Havadis16.com - 20 Ekim 2018, Cumartesi

25 bin öğrenci ve 90 bin veliye anlatılan apis enerji verimliliği projesi örnek teşkil ediyor

27 Mart 2013
25 bin öğrenci ve 90 bin veliye anlatılan apis enerji verimliliği projesi örnek teşkil ediyor için yorumlar kapalı
25 bin öğrenci ve 90 bin veliye anlatılan apis enerji verimliliği projesi örnek teşkil ediyor

Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından hazırlanan, kamuoyunda enerji konusunda farkındalık ve tasarruf bilinci oluşturmayı amaçlayan ve Bursa’ya örnek olan “APİS Enerji Verimliliği Projesi”nde sona gelindi.

ENVER Derneği, Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa Teknik Üniversitesi ve Teknik Eğitim Vakfı iştirakiyle gerçekleştirilen “BEBKA 2011 Yılı Çevre ve Enerji Mali Destek Programı” kapsamında destek alan ve 25 bin öğrenci ile 90 bin veliye anlatılan “APİS Enerji Verimliliği Projesi” Bursa’ya örnek oldu.

Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen finalde konuşan Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şube Başkanı Mustafa Uysal, “APİS Enerji Verimliliği Projesi bir kapanış değil bir açılışın başlangıcı. 2011 yılında 2 buçuk milyona yakın ceza ödeyen okullarımız APİS projesiyle rahatladı. Yıldırım İlçesindeki okullarda enerji kullanımı listesini görebiliyoruz ve ceza ödeyen okul söz konusu değil. Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından hazırlanarak BEBKA’dan alınan 234 bin TL destek ile uygulanan APİS Enerji Verimliliği Projesi ile bilinçlendirme çalışmaları yapılarak verimlilik konusu geleceğe taşındı.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ise, Türkiye’nin enerjiyi ithal ettiğini hatırlatarak, “Enerjiye sarf edilen para ile daha çok okul yapar, eğitim olanaklarımızı geliştirebilir ve kalkınma hızımızı arttırabiliriz. Enerji verimliliği çok önemli bir konu ve bu konuda herkes duyarlı olmalıdır. APİS Enerji Verimliliği projesi çok güzel netice verdi. Hedefimiz enerji verimliliği projesini tüm okullarda gerçekleştirmek” şeklinde konuştu.

Milyonlarca maliyeti düşürerek enerji verimliliği sağlayan gençlere proje için teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ da, Bursa’da projenin yaygınlaşmasının önemli olduğunu vurguladı.

APİS Enerji Verimliliği Projesi ile 25 bin öğrenci ve 90 bin veliye ulaşıldığını ifade eden APİS Proje Koordinatörü Levent Yazıcı da son olarak, dışa bağımlılığın azaltılması yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklara yönelme, enerji potansiyelinin etkin ve verimli kullanılması, ithal kaynaklara olan bağımlılığın azaltılması için halkın öğrencilerin ve mesleki eğitim kapsamında eğitilen kişilerin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.