Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

19 Ekim 2017
için yorumlar kapalı

AK Parti’de ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ve ardından da Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in istifalarıyla başlayan belediyelerdeki yeni değişim sürecinde gözler Bursa’nın da aralarında bulunduğu Ankara, Balıkesir, Niğde ve Uşak’a çevrilmişti.

Ankara kaynaklı bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu illeri sorunlu iller olarak nitelendirip belediye başkanlarının istifasını istemişti. Akabinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ve Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un istifaları yalanlamasıyla direndiklerine yönelik kamuoyunda bir algı yaratılınca da şu mesajı verdi:

“Bir makama getirilirken iyi güzel de benim metal yorgunluğu olarak tanımladığım durumlarda makamı boşaltmanın istenmesi niye yadırganıyor.”

Hatta istifa etmemeleri halinde açıkça “Görevden alırız” uyarısında da bulundu:

Belediyelerde görevden almanın iki yöntemi vardır. Partiden ihraç veya görevi ihmal veya kötüye kullanmaktan…”

                                   ******                         *****                           *****

Bursa’da da son bir haftadır yoğun olarak kamuoyunda oluşan “Altepe’nin de istifası istendi mi? istenmedi mi?” “İstifa edecek mi, etmeyecek mi?”  beklentisinde belediye cephesinden net açıklama gelmezken, Başkan Altepe önceki gün Yeşilyayla Mahallesi’ndeki bir caminin çevre düzenlemesinde yaptığı konuşmada şu kısa cümle ile makamında olduğunu söyledi:

“Bizi hizmet için seçtiniz. Bizler de hizmetlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Sizler desteklediğiniz müddetçe, bizler de burada olduğumuz müddetçe bu hizmetler devam edecek. Destek sizden hizmet bizden.”

Tabii sadece Büyükşehir cephesinden değil, İl Başkanlığı cephesinden de bu konuda net bir açıklama gelmemesi iddiaların sıcaklığını korurken, Bursa’da da bir kampanya başlatıldı. Önceki gün Olay gazetesinde Ahmet Emin Yılmaz’ın köşesinde, Bursa’da STK’lar ve iş dünyası bazında Ankara’nın “Başkandan memnunuz” mesajlarına maruz kaldığını okuduk.

İşte, tüm bu gelişmelerin yaşandığı beklentili bir dönemde, dün sabah istifası istenen bir belediye başkanı daha gereğini yerine getirdi. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan direnmek yerine partideki ve kamuoyundaki saygınlığını korumayı tercih etti ve görevinden ayrıldığını açıkladı.

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da göndermede bulundu:

“Bu görev bana tevdi edilirken nasıl heyecanlandıysak bugün de aynı heyecanla görevimden ayrılıyorum.”

Ankara’da hatırı sayılır bir dostum, isim vermeden bu istifaların artık bu saatten sonra kaçınılmaz olduğunu söyledi.

“Hiçbir belediye başkanı 2018 için Erdoğan’a inat yol alamaz. Onlar kendi isimleri ve güçleri ile değil, Erdoğan rüzgarı ile seçildiler” diyerek, belediye başkanlarının Erdoğan’ı ve onun arkasındaki millet iradesini karşılarına almak istemeyeceklerini belirtti.

Çavuşoğlu 100 yıllık sorunu çözüyor

Dün Meclis Genel Kurulu’nda kamuoyunda en çok tartışılan müftülere nikâh kıyma yetkisini veren yasa teklifinin de içinde bulunduğu ‘torba yasa’ görüşmesi vardı. Ben bu yazıyı kaleme aldığımda görüşmeler devam ediyordu.
İşte bu yasa teklifi içinde Bursa’yı da yakından ilgilendiren bir teklif var. Teklif büyük olasılıkla kabul edilecek ve bunun mimarı da Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu.

Onun sayesinde Mudanya’da Cumhuriyet tarihinden bu yana yani tam 100 yıldır çözülemeyen ve mübadele göçmeni 3 bin vatandaşı ilgilendiren tapu sorunu nihayet çözüme kavuşuyor. Zeytinbağı, Dereköy, Kumyaka, Hançerli, Mesudiye, Eğerce, Söğütpınar, Yalıçiftlik ve Mirzeoba mahallelerindeki vatandaşların asırlık tapu sorunu torba yasayla ortadan kalkacak.

Mübadele yıllarından bu yana iskân kayıtlarına işletemedikleri ekip biçtikleri arazilerinin tapularını alamayan arazi sahipleri yıllar içinde birçok milletvekiline ve AK Parti’nin Bursa’daki bakanlarını da devreye soktukları halde bu sorunlarına çare bulamamışlardı. Hakan Çavuşoğlu kabinede yer alır almaz, daha öncesinden yakından takip ettiği bu sorunu torba yasanın içine teklif halinde koydurdu. Yasanın kabulü halinde ki kabulüne kesin gözüyle bakılıyor, sadece Mudanya’da 3 bin 500 parsel arazinin tapu kayıtlarındaki ihtilafı ortadan kalkacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.