Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

17 Ekim 2017
için yorumlar kapalı
Resim bulunamadı

Şanlıurfa Bursa’ya hiç yabancı değil, iki kent arasında 2011’den bu yana bir gönül bağı kurulmuş durumda. Çünkü Bursa Milletvekili Faruk Çelik, 2011 yılından bu yana Urfa milletvekili ve son kabine değişikliğine kadar da Urfa’yı kabinede aralıksız bakan olarak temsil etti. Bu süre zarfında Bursa’dan birçok gazeteci, birçok siyasetçi, bürokrat ve STK temsilcisi Urfa’ya, ikinci bir kenti olarak defalarca gidip geldi. Ben gidemeyen şanssızlar içinde idim.

O yüzden merak ettiğim bu kadim kent gezisini Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Ali Fuat Gölbaşı’nın daveti ile hemen kabul ettim. Tabii organizasyon her ne kadar BYGM Genel Müdürü Mehmet Karaca ile İl Müdürlüğü’nün ve ev sahibi Urfa İl Müdürü Erdoğan Guvel’in olsa da arka planda karar verici Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu. Çavuşoğlu bakan olduğundan bu yana kente ve kentin basın mensuplarına ayrıcalık tanımaktan asla çekinmiyor. Daha önce Bursa’da ilçeler de dâhil yaptığı geniş katılımlı basın toplantısında Urfa’ya gezi talebi gündeme gelmiş, o da bunu “Hemen düzenleyelim” diye genel müdürlüğüne talimat vermişti.

İşte o gezi hafta sonu düzenlendi. Bursa’dan, ilçelerimizdeki meslektaşlarımız da olmak üzere toplam 45 kişilik heyet 2 gün Urfa’da kültürel bir gezi yaptık. Bu kadar çok gazeteci olunca doğal olarak gezimiz yerel ve genel basına, internet sitelerine, radyolara, dergilere kadar birçok yayın organına yansıdı.

Şanlıurfa 900 bin kişinin yaşadığı bir büyükşehir. En son Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda Urfa Milletvekili Faruk Çelik görevi Urfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’ya bıraktı.

Fakıbaba daha önce bu kentin efsane belediye başkanı idi. Yerelde ve genelde böyle 2 güçlü isim olunca doğal olarak Şanlıurfa, deyim yerinde ise son 5 yılda uçuşa geçmiş. Modern ve planlı bir kent gelişimine devam ederken, eski kent bölgesinde de restorasyon ve iyileştirme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Yollar geniş ve düzenli. Kentin tarihi ve kültürel dokusu tüm görkemiyle gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor. Bu konuda devlet tüm imkânlarını neredeyse bu kente yığmış. İsabet de olmuş. Malum bu topraklar medeniyet beşiği. Hem Harran gibi dünyanın en verimli topraklarına sahip hem de Göbeklitepe’deki kazı çalışmaları ile dünya tarihinin bilinen öyküsünü sil baştan yazdıran tarihi bir kent. Hz. İbrahim’in doğduğu, Nemrut tarafından ateşe atıldığı, Hz. İshak’ın, Hz. Eyüp’ün ve Hz. Musa ile birçok peygamberin yaşadığı bu kent aynı zamanda peygamberler kenti olarak da ün salmış durumda. Tüm bu özelliklerinden dolayı kent haftanın 7 günü yerli turist akınına uğruyor.

Bu kentin bir başka özelliği ise Suriye sınırında olmasından dolayı savaştan kaçan Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yapması. Bildiğimiz kadarıyla 500 bin civarında Suriyeli göçmen burada yaşıyor. Kentte 5 tane konaklama tesisinde kalanların sayısı ise 75 bin civarında.  Bunlardan biri ve Avrupa’nın dahi örnek gösterdiği 11 bin misafirin yaşadığı Harran Konteynerkent Konaklama Tesisi’ni ziyaret ettik. AFAD’ın başkanlığındaki tesis hakikaten modern, planlı ve sosyal tesisleriyle bir büyük örnek gösterilecek yaşam merkezi. Bizi çocuklar öyle bir sevgiyle karşıladı ki, hani halk arasında denir ya çocuktan al haberi diye. Aynen öyle. Bu çocukların yüzündeki gülümseme ne kadar mutlu olduklarını gösteriyor. Anne babalarıyla da konuşma imkânı elde ettim, hepsi Türkiye’ye ve Erdoğan’a şükran duyuyor. Ve bir an evvel ülkelerindeki savaşın bitip evlerine dönmek için dua ediyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.