Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

26 Ekim 2017
için yorumlar kapalı

Recep Altepe’nin istifasından sonra gözler boşalttığı makama çevrildi. Prosedür gereği istifalar sonrası boşalan belediye başkanlarının yerine Meclis’te seçim yapılıyor ve sandıktan çıkan aday yeni belediye başkanı oluyor. Ve bu seçimin de en geç 10 gün içinde yapılması gerekiyor.

Dün yeni başkan arayışında start verildi.

Süreci yöneten Bursa Valiliği, Altepe’nin istifasını sunduğu tarihten itibaren 10 gün kuralını işletti ve yeni belediye başkanı seçimleri için tarihi, son gün olan 2 Kasım Perşembe olarak açıkladı.

Ve böylelikle Bursa’nın başkanını arama sürecinde meraklı bekleyiş yerini heyecanlı bekleyişe bıraktı.

İşte tam bu noktada süreci yakından takip eden CHP’den de yeni bir karar çıktı.

CHP, AK Partili belediye başkanlarının istifasıyla boşalan başkanlık koltuklarına Meclis’te aday çıkarmama kararı aldı.

CHP’nin aldığı politik kararlar ve uygulamaları siyaseten tasvip etmem. Ama bu kararı doğru ve tam da yerinde buluyorum.

Zira yerel seçimlere 17 ay gibi kısa süre kala AK Parti’den boşalan koltuklara CHP’nin aday çıkarması siyaseten yıpranmaktan başka bir duruma yol açmayacak.

Çünkü başkanlık koltuğunu AK Parti’den almak ateşten gömlek giymekle eş değer. Bu iller AK Parti’nin kaleleri durumunda. AK Parti meclislerde de çoğunluğa sahip olduğu için CHP’li belediye başkanı Meclis’ten karar çıkaramayacağı gibi belediye bürokrasisine, yürüyen projelere de hükmedemeyecek.

Ayrıca, İstanbul örneğinde olduğu gibi bu illerde AK Partili belediye meclis üyelerinin çokluğu ile çıkardığı adayların seçimi kazanamayacağı da ortada.

*****                        *****                               *****

Gelelim süreci yöneten AK Parti cephesine…

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanı Erol Kaya’nın başkanlığında yürütülen yeni başkan arayışlarında, kamuoyunda ağırlıklı 3 belediye başkanının ismi geçiyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ve İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş.

Öğrendiğim kadarıyla Ankara da bu isimlere uzak değil. İsimler üzerinden il teşkilatı, belediye cephesi ve kamuoyunda nabız yoklama çalışmaları yapılırken, istişare yöntemi ile de Bursa’yı 2019 yerel seçimlerine götürecek bir belediye başkanı belirleme çalışmaları yapılıyor.

Bu kapsamda Erol Kaya’nın önümüzdeki günlerde Bursa’ya gelip istişare mekanizmasını çalıştıracağı da konuşulurken, kulislerde şöyle bir saptama da mevcut:

Siyasi irade Büyükşehir Belediye Başkanı seçerken hangi adayı tercih edecek.

Meclis içinden “ağabeylik” yapacak düz bir belediye meclis üyesini mi aday gösterecek

yoksa ilçesinde başarılı olmuş bir belediye başkanını mı?..

AKŞENER’İN PARTİSİ PEK “İYİ” BAŞLAMADI!

AK Parti ve CHP cephesinde istifalar üzerine gelişmelerin yaşandığı sırada Türkiye yeni bir parti ile tanıştı.

Meral Akşener’in uzun süredir kuruluş çalışmalarını yürüttüğü yeni siyasi parti dün İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesini verdikten sonra Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde 200 kişilik kurucular kurulu ile kamuoyunun karşısına çıktı.

Partinin adı aynı zamanda Oğuzlar’ın Kayı Boyu’nun bayrağındaki ok ve yaydan oluşan amblemi andıran ‘İYİ’ olurken, partinin amblemi de AK Parti’nin ampul amblemini andıran etrafında 8 ışık çizgisinden oluşan sarı renkli güneşten oluştu.

Partinin adı ve amblemi ortaya çıkar çıkmaz sosyal medyada ilk sıralara oturdu.

Takip ettiğimiz kadarıyla Türkiye’nin yeni siyasi partisi beklenilen çıkışı gerçekleştiremedi. Çünkü gelen ilk değerlendirmeler “Dağ fare doğurdu” “Bu kadar basit bir amblem ve isim beklemiyorduk” gibi tepkisel boyutlarda yorum içeriyordu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.