Havadis16.com - 20 Şubat 2018, Salı

Gül, “AB sürecine destek veren İtalyan dostlarımıza müteşekkiriz”

30 Ocak 2014
Gül, “AB sürecine destek veren İtalyan dostlarımıza müteşekkiriz” için yorumlar kapalı
Gül, “AB sürecine destek veren İtalyan dostlarımıza müteşekkiriz”
Cumhurbaşkanı Gül, “AB üyelik sürecimize her zaman çok güçlü destek veren İtalyan dostlarımıza müteşekkiriz” dedi.
İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onuruna resmi akşam yemeği verdi.

İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano’nun davetlisi olarak bu ülkeye gelen ve ilk gün resmi görüşmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, akşam da İtalyan Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale’de onuruna verilen resmi yemeğe katıldı.

Gül, Napolitano ve eşi Clio Napolitano’nun ev sahipliği yaptığı yemekteki konuşmasına, “Tarih boyunca papalara, krallara ve cumhurbaşkanlarına ev sahipliği yapan bu etkileyici mekanda, siz İtalyan dostlarımızla bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum” sözleriyle başladı.

Gül, Rönesans’ın beşiği olarak tanımladığı İtalya’ya ayak bastığı andan itibaren kendisine ve heyetine gösterilen sıcak misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Türkiye ve İtalya’nın köklü bir maziye ve medeniyet birikimine ev sahipliği yapan iki ülke olduğunu belirten Gül, “Farklılıkları kucaklayan, hoşgörüyü perçinleyen ve insanlar arasında gönül köprüleri inşa eden kadim kültürlerin mirasçılarıyız” diye konuştu.

Türk-İtalyan kültürel etkileşiminin zengin bir tarihi arka plan üzerinde yükseldiğini memnuniyetle görmekte olduklarını aktaran Gül, “Ziyaretim vesilesiyle yarın açılışını gerçekleştireceğim Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin de bu etkileşimin kurumsallaşmasına önemli katkılarda bulunacağına olan inancım tamdır” ifadesini kullandı.

İki ülke arasındaki karşılıklı güçlü etkileşimin, Akdeniz havzasının iki önemli merkezi Türkiye ve İtalya’nın birbirine olan yakınlığını da göstermekte olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu nedenle çağımızda demokrasi, çoğulculuk, hukukun üstünlüğü, özgürlükler, adalet ve farklılıklara saygı gibi ortak değerlerde buluşmamız hiç şaşırtıcı değildir. Bu müşterek değerler, esasen İtalya’nın kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Birliği’nin de temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. İki ülke, dün olduğu gibi bugün de ortak ilke ve değerleri paylaştığımız Avrupa’nın geleceğinin inşasında el birliğiyle çalışmak kararlılığındadır. AB üyelik sürecimize her zaman çok güçlü destek veren İtalyan dostlarımıza müteşekkiriz. Temennimiz: Roma’ya hakim olan basiret, sağduyu ve stratejik bakış açısının, Avrupa’nın geneline de yansıması, daha güçlü ve müreffeh bir Avrupa için güç birliği yapmayı sürdürmemizdir.”

Gül, iki ülke ilişkilerinin derinleştirilmesi için el birliğiyle gayret ettiklerini, bu işbirliğinin çok taraflı ve ikili düzeyde her alanda, yeni ufuklara taşınmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.