Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

AK Parti Bursa’da seçim startını “iftarla” veriyor

17 Mayıs 2018
126 kez okundu
AK Parti Bursa’da seçim startını “iftarla” veriyor için yorumlar kapalı

Seçimlere 38 gün kalmasına rağmen çarşıda, pazarda, sokakta henüz seçim havasının oluşmadığını görüyoruz.

Nedeni de partilerin sahaya inmemiş olmaları.

Önce milletvekili aday listeleri belirlenecek, adayların tanıtımları yapılıp, seçim startı verilecek.

Bunun için de listelerin YSK’ya verileceği son gün olan 21 Mayıs tarihi bekleniyor.

Listeler nasıl şekillenecek?

Listelerde mevcut adaylar yer alacak mı? Alacaksa hangileri?

Hangi yeni isimler listelere girecek? Demografik yapı mı yoksa teşkilat ağırlığı mı göz önünde bulundurulacak?

Kamuoyunda heyecan yok ama partilerin milletvekili aday adaylarında 21 Mayıs tarihine son 4 gün kala heyecan dorukta.

Bu noktada kulislerin en hareketli olduğu parti şüphesiz iktidar partisi. Gözler AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nda.

Hem 303 milletvekili aday adayı ile rekor başvuruya sahip, hem de diğer partiler için de geçerli olan ilk defa 2 bölgeli seçim sistemine göre yeni bir seçim çalışması yürütecekler.

Peki, bu partide süreç nasıl işleyecek?

******                                                  ******                             ******

Soruyu AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’a yönelttim.

İlk söylediği şu oldu:

“Biliyorsunuz seçim takvimi gereği milletvekili aday listeleri 21 Mayıs akşamı YSK’ya verilecek. Sonra 3 günlük bir itiraz süresi var. Ardından 25 Mayıs’ta Ankara’da parti genel merkezimizin aday tanıtım toplantısı var. Burada hem 600 milletvekilimizi tanıtacağız hem de seçim kampanyamızın startını vereceğiz”.

Başkan Salman bu cümlesinin hemen ardından ekledi:

“Seçim startını vereceğiz diyoruz ama biz zaten yerelde ve genelde iktidar olmanın getirdiği büyük sorumlulukla ve görevimiz gereği hep sahadayız. Biliyorsunuz ki her zaman AK Parti seçime ister erken, ister zamanında olsun en hazırlıklı partidir. Bunun en büyük nedeni seçim için değil, vatandaşa hizmet için gece gündüz çalışmamızdan kaynaklanmaktadır”.

Salman’a Bursa’daki aday tanıtımının ne zaman olacağını sordum.

Dedi ki:

Biz programlarımızı yaptık. Bursa olarak 27 Mayıs Pazar akşamı startı veriyoruz. O akşam Atıcılar Spor Kompleksi’nde Başbakan Yardımcımız Sayın Hakan Çavuşoğlu’nun da katılımıyla büyük bir iftar programı yapacağız.  Büyükşehir Belediyemizle ortaklaşa düzenleyeceğimiz iftarımızda 20 milletvekili adayımızın tanıtımını yapıp, seçim çalışmalarını da başlatacağız”.

İl Başkanı Salman, SKM başkanlığında yürütülecek seçim çalışmaları kapsamında İl Başkanlığı’nın iftarının hemen ardından 17 ilçede de iftar düzenleyeceklerini söyledi:

Her bir ilçeye 12-13 saatimizi ayıracak şekilde yoğun programlar düzenledik. Öğle saatlerinde gideceğiz, oranın esnafını, çarşısını, pazarını ziyaret edip, STK ve kanaat önderleriyle görüşmeler yapacağız. Akşam da hep birlikte iftarda buluşacağız. Ardından teravih ve sahuru da o ilçede eda edip, ayrılacağız. Amacımız; ramazanın ruhuna uygun bir ve beraber olup, siyasi çalışmalarımızı bu doğrultuda yerine getirmek. Tabii bu arada milletvekillerimiz de kendileri için hazırlanan program gereği yoğun bir şekilde sahada olacaklar”.

Salman son olarak da şunları söyledi:

“Evet, süreç çok kısa. Ama ben her zamanki gibi halkımızın, seçmenimizin sağduyusuna güveniyorum. Ülkemizin üzerinde oynanan büyük oyunları hepimiz görüyoruz. Bu oyunlara geçit vermememiz gerekiyor. Bakın Kudüs üzerinden İslam coğrafyasını ele geçirmeye yönelik planları devreye sokmaya başladılar. Gazze’de şehitlerimiz var. Tüm bu katliamlara dur diyen ise sadece Türkiye ve onun lideri Cumhurbaşkanımız. O yüzden Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak istiyorlar. AK Parti seçmenin oyunu başka partilere göndermeye yönelik birtakım dedikodular da yapılıyor. Bu oyunlara geçit vermemeliyiz, 24 Haziran’da sandıkta tüm bu oyunları inşallah bozacağız. Ülkemizin istikrarına ve istikbaline sahip çıkacağız.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.