Havadis16.com - 17 Kasım 2018, Cumartesi

14 Eylül 2017
için yorumlar kapalı

Dün Bursa, 2 ilçe dışında başkansız bir kentti. CHP’li belediye başkanının yönetiminde bulunan Nilüfer ve Mudanya haricinde, AK Partili belediyelerin idaresindeki  büyükşehirilerden tutun da dağ ilçesindeki belediye başkanına kadar koltuğunda, makamında bulunan hiçbir belediye başkanı yoktu. Hepsi Ankara’da idi.

Davet her ne kadar AK Parti Genel Merkezi yerel yönetimler başkanlığından gelse de emir büyük yerden idi, Beştepe’den.

Toplantıya AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlık yapacağı için sadece Bursa’nın değil Türkiye’deki tüm AK Partili belediye başkanları davet edildi.

Teşkilat kademelerinde bir taraftan değişim ve yenilenme çalışmalarını yürüten Cumhurbaşkanı diğer taraftan da birimlerle bir araya gelerek yeni yol haritalarını belirliyor.

Geçen günlerde önce milletvekilleri ardından bakanlar ile buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, birkaç gün önce de il başkanları buluşmasını gerçekleştirdi. Şimdi de belediye başkanlarıyla bir araya geldi.

Bursa’nın da aralarında bulunduğu 18 büyükşehir belediyesi başta olmak üzere, toplamda il, ilçe ve beldeler olmak üzere 884 belediye başkanı katılacağı için yer olarak da Ankara’daki ATO Congresium seçildi.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığınca düzenlenen ve dün sabah saatlerinde başlayan Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katılım başkanlar düzeyinde tam olurken, Başbakan Binali Yıldırım ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de hazır bulundu.

İki oturumdan oluşan toplantının sabahki bölümünde, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya açılış konuşmasını yaparken, Başbakan Binali Yıldırım da konuşma yaptı.

*****                         *****                             *****

Toplantının ikinci bölümü olan öğleden sonraki oturumunda da Cumhurbaşkanı Erdoğan belediye başkanlarına konuşurken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu iç güvenlik, tehdit, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de  bakanlığın bünyesinde sürdürülen Diyarbakır Sur ilçesi  kentsel dönüşüm  çalışmaları hakkında sunum ve bilgilendirmede bulundu.

Bu sunumda Bursa da yer aldı.

Bakan Özhaseki sunumunda, belediyecilik çalışmalarına örnek olarak Yıldırım Belediye Başkanlığı’nın Türkiye’de bir ilki teşkil eden ve ilçedeki kentsel dönüşüm projelerinin tek elden toplandığı yer olan Kentsel Gelişim Merkezi birimini gösterdi.

*****                     *****                              *****

Buraya kadar olanlar, toplantının ana hatlarıyla basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna yansıyanlardı.

Bir de basına kapalı bölüm var ki, işte asıl toplantının en can alıcı bölümü.

Evvela Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında belediye başkanlarına bir çerçeve çizdi:

“Bizim belediye başkanlarımız şehirlerine yük olan değil, şehirlerinin yükünü omuzlayançözüm üreten, AK Parti’nin yüzünü ağartan hizmetler ortaya koyan kişiler olmalıdır.”

Bizim ölçümüz kesinlikle diğer partiler ve onların belediye başkanları değildir. Birbiriyle yarışan değil, dünya şehirleriyle yarışan kentler ortaya çıkarılmalıdır”

Belediye başkanlarına öyle bir hedef gösterdi ki bu önümüzdeki 2019’un Mart’ı değildi:

2019 Mart’ı bizim için adeta olmazsa olmazdır. Onun için 2019 Mart’ında aday olacak belediye başkanlarımız, şu andaki mevcut belediye başkanlarımız 2019’un Mart’ına değil hedefi 2019 Kasım’ına koymalıyız.”

Yani belediye başkanlarının başarısının ülkenin başarısı olacağını söyleyerek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yasal olarak devreye gireceği, hukuken başlayacağı 2019’un kasım ayı için çalışılması gerektiğini belirtti.

Sonra uyardı:

En ufak spekülasyona meydan verilmeyecek Bugünkü adım milattır. Belde, il, ilçelerdeki bütün dedikoduların ortadan kalkması için belediye başkan, meclis üyelerimiz, il genel meclis üyelerimize büyük görevler düşüyor.”

*****                         *****                          *****

Kısaca;

Cumhurbaşkanı’nın basına kapalı bölümde yaptığı konuşmadan belediye başkanlarının anladığı şu oldu:

“Yalnızca yol, su yapmayacaksınız, gönülleri de fethedeceksiniz ve bunu yaparken toplumda yanlış algılara neden olacak spekülasyonlardan kaçınacaksınız, kaçınmazsanız gereğini biz yaparız. Biz yapmazsak seçimlerde halk yapar.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.