Havadis16.com - 18 Temmuz 2018, Çarşamba

21 Nisan için nefesler tutuldu!

19 Mayıs 2017
298 kez okundu
21 Nisan için nefesler tutuldu! için yorumlar kapalı

16 Nisan’dan sonra başlayan yeni dönemde, değişimin ve dönüşümün adresi iktidar partisinde nefesler tutuldu ve 21 Mayıs’daki olağanüstü büyük kongre için geri sayım başladı.

Ankara Arena Spor Salonu’nda pazar günü yapılacak olan kongrenin yeni dönemde önemi büyük ve tarihi bir nitelikte.

Çünkü, bu kongre her anlamda genel başkanından, MYK’sına, MKYK’sından il ve ilçe teşkilatlarına, politikasından, yeni yol haritalarına kadar değişimin, dönüşümün startının verileceği ,devletin en tepesinden tutunda, bürokratik yapılanmaya kadar ki içinde kabine de dahil olmak üzere yeniden yapılanmanın başlayacağı bir kongre olacak.

Tüm Türkiye’nin gözü bu kongreye çevrildi.

Zira, seçmenin, vatandaşın beklentisi iktidar partisinden çok yüksek ve bunun mesajını da 16 Nisan’da verdi.

Şimdi mesajın yerine getirilip getirilmeyeceğine bakacak.

*****                       *****                             *****

AK Parti’nin bin 470 büyük kongre delegesi bulunuyor. En son kongre yine Ankara Arena Spor Salonu’nda tam bir yıl önce 23 Mayıs 2016’da yapılmıştı. Ahmet Davutoğlu’nun olağanüstü kongre ile Başbakanlık görevini Binali Yıldırım’a devrettiği bu şölen havasındaki kongrede bin 411 delege oy kullanmış, geçerli bin 405 oyun tamamını da Binali Yıldırım alarak yeni Başbakan seçilmişti.

Şimdi değişimde söz konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan olunca, kongrenin tam bir şölen havasında, tüm Türkiye’nin umutlarını kapsayacak şekilde, demokratik  ortamda geçmesi hedefleniyor.

Elbette katılım izdiham derecesinde olacaktır ki, bunun için her ne kadar bin 500 otobüsün Ankara’ya geleceği  tahmin edilse de, teşkilatlara “otobüsle katılım sağlayın” demeye gerek yok.

Çünkü, Erdoğan söz konusu olunca millet parti üyesi olup olmadığına bakmaksızın bulunduğu yere akın ediyor.

Arena Spor Salonu’nun kapasitesi 10 bin 400.

Şimdiden bu kapasitenin çok üzerine çıkılmış durumda. O yüzden genel merkez davetiye çıkardığı bakanlara dahi yanınızda en fazla 2 misafir getirebilirsiniz uyarısında bulundu. On binlerce katılımcının beklediği dışarıda da her zamanki gibi dev ekranlarla, içerideki hava yansıtılacak.

*****                      *****                              *****

Dedik ya, değişimin şu anda tek adresi AK Parti diye…

2 Mayıs’ta AK Parti’ye üye olarak partili Cumhurbaşkanı sıfatına bürünen Erdoğan pazar günü ilk defa Cumhurbaşkanı olarak AK Parti’nin Genel Başkanı ünvanını da alacak.

Bu kongrede yeni bir ilk daha var. Tüzük değişikliğine gidilecek ve Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Vekili olarak yeni bir statüye getirilecek.

Böylelikle Cumhurbaşkanı’nın bulunamadığı örneğin Meclis Grup Toplantıları, meclis görüşmeleri gibi her daim olması gereken yerde onu temsilen başkanlık görevini Binali Yıldırım üstlenecek.

Beklenti, 14 kişiden oluşan MYK ile 50 kişiden oluşan MKYK listelerinin büyük oranda değişip yenileneceği yönünde. Toplumun tüm kesimini kucaklayan genç ve dinamik isimlerle beraber tecrübenin kaynaşacağı bu yapılanma, sonrasında hemen başlayacak olan il ve ilçe teşkilatlardaki değişimin de öncülüğünü üstlenecek.

Bursa kongreye  50 otobüs, ki özel araçlarla gidecek olanların dışında katılım sağlayacak. Bursa’nın 40 büyük kongre delegesi bulunuyor ve firesiz katılım sağlayacak illerin başında geliyor. İl yönetimi, ilçe başkanları, belediye başkanları, eski il başkanları, eski ve yeni milletvekilleri, belli başlı STK temsilcileri, gazi ve şehit yakınları da Bursa’dan gidecek davetliler içinde bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.