Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

31 Ekim 2017
için yorumlar kapalı

Bursa’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı kim olacak?” İşte AK Parti’nin yeni başkan arayışlarında dün önemli bir aşama daha geçildi. Aday isimleri belirleme sürecinde istişare mekanizmasını geliştiren AK Parti dün, Bursa’yı 2019 seçimlerine götürecek ‘Büyükşehir Belediye Başkanı’nı belirlemek için temayül yoklamasına gitti.

 AK Parti Teşkilat Başkanı Mustafa Ataç ve Yerel Yönetimler Başkanı Erol Kaya’nın başkanlığında Merinos’ta gerçekleştirilen temayül yoklamasına AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeleri, 17 ilçe başkanı, 17 ilçe kadın kolu başkanı, 17 ilçe gençlik kolu başkanı ile Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri ve 17 ilçe belediye başkanı katıldı.

Kayıtlı toplam 187 teşkilat mensubunun yaklaşık yüzde 99’unun katılımıyla gerçekleşen yoklamada, oy kullanacak partililere boş kâğıt verilerek, sadece bir isim yazmaları istendi.

******                      *****                           *****

Merinos Başkanlık Salonu’nda basına açık gerçekleştirilen yoklama öncesinde açılış konuşmasını İl Başkanı Ayhan Salman yaptı. Başkan Salman, AK Parti’de değişim sürecinin olmazsa olmazlardan olduğunu belirterek, Bursa’da da değişimin devam ettiğini ve bu değişimde istişare mekanizmasını önemsediklerini belirterek “Genel merkezimiz yeni ‘Büyükşehir Belediye Başkanı’ için çalışmalarını her yönüyle yapıyor. Bugün de Bursa teşkilatlarına sorarak önerilerini alıyor” diye konuştu.

Ardından Yerel Yönetimler Başkanı Erol Kaya bir konuşma yaptı. O  da önce “2019’a kadar Büyükşehir Belediyesi’ni yönetecek arkadaşı belirleyeceğiz”dedi, ardından da ekledi:

“Ama sonra günü geldiğinde bakacağız. Mevcutla mı devam edeceğiz, yoksa bir başka arkadaşla mı? Bunları söylemek için çok erken.”

******                                 *****                                ******

Teşkilat Başkanı Mustafa Ataç da yaptığı konuşmada değişimin esas olduğunu, partilerin değişim ve dönüşümü gerçekleştirirken 2 önemli hususa dikkat ettiğini, “birincisi halkın refahı ve huzuru için, diğeri de teşkilatın çalışma temposunu artırmak ve yeni kadrolara yer açmak için” dedikten sonra kamuoyunda sıkça dillendirilen “Belediye başkanlarını neden görevden alıyorsunuz?”sorusuna şu cevabı verdi:

“Türkiye genelinde belediyelerde yüzde 42 oyumuz var. Bizim seçimleri alabilmemiz için Cumhurbaşkanımız ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın sıkça söylediği gibi yüzde 50+1 olması gerekiyor. Biz yüzde 42 ile bu oranın altındayız. Bursa’da ise bu oran daha da düşük. Halkımızın talepleri doğrultusunda değişimleri yapmak zorundayız.”

******                            ******                                 *****

Peki, dün yapılan teşkilat yoklamasında öne çıkan isim var mıydı? Ya da hangi isimler ilk sıralarda yer aldı?

Bunun cevabını genelde tüm Bursa biliyor. Kamuoyu günlerdir 3 belediye başkanının ismini konuşuyor. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ve İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş.

Belediye meclis üyeleri olarak da Şükrü Köse ve İsmail Kavurmacı’nın adı geçiyor. Yoklamanın sonucunda daha önceki istişarelerde olduğu gibi sandıklar açılmadan oylar Ankara’ya götürüldü. Büyük olasılıkla bugün 3 isim Ankara’ya davet edilerek genel merkez mülakatı yapılacak. Bakalım hangi isimler Ankara’ya çağrılmış olacak?..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.