Havadis16.com - 22 Mayıs 2018, Salı

3 yılda 150 ton evsel atık

12 Temmuz 2016
3 yılda 150 ton evsel atık için yorumlar kapalı
3 yılda 150 ton evsel atık

Osmangazi Belediyesi tarafından 2013 yılında hayata geçirilen ve Türkiye’de bir ilk olan “Gezici Konteyner Araç Projesi’ kapsamında çalışmalarını yürüten ekipler, düzenli bir şekilde dolaşarak topladıkları elektrikli ev aletleri, elektronik eşya, pil ve yağ atıklarını toplayıp geri dönüşüm tesislerine ulaştırıyor. Toplanan atıkların ayrıştırılarak yeniden üretime kazandırılması ile bir yandan ülke ekonomisine katkı sağlanırken, diğer yandan da yaşadığımız çevrenin kirlenmesi önlenmiş oluyor.

Geri dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Türkiye’de ilk olarak Osmangazi Belediyesi’nin başlattığı uygulama sayesinde sağlıklı bir atık yönetim sisteminin temel unsurları olan atıkların kaynakta önlenmesi, üretilen atıkların kaynakta ayrıştırılarak, ekonomiye geri kazandırılmasının hedeflendiğini açıkladı. Böylece, depolanacak atık miktarının azaltılması, geri dönüştürülemeyen atıkların ise çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde depolanmasının yapıldığını ifade eden Başkan Dündar, “Önceden belirlenen çalışma takvimine göre mahalle muhtarlıkları ya da vatandaşların rahat ulaşabilecekleri noktalarda atıkları toplayan ekiplerimiz, aylık ortalama 50 mahalleyi geziyor. Ambalaj atığı, atık pil, bitkisel atık yağ ve elektronik atık olarak 4 farklı grupta toplanan evsel atıklar, daha sonra toplama merkezine götürülüyor. Ekonomik değeri olanlar ayrıştırıldıktan sonra kalanlar, uygun şekilde imha ediliyor” dedi.

Projenin hayata geçirildiği 2013 yılı Ekim ayından bu güne kadar 150 tona yakın evsel ve elektronik atık topladıklarını söyleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Toplanan atıkların 17.838 litresi bitkisel atık yağ, 17.029 kilosu atık pil, 54.161 kilosu elektronik atık, 35.123 kilosu ambalaj atığı. 2016 yılının ilk 6 ayında ilçe genelinde 6.450 kilogram ambalaj atığı, 5.352 kilogram bitkisel atık yağ, 10.575 kilogram elektronik atık ile 7.633 kilogram atık pil ekiplerimiz tarafından toplanarak doğaya vereceği zarar önlenmiştir. 1 litre atık yağın, 1 milyon litre suyu kirlettiği düşünülürse, yalnızca toplanan atık yağ miktarının, nasıl bir çevre felaketinin önüne geçildiğini görmemiz açısından güzel bir örnek olduğunu ile büyük bir çevre felaketinin önlendiğini söyleyebilirim” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.