Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

20 Ekim 2017
241 kez okundu
için yorumlar kapalı

İçlerinde bizim Bursa’nın da bulunduğu AK Parti’li belediye başkanlarının istifasının istenmesine yönelik tartışmalar içinde sıkça karşılaştığım 2 soru var.

Biri;

“Seçimle gelenin seçimle gitmesi gerekmiyor mu?

Diğeri de;

“Bu görevden almalar AK Parti’ye zarar vermez mi?

Benim de cevabım şu oluyor;

Evet, madem demokrasiyle yönetiliyoruz ve ‘ileri demokrasi’ diyoruz, sandıktan çıkan iradeye saygı göstereceksin. Bunu sürekli savunuyorum, sadece ben mi, iktidar partisinde Cumhurbaşkanı’ndan tutun da milletvekiline, belediye başkanından tutun da ilçe başkanına kadar… Kaldı ki, AK Parti’nin gelişmişlik düzeyindeki en önemli argümanı cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak. Milletin iradesini üstün kılmak.

Ancak istisnai durumlar dışında.

Biliyorsunuz, 16 Nisan referandumu sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin her anlamda bir değişim ve dönüşüm sürecine girdiğini söyleyerek bunun ilk startını da AK Parti’den vermişti.

Önce genel başkan değişikliği, ardından MKYK, MYK’da geniş çaplı değişim ve sonrasında da kabinede geniş çaplı değişim.

İktidar partisindeki değişim geçen ay AK Parti teşkilatlarına da sıçradı.

Bursa’nın da aralarında bulunduğu il başkanlarının istifası istendi ve bu istifalar halen devam ediyor.

Ve şimdi sırada 10 ilin AK Parti’li belediye başkanları var.

Yaklaşık 15 gün önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası ile başlayan görevden alma furyasında, Düzce ve Niğde belediye başkanları da istifa etti.

Ankara, Bursa ve Balıkesir belediye başkanlarının da en geç birkaç gün içinde istifa etmeleri bekleniyor.

Elbette bu belediye başkanları seçimle göreve geldiler ama süreçte sorunlu belediye başkanı durumuna düştüler. Adları birçok spekülasyona karıştı ve kamuoyu da çok iyi biliyor ki, kiminin dünürü, kiminin damadı, kiminin en yakını, kiminin danışmanı FETÖ’cü.

Hatta 17 ve 25 Aralık operasyonları sonrası dönemin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’nin FETÖ mücadelesine karşı, bu ismi geçen belediye başkanları FETÖ’ye doğrudan ve dolaylı olarak birçok konuda destek çıktılar.

Bursa’nın hafızasında da Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin, FETÖ’nün okulundan üniversiteyi birincilikle kazanan çocuğa otomobil anahtarını verirken çekilen fotoğrafı hâlâ tazeliğini koruyor!

İşte böylesine istisnai durumlarda seçilmişin de görevden alınması artık şart oluyor!..

******                             ******                       ******

Görevden almaların AK Parti’ye zarar verdiği yönündeki soruya gelince;

Asla ve asla zarar vermediği gibi daha çok siyasi prim olarak geri dönüyor.

Dedim ya kamuoyunda özellikle FETÖ operasyonları sürecinde “AK Parti’ye neden dokunulmuyor, iktidar partisi neden iç temizliğini yapmıyor?” eleştirileri vardı.

Her ne kadar Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan “metal yorgunluğu”nu gerekçe gösterse de bu operasyonların en önemli ayağını işte bu algının temizlenmesi oluşturuyor.

O yüzden toplumda kendi partisinde de temizlik yapan ve büyük illerde güçlü olarak bilinen belediye başkanlarını dahi görevden almaktan kaçınmayan bir parti durumuna yükseliyor ki, bu algı AK Parti’yi daha da güçlendiriyor.

Ayrıca bu belediye başkanlarının ya da bir üst kademede başbakan, bakan kim olursa olsun istifalarının istenmesi, onların istifa etmemek için direnmeleri hiçbir şekilde AK Parti’ye zarar vermez.

Çünkü bu partiyi tek başına götüren Cumhurbaşkanı Erdoğan. “Millet AK Parti’ye değil, ona oy veriyor” dersem hiç abartmamış olurum!

Son yapılan kamuoyu araştırmalarında da bunu görüyoruz.

Anketlerde AK Parti, yüzde 49-50 bandında çıkıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.