tarif etti.

Baba-oğul da şehrin yeni planlanan ve oldukça lüks bir semtinde yer alan Yabancı Diller Fakültesi’ne gittiklerinde karşılarına orta halli bir okul binası yerine modern, büyük ve heybetli bir üniversite kampüsü ile karşılaştı. Kampüsün girişinde ise “Gaziantep Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi “yazıyordu.

Sonradan öğrenmişler ki gerçekte burası bir yıl öncesine kadar özel üniversite statüsünde eğitim veren FETÖ’nün okullarından Zirve Üniversitesi’dir. 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından kapatılan ve son derece modern tesislere sahip Zirve Üniversitesi’nin bütün binaları olduğu gibi Gaziantep Üniversitesi’ne devredilmiş. Ve hemen ardından kampüsün girişine bu hain örgütün kalkışmasının ve millet destanının unutulmaması adına devasa bir “Gaziantep Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi” levhası asılmış.

Yakın tanıdığım, bu manzara karşısında müthiş duygulanmış ve şu cümleleri sarf etmiş;

“Allah razı olsun devletten. Salya sümük ağlayarak milletin kanını emen hain şebekenin inşa ettiği bu tesisler, yine milletin kullanımına, gerçek sahiplerine döndürülmüş oldu. Üstelik bu yerleşkede amaçları sadece ülkelerine hizmet etmek olan ve devleti ilelebet yaşatacak olan Türk evlatları okuyacak…”  

***

Peki, aynı isim Bursa’da da neden bir eğitim kurumuna verilmesin?

Ve bu ismi kentimizde en çok hak eden 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndan sonra Bursa Teknik Üniversitesi. Yani FETÖ’nün bir yıl önce kapatılan Orhangazi Üniversitesi’nin eğitim verdiği kampüsü.

Burası da bir yıl önce Bursa Teknik Üniversitesi’ne devredildi.

Bursa Teknik Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi” olarak isim değişikliğine gidilebilir.

Böylelikle, 6 yıl önce Bursa halkından toplanan bağışlarla kurulan bu tesisler, gerçekten BTÜ’nün yerleşkesi olarak kentin gönlünde ayrı bir taht kurmuş olur.

Sonra devletle problemi olanlara verilecek en güzel cevap bu olmaz mı?

Öyle ya!

Okul devletin, öğrenci devletin…

Devlet öğrencisini seviyor, öğrenci de okulunu…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.