Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

Zafer Bayramı’nız kutlu olsun

30 Ağustos 2013
Zafer Bayramı’nız kutlu olsun için yorumlar kapalı
Zafer Bayramı’nız kutlu olsun

Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının 91 yıl önce Dumlupınar’da yazdıkları büyük destan, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli ulusal bayramlarından birine adını verdi. 30 Ağustos Zafer Bayramınızı Havadis16 Medya Grup olarak kutluyoruz!

Tarihte bugün!

Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında 26 Ağustos 1922 tarihinde başlatılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi (Büyük Taaruz) 30 Ağustos 1922 tarihinde Dumlupınar’da büyük bi,r zaferle sonuçlandı. İşgal güçleri aldıkları büyük mağlubiyetle ülkeyi terk etmeye başlarken 30 Ağustos, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 13 yıl sonra Zafer Bayramı olarak kutlanmaya başladı!

30 Ağustos Zafer bayramı, birinci yıl dönümü olan 30 Ağustos 1923 yılında sadece Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de kutlandı. Büyük Taaruz’un büyük zaferi 30 Ağustos, Mayıs 1935 yılında resmi bayram kabul edildi.
30 Ağustos’ta aynı zamanda Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları mezun vermekte; tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri de bu özel günde geçerli olmaktadır.

Büyük Taaruz’un 30 Ağustos’ta büyük bir zaferle sonuçlanmasının ardından İzmir’e kadar takip edilen Yunan orduları, 9 Eylül 1922 tarihinde tamamen mağlup edildi. İzmir’in kurtarılmasıyla Yunan işgali tamamen sonlandırıldı.

Zafer Bayramı’nız kutlu olsun Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.