Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

AK Parti Osmangazi’de “abi” formülü devrede!

25 Aralık 2018
115 kez okundu
AK Parti Osmangazi’de “abi” formülü devrede! için yorumlar kapalı

Yaklaşık 10 gün önce kendisiyle Ördekli Kültür Merkezi’nde karşılaştık. Bir çay içimlik sohbette partinin durumunu ve belediye başkanları ile aday adaylarını konuştuk.

Çok eskiden, Zabıta Müdürlüğü’nden tanıdığım için biliyorum. Kurucu il başkanlığı ve milletvekilliği yaptığı için partide  “abi” konumundaki birkaç isimden biridir. Yeri geldiğinde sorunları anlatmaktan ve tepkisini dile getirmekten sakınmaz ama genelde de birlik ve beraberliğin temini noktasında mücadelesini verir ve hoşgörüsünü muhafaza eder.

Bu hatırlı kimliğinden dolayı zaman zaman AK Parti Genel Merkezi de Bursa ile ilgili arayıp, bilgisine başvurduğu gibi, kendisi de dava adamlığı gereği uzlaşmacı yapısıyla genel merkeze kent ile ilgili konularda yardımcı olur.

Kimden mi bahsediyorum?

 Şevket Orhan’dan.

O gün Bursa’daki mevcut siyasi konjonktürü ve olası isimleri konuşurken, şu konunun altını özellikle çizmiştik.

“Bu dönem seçimler öyle kolay olmayacak, evet her seçim kendi içinde zamanı itibarıyla önemlidir ve zordur ama bu sefer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın omuzlarındaki yükü sırtlanacak adaylarla seçime gidilmeli.”

İşte bu noktada Şevket Orhan, Bursa’nın üst aklı diyebileceğimiz üst yönetiminin daha bir hassasiyet ve özen içinde davrandığını da vurgulamıştı. Sohbet arasında da espri yapmıştı:

“Tabii partimizin aday arayışları sürüyor. Görüşlerimize de başvurulmuyor değil. Açıkçası her an telefon gelir de bir görev tevdi edilir diye düşünmüyor değilim. Hiç şaşırmam.”                                                                           

******                                 ******                                 ******

İşte 10 gün önceki görüşmemizde bana görev verilirse hiç şaşırmam diyerek espri yapan Şevket Orhan 2 gündür büyük bir şaşkınlık ve heyecan içinde.

Çünkü ismi üzerinde ortak bir uzlaşma sergilendi ve Osmangazi Belediye başkan adaylığı için Ankara’ya il başkanlığı tarafından götürüldü.

Dün kendisiyle görüştüğümde parti kulislerini bir anda hareketlendiren ismine yönelik iddiayı sordum.

İddiaları doğruladı.

“Evet, böyle bir gelişme oldu. Sağ olsun, bakanlarımız Efkan Ala ve Hakan Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş, İl Başkanımız Ayhan Salman ve milletvekillerimiz aralarında görüşüp benim ismim üzerinde uzlaşmışlar. Ankara’ya taşımışlar.”

Ardından ekledi:

“Biz görev adamıyız, davamızın eriyiz. Bize nerede ne zaman görev verilirse yaparız. Sonuçta belediye başkanlığı noktasında bize görev verilse de verilmese de beni en çok sevindiren, duygulandıran adımın üzerinde böyle bir ortak kanaat oluşması. İnanın ismimin bu şekilde uzlaşı ile Ankara’ya götürülmesi beni fevkalade onore etti.”

Kendisine, “Peki, adaylığınız konusunda Cumhurbaşkanlığı nezdinde net bir karar oluştu mu?”diye de sordum.

Verdiği cevap şu oldu:

“Hayır, bu konuda net bir bilgiye sahip değiliz. Ama Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın önüne gittiğini biliyoruz. Artık bundan sonrası onun vereceği karar ve tabii ki her şeyden evvel nasip kısmet. Bizim bu saatten sonra öyle makam mevki derdimiz yok, memlekete hizmet borcumuz ve derdimiz var. Görev verilirse en iyi şekilde yapmanın gayreti içinde oluruz, verilmezse de verilen arkadaşımızın yanında verilmiş gibi sorumlulukla canı gönülden çalışırız.”

Edindiğim bilgiler doğrultusunda Bursa’daki bu heyecanlı bekleyiş bir süre daha devam edeceğe benziyor. Adayların açıklanmalarına yönelik pek çok tarihler ortaya atılıyor ama herhalde en gerçekçi olanı bir hafta sonraya kaldığı…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.