Havadis16.com - 13 Kasım 2018, Salı

AK Gençlerden idam kararlarına tepki

17 Haziran 2015
AK Gençlerden idam kararlarına tepki için yorumlar kapalı
AK Gençlerden idam kararlarına tepki

AK Parti Bursa İl Gençlik Kolları Fomara Meydanı’nda  basın açıklaması yaparak Mısır’da verilen idam kararlarına tepki gösterdi.

AK Partili gençler, Mısır’da verilen idam kararına tepki vermek için Fomara Meydanı’nda buluştu. AK Parti İl ve ilçe gençlik kolları üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklaması ile hakkında idam kararı verilen Mısır’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına destek verildi. Burada bir açıklama yapan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkan Vekili Bilal Eyitürk, Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam cezasının onanıp, içlerinde Esma’nın babası Muhammed Biltaci’nin de olduğu 16 kişi de hapishane bastıkları gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldığını belirterek, “Verilen bu cezalar; hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı demektir. Hukuk, meşruiyetini; koruduğu değerlerin kutsallığından alır. Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp Batı’nın ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini kaybetmiştir. Halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkûm etmek; bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayettir.Bu karar dünya siyasetinin, adaletin ve insanlığın idamıdır. Ancak yargının kötüye kullanılması, adalet mekanizması eliyle zulüm yapılması, hem mazlumun hakkı hem de hukukun evrensel ülküsü olan adaletin katledilmesidir” dedi.

BU CİNAYETE DUR DEMEK…

Mısır’da idam kararı ile yargılananların temsil ettiği fikirlerin idamları neticesinde yok olmayıp daha da güçleneceğini belirten Eyitürk,  “Çünkü bu devrim hırsızlarının Mısır’da yaptıkları, milli iradeyi ve millet egemenliğini hiçe saymaktır. Milli irade er ya da geç bir gün muhakkak tecelli edecektir.İslam Dünyasının kendi kaderine hükmetme ve sömürünün boyunduruğundan kurtulma iradesinin sembollerinden olan bir liderin ve arkadaşlarının kanını akıtmak için sergilenen bu vahşete, Batı dünyasından göstermelik bir tepki dahi gelmemiştir. Ülkesinin kaderini değiştirmeye çalışan liderlerini darağaçlarıyla kaybeden bir milletin evlatları olarak; Mısır’ın seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lânetliyoruz.Bu cinayete dur demek, insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmış herkes için bir borçtur. Bu zulüm karşısında takınılacak her tavır, gösterilecek her tepki, tüm dünya için bir insanlık sınavıdır. Bugün AK Parti Gençlik Kolları olarak, Dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın, her zulme karşı durduğumuzu haykırmak, Mısır Halkı’nın ve iradesinin yanında yer aldığımızı göstermek ve zalimlerin er geç devrileceğini ve zulümlerinin yanlarına kar ve payidar kalmayacağını hatırlatmak için buradayız.Allah yar ve yardımcımız olsun, Zafer inananlarındır ve zafer yakındır” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.