Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

AK Parti ve CHP’de start Büyükşehir’den verildi!..

2 Kasım 2018
1.311 kez okundu
AK Parti ve CHP’de start Büyükşehir’den verildi!.. için yorumlar kapalı

Son iki gündür Bursa’da, AK Parti ve CHP cephesinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için dengeleri altüst edecek Ankara merkezli önemli gelişmeler yaşanıyor.

Bunlardan ilki önceki gün Anadolu Ajansı’nın geçtiği ve eşine ender rastlanan İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri ve Bursa’nın ‘Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ için öne çıkan isimlerin oluşturduğu haber idi.

Siyasi partilerde yerel seçim hareketliliği başlığı altında AK Parti’de bazı büyükşehirlerde adı geçenler listesi “haberine göre:

“İstanbul’da TBMM Başkanı Binali Yıldırım’, Ankara’da Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, İzmir’de Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, Kayseri’de eski Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Bursa’da da eski bakanlardan Faruk Çelik” en güçlü adaylar olarak öne çıkıyor.

Söz konusu haberin daha yankılanması kamuoyunda yeni başlamışken, bu noktada uzun süredir aday arayışlarını sürdüren eski İl Başkanı Sedat Yalçın da dün “Görev verilirse hazırım” diyerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olduğunu resmen açıkladı.

Aslında Yalçın dün sabah Almira Hotel’de basın mensuplarıyla yaptığı buluşmadaki açıklamasıyla Bursa’da AK Parti’den “adayım” diyen ilk isim oldu.

******                     ******                         ******

Ve CHP cephesinde de süreç Büyükşehir koltuğu için hızlı ve hareketli başladı.

Yine uzun süredir parti kulislerinde kendisi Nilüfer’i istediği halde Mustafa Bozbey’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Büyükşehir’e aday gösterileceği iddiaları dün resmiyete dönüştü. CHP için sürpriz olmayan bu gelişmenin haberinin de dün gazetemiz yazarlarından Yüksel Baysal’ın köşesinden öğrendik.

Bozbey’in, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tarafından CHP’nin Büyükşehir adayı olarak gösterilmesiyle Büyükşehir koltuğu için CHP’den ikinci bir ismin çıkması artık mümkün değil.

AK Parti için ise süreç daha yeni başlıyor.

Daha adaylık başvuruları resmi olarak başlamadan güçlü isimlerin hem Ankara merkezli hem de yerelde dillendirilmesi de gösteriyor ki asıl seçim heyecanı bu parti içinde geçecek.

Ancak önemli bir ayrıntıyı da belirtmekte fayda var. Kaldı ki Ankara kaynaklı haberlerde de bu ayrıntı yer alıyor.

İl ve ilçelerden ziyade Bursa’nın da aralarında bulunduğu büyükşehirlerin adaylarını belirleme noktasında tek yetki Cumhurbaşkanı Erdoğan’da.

O yüzden söz konusu Büyükşehir olunca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partinin güçlü isimlerini yarış içine sokmadan atayacağı ve ilk olarak büyükşehirlerin adaylarını açıklayacağı belirtiliyor.

FARUK ÇELİK NİLÜFER SOKAKLARINDA

Devlet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve son olarak da Tarım Bakanlığı yapan, 24 Haziran seçimleriyle de milletvekilliği görevini sonlandıran Faruk Çelik’e her daim Bursa’nın sokaklarında, caddelerinde, özel ve resmi toplantı ile açılışlarında rastlamak mümkün.

Kendisine dün öğle saatlerinde Nilüfer Özlüce’de gazeteci büyüğümüzün Ahmet Emin Yılmaz’ın oğlunun açtığı pastanede rastladık. İki saate yakın sohbet etme imkânı bulduk.

Adının Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için devletin resmi haber ajansının da dillendirdiği bir günde ne biz kendisine “aday mısın?” diye sorduk ne de o konuyu açtı.

Çünkü daha önce de belirtmişti.

“Ben tüm bunların dışındayım!”

Tek derdi Bursa’nın sorunları olduğu için hem Bursa’yı hem de genel siyaseti ve tabii ki içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıyı konuştuk.

Daha doğrusu çevresindeki büyük ilgi nedeniyle pek konuşma fırsatımız da olmadı… Çünkü pastanede Bakan Çelik’i gören Nilüferliler sık sık kendisiyle fotoğraf çektirmek ve selam vermek istedikleri için o da hepsiyle tek tek ilgilendi, sohbet etti.

Ardından çevredeki esnafın ilgisine de kayıtsız kalamadı, dükkânları tek tek gezdi, hem alışveriş yaptı, hem de dertlerini, isteklerini dinledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.