Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

AK Parti 15 Mayıs’ta sahaya iniyor!..

20 Nisan 2018
190 kez okundu
AK Parti 15 Mayıs’ta sahaya iniyor!.. için yorumlar kapalı

Bunun adı “erken seçim” değil, tam anlamıyla “baskın seçim“. Ve bu gün itibarıyla seçimlere 64 gün kaldı.

Peki, partiler bu baskın seçime hazır mı ya da nasıl hazırlanacaklar?

Daha önce de yazmıştım.

“İster erken seçim olsun, ister zamanında olsun, seçime en hazırlıklı parti kuşkusuz AK Parti.”

Nitekim dün de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal açıkladı:

Her şekilde seçime hazırız

Açıklamalarından net olarak anlıyoruz ki 24 Haziran kararı bir gün önce alınmasına rağmen AK Parti Genel Merkezi seçim kampanyasını hazırlamış bile.

15 Mayıs’ta start veriliyor.

Müziğinden efektine, sloganından miting tarihlerine, yerelde ve genelde yapılacak reklam ve görsel çalışmalarına kadar. Tanıtım her zamanki gibi kusursuz şekilde en ince ayrıntısına kadar hazırlanmış.

Kabul etmek gerekir ki AK Parti tanıtım ve kampanya çalışmalarında kurulduğu tarihten bu yana her daim profesyonelce organizasyon gerçekleştiriyor. Diğer partiler de AK Parti’den bu anlamda pek çok  rol çaldılar dersek abartmamış oluruz.

Bu kampanyanın bir başka özelliği de yerele ağırlık verilecek olması. Dün Mahir Ünal yeni kampanyanın farkını “Yerinden, yerel internet temelli bir seçim kampanyası yürüteceğiz. İnternet ve sosyal iletişim kanallarını çok güçlü kullanacağımız bir seçim kampanyası olacak” diye açıkladı.

Bunun anlamı da açık iletişim alanlarını daha güçlü kullanacaklar ve özellikle sosyal medya alanında gençleri kapsama alanına alacaklar!..

Seçim takvimi nasıl işleyecek?

Erken seçim tarihi bugün TBMM’de komisyonda görüşülüp, yarın Meclis’e sunulacak. Meclis 539 milletvekilinden oluşuyor. Seçim kararının alınması için 276 evet oyuna ihtiyaç var ki zaten AK Parti ve MHP’nin sandalye sayısı toplamı 352 ile bu sayı aşılıyor.

Meclis’ten çıkar çıkmaz da YSK, seçim takvimini belirleyecek.

Partiler de bu takvim gereği kampanyalarını hazırlayacaklar.

AK Parti kulislerinde konuşulanlara göre, 23 Nisan Pazartesi günü milletvekili aday adaylığı başvuruları başlayacak.

Adaylık başvurusu bir hafta sürecek. ‘Teşkilat yoklaması olacak’ diyen de var, ‘yetişmez diyen de. Genel merkez yoklamasının ise 10 Mayıs’a kadar tamamlanması bekleniyor.

******                                  ******                        ******

CHP ve MHP’de de durum farklı değil.

CHP, 7 Haziran öncesi Bursa kamuoyunda çok ses getiren dikkat çekici bir ön seçim yoklaması yapmıştı. Bu yoklamaya bağlı kalarak da listesini oluşturmuştu. 1 Kasım seçimlerinde ise ön seçim yapmadan bir önceki seçim öncesinde çıkan yoklamalara göre listesini belirlemişti.

Şimdi ise zaman yetersizliğinden dolayı ön seçim yapmadan genel merkez yoklamasıyla listesini belirlemesi gündemde.

MHP’nin de genel merkez yoklamasıyla adaylarını belirleyeceği ifade ediliyor.

Bursa 2 seçim bölgesine ayrıldığı ve milletvekili sayısı 18’den 20’ye çıktığı için her parti bir bölgede 10 milletvekili adayı çıkaracak.

Tabii bu durumda Bursa’da yılların alışkanlığı olan tek bölgeli seçimin getirdiği siyasi dengeler, alışkanlıklar ve hesaplar tamamen değişecek. Hesaplar ve dengeler yeni sisteme göre yeniden  düzenlenecek, şekillenecek!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.