Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

25 Eylül 2017
için yorumlar kapalı

“Çin İpek Yolu ile Batı’ya açılıyor” bu sayfalarda yayınlanan son yazımda; “Siz bu satırları okuduğunuzda benim de içinde olduğum 8 kişilik gazeteci grubu Çin’e ayak basmış olacağız” demiştik.

Hatta o yazıda, bir politika yazarının “Çin’de ne işi var” şeklinde bir soru da yöneltebileceğinize değinmiştik.

Şimdi Çin’den hem bu sorunun cevabını vermeye çalışalım, hem size bu ülkedeki gelişmeler hakkında bilgi aktaralım.

Malum olduğu üzere; Çin tarihi İpek Yolu projesi kapsamında 2013 yılından bu yana “Bir Kuşak, Bir Yol” adıyla 29 ülke ile hükümet başkanlarının da içinde yer aldığı bir dizi kültürel ve ekonomik etkinlik çalışması yapıyor. Amaç, bu yol üzerinden Asya, Avrupa ve Afrika’yı birleştirip, Batı’ya ekonomik atılım hamlesi başlatmak.

Ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin yetkilileri, bu projeye büyük önem verdiği için Türkiye örneğinde olduğu gibi özellikle gazetecileri ülkelerinde ağırlıyor ve bir anlamda etkin bir tanıtıma imza atmak istiyorlar. Nitekim Bursa’dan 3, Ankara’dan da 5 gazeteci olmak üzere toplam 8 meslektaşımızla birlikte, 10 günlük gezi programı kapsamında Çin’deki ilk durağımız 25 milyon nüfusa sahip, dünyanın ekonomi ayağını üstlenen Shanghaiyani Şanghay kenti oldu.

Bu arada hemen belirtmem gerekiyor ki;

İki ülke arasındaki medya ayağı, Türkiye adına Sayın Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’nun sorumlu olduğu Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce yürütülüyor. Bu bilgiyi de aktardıktan sonra Çin’in en büyük şehri olan Şanghay eyalet düzeyi şehir yapısına sahip ve ülkenin doğu sahilinde Yangtze Nehri deltasında kurulu. Çin’in aynı zamanda en önemli liman kenti olan Şanghay’a ilişkin izlenimlerimi, dönüşte nasip olursa ayrı bir yazıda kaleme almayı düşünüyorum.

Şanghay’ın ardından ikinci ziyaret durağımız ise Taizhou şehri oldu. Burası Çin’in otomobil üretim üssü ve AR-GE merkezi. Bizim bu şehirdeki ilk durağımız Taizhou Müzesi oldu. Taizhou şehrinin tarihsel gelişimini panoramik olarak anlatan bu müze dünyanın sayılı müzelerinden biri. Bu müzenin Türkiye’de benzer proje yapmak isteyenlerce mutlaka incelenmesi gerektiği bilgisini vermem gerekiyor doğrusu. Çok etkilendiğim bu müze ziyaretin ardından ikinci durağımız Geely otomobil fabrikası oldu. Bu fabrika yılda 300 bin otomobil üretiyor. Genel müdürünün bize aktardığı bilgilere göre fabrika, Taizhou şehrinin endüstri dönüştürücü ekonomi bölgesinde 1997 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Üstelik fabrikanın ve diğer sanayi kuruluşlarının bulunduğu arazi denize yapılan büyük bir dolguyla elde edilmiş.

Yukarıda da değindim, Taizhou bir endüstri dönüşüm şehri. Dolayısıyla şehir mükemmel bir şekilde planlanmış ve planlama doğrultusunda sıkı bir imar denetimi söz konusu. Nerede sanayi, nerede eğitim, nerede sosyal tesis, nerede yeşil alan olacak hepsi planlara işli vaziyette ve bütün yatırımlar bu doğrultuda hazırlanıyor. Haliyle de ortaya son derece güzel bir şehir silüeti çıkmış durumda. Şehirde 2002 yılından 2016 yılına kadar denizden kazanılan yani dolgu yapılarak elde edilen arazinin yüzölçümü ise bin hektar. Ayrıca bu bölgede şu an 15,6 km uzunlukta bir köprü inşası devam ediyor ve 10 yıl içinde şehre tam 84 liman inşa edilecek. Yani bu şehir önümüzdeki yıllarda Çin’in dünyaya açılan en önemli liman kenti haline gelecek.

Bursa’da ve Türkiye’de birçok belediye başkanının bu şehirdeki planlamayı mutlaka görmeleri gerektiği vurgusunu yapmakla birlikte Çin’de yarın Dongyang şehrine geçeceğiz. Burası da Amerika’nın Hollywod film endüstrisine alternatif olarak kurulan, film ve dizi çekimlerinin yapıldığı dev bir endüstri parkının yer aldığı bir şehir.

Bu arada bu ziyaretlerde fark ettim ki Çin, İpek Yolu projesi kapsamında Türkiye’ye büyük önem veriyor. İki ülke arasındaki ekonomik, kültürel ilişkilerin güçlenmesi için de var gücüyle çalışıyor. Evet, şimdilik size Çin’den aktarabileceklerim bunlar…

Ama birkaç gününü geride bıraktığımız bu geziye ilişkin size sadece şu yorumu yapabilirim:

Türkiye’nin çok çalışıp çok üretmesi gerekiyor!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.