Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

AK Parti İl Kongresi’nde beklenilen ne idi, ne oldu?

27 Şubat 2018
238 kez okundu
AK Parti İl Kongresi’nde beklenilen ne idi, ne oldu? için yorumlar kapalı

AK Parti’nin kurulduğu 2001 yılından bu yana tüm kongrelerini hem gazeteci hem de bu partinin bir neferi olarak takip ettim.

İlk defa bu il kongresinde yaşandı. Kürsüde Başbakan konuşurken, tribünler hızlı bir şekilde boşaldı.

Siyaseten hiç de hoş olmayan bir durumla karşılaşıldı.

Çok iyi biliyorum.

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, yönetimi, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kollarıyla adeta bir aydır bu kongre için seferber oldu.

İl Başkanı Salman’ın hep söylediği şu idi:

“Biz Bursa AK Parti teşkilatları olarak Cumhurbaşkanımızı nasıl ağırladıysak, Partimizin Genel Başkanvekili ve Başbakanımızı da o şekilde ağırlayacağız”.

Niyet de samimiyet de çalışma da azim de organizasyon da hepsi aynı incelikte yürütüldü.

FSM Caddesi’nden tutun da kongrenin yapılacağı salon içi ve dışı gençler tarafından öyle güzel süslendi ki… Noksansız…

Ama gelin görün ki Başbakan geldiğinde ne dışarıda ne içeride beklenilen kalabalıktan eser vardı ne de gelenler coşku oluşturabilecek heyecana sahipti!

*******                         *******                        *******

Şunu da açıkça belirtmeliyim ki il kongresinde ortaya çıkan bu anlık krizin arkasında art niyet aranmamalı. Başbakan Binali Yıldırım’a tepki de yoktu tavır da. AK Parti İl Başkanı ve yönetimlerine de öyle…

Ancak bir Başbakan konuşurken izleyicilerin ki geneli AK Parti’li üye ve delegelerin salondan ayrılması mutlaka siyaseten ve sosyolojik açıdan incelenmeli. Nedenleri ayrıntılı şekilde ele alınmalı.

Çünkü burada çok farklı ciddi bir durum söz konusu.

Görünen tek nedenin, AK Parti İl Başkanlığı’nın özenerek haftalarca yaptığı Başbakan Binali Yıldırım’ı Bursalılarla buluşturma çabasının ne yazık ki Ankara’nın program azizliğine uğraması. Ve ortaya çıkan kriz doğru yönetilemedi.

Çünkü Başbakan programına; duyurulardan 3 saat, resmi programdan 2 saat gecikmeli saat 18.15’te ancak salona girebildi.

Dolayısıyla günler öncesinden yapılan duyurulardaki saat 15.00’i gösterdiğinde TOFAŞ Spor Salonu’nun dışında bekleyen yüzlerce insan havanın soğuk olmasından ötürü 2 saat beklemenin ardından Başbakan gelmeden alandan ayrılmak zorunda kalırken, içeride tribünlerde bulunan partililer de önce ağırlıklı kadınlar eve geç kalma tedirginliğiyle salondan ayrıldılar, ardından beyler…

Coşkunun sadece İnegöl grubuyla sınırlı kalması da etkenlerden biri olurken, Başbakan da tribünlerin boşaldığını görerek konuşmasını uzatmadı, kısa keserek salondan ayrıldı.

******                             *******                          ******

Başbakan Yıldırım’ı beklerken, tribünlerdeki izleyicilerin dağılmaması için bu kongrede bir ilke gidildi, tüm milletvekillerine tek tek söz verildi. Tek konuşmayan Hüseyin Şahin olurken, en çok alkışı İl Başkanı Ayhan Salman ile Milletvekili Zekeriya Birkan ve Bennur Karaburun aldı.

Aslında bu bekleme anı için iyi bir fırsat da oldu diyebiliriz, çünkü partililer 12 milletvekilini ilk defa bir arada görme ve seslerini duyma imkânı elde ettiler!..

Atanmışlıktan seçilmişliğe geçen İl Başkanı Ayhan Salman’ın listesine gelince;

Başkan dâhil 50 kişilik il yönetiminde, bir önceki yönetimden Muharrem Durmuş, Sema Sertalp, Akif Kılıç, Sezgin Arda, Saadettin Cangül, Ali Çağrı Demirel, Esra Ulviye Sezer Doğan, Tarık Kaderli ve Mehmet Zahit Yanan liste dışı kalırken yerlerine yeni isimler geldi.

Yine 41 kişilik genel merkez delege listesinde 17 ilçe başkanının tamamı yer alırken, eski milletvekillerinden Hayrettin Çakmak, Mehmet Tunçak ve Şevket Orhan, eski il başkanlarından Nagıp Vardar, Sedat Yalçın ve Cemalettin Torun, belediye başkanlarından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar yer aldı. Diğer ilçe belediye başkanları alışılmışın dışında yedek listeye alındı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.