Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

1 Şubat 2018
248 kez okundu
için yorumlar kapalı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ndeki başkan değişimi ile beraber gelişen süreçte, eski ile yeni arasındaki farklılık da ortaya çıkmaya başladı.

Büyükşehir’deki değişim personel atamalarından tutun da, yol ve çevre düzenlemelerine kadar her alanda kendini hissettiriyor. Önceliği ulaşıma ayıran başkan Alinur Aktaş, billboardlar aracılığıyla “ufak dokunuşlarla trafiği çözüyoruz” şeklinde mesajlar verirken,  tüm bürokratlar ve belediye personeli de her daim tetikte.

Mesaide de sınır tanımıyor.

Ankara Yolu’ndaki Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının önünden geçenler başkanlık ofisinin bulunduğu en üst katın ışıklarının genelde gece yarılarına kadar açık olmasının şaşkınlığını yaşıyorlar.

Zaman zaman da gece geç saatlere kadar süren çalışma mesaisi sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor.

Örneğin önceki gece Başkan Alinur Aktaş’ın başkanlığındaki koordinasyon kurulu toplantısı saat 03.00’de sona ererken, başkan yakın birkaç kurmay ekibiyle  toplantısını bitirip, belediye binasından ayrıldığında saatler 04.00’ı gösteriyordu.

Çok değil, 4 ay öncesine kadar belediye binasındaki ışıkların en geç 19.00’da sönmesine alışık olan çevre sakinleri ve yoldan geçenler, şimdi bu gece mesaisi karşısında hayretlerini gizleyemiyorlar.

*******                                       ******                              *******

Büyükşehir’den yansıyan bir başka farklılık da sanat alanında kendini gösterdi.

 Nilüfer Belediyesi bünyesinde ki, başkan Mustafa Bozbey’in katkılarının bir hayli fazla olduğunu belirtmeliyim, Dr. Aysel Gürel başkanlığında kurulan ve adını kısa sürede Bursa dışında uluslararası platformlarda da duyurarak, alanında ve üstlendiği sosyal projelerle markalaşan Nilüfer Kadın Korusu’na büyükşehir belediyesi AKKM ‘de kapılarını açtı.

Açmakla kalmadı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 20 Ocak’da  Merinos AKKM’de 170 kadının sahne aldığı açılış konserine katılarak bir ilki de gerçekleştirmiş oldu. Bundan sonra faaliyetlerini Nilüfer Kadın Korosu Derneği adı altında sürdürme kararı alan koronun konseri arasında kulise geçen Başkan Aktaş, Dernek Başkanı ve Koronun şefi Dr. Aysel Gürel’e yaptıkları çalışmanın sadece Türkiye’de değil, dünyada da eşi ve benzeri olmadığını söyleyip önce kutladı ardından da “İnanın ben böyle renkli ve çok güzel bir ekip ile kulağa çok hoş gelen profesyonel sanatçıları aratmayan sahne hiç beklemiyordum. Her türlü desteğe hazırım. Başarılarınız Bursa’nın başarısıdır. Kültür elçisi durumundasınız” diyerek desteğini de vermiş oldu.

O gece konserin davetlileri arasında idim.

Gerçekten hem göze hem kulağa hitap eden konserdi. Adeta biz seyircilere terapi gibi geldi. Yine o gece Afrin harekatının ilk günü olması sebebiyle, koro çok özel bir mesajla desteğini de Bursa’dan gönderdi. Asker kıyafeti giyen kadınlar seslendirdikleri şarkılarla da izleyicileri gözyaşına boğdular. Konser sonrası Dr. Aysel Gürel’le de görüştüğümde heyecanını gizleyemiyordu. Önümüzdeki ay bir dizi yurt dışı seyahatleri olacağını söyledi ve ”Kendimizi her konserimizde her organizasyonumuzda yenilemeye gayret ediyoruz.  Yurt dışı gezilerimizde de ülkemizi tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu başarı hepimizin” dedi.

Daha önce de yazmıştım. Kadın korosu üyelerinin hiç biri ve saz ekibi de dahil olmak üzere hiçbir kurumdan ve konserlerden ücret almadan tamamen gönüllülük esasına dayanarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Cüzi bedellerle verdikleri konserlerden elde ettikleri gelirleri de yardıma muhtaç dernek ve sosyal projelere katkı amaçlı sağlıyorlar. Tüm yurt içi ve yurt dışı konser ücretleri ile seyahat masraflarını da yine kendileri karşılıyor.  Kültür Bakanlığı’nın alanında tek olan bu koroyu artık görmesi ve desteklemesi lazım. Umarım Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş’ın desteği ile bu  kapı da açılmış olur!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.