Havadis16.com - 16 Kasım 2018, Cuma

AK Parti Yıldırım ve Orhangazi’de çift liste girişimleri!..

19 Aralık 2017
322 kez okundu
AK Parti Yıldırım ve Orhangazi’de çift liste girişimleri!.. için yorumlar kapalı

1 Aralık tarihinde Keles ile başlayan AK Parti ilçe kongrelerinde bu güne kadar Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Gemlik ve Osmangazi dışında toplam 13 ilçenin kongresi yapıldı. Mustafakemalpaşa ilçe kongresi ise bu hafta sonu cumartesi günü yapılacak.

Kongrede göreve devam etmeme kararı alan Sadettin Akkoyunlu ilçe başkanlığını Mehmet Kenar’a devredecek. Osmangazi ve Gemlik kongreleri ise önümüzdeki hafta sonu yapılacak.

Gemlik’te Zafer Işık ilçe başkanlığı görevini teşkilat içinden Yaşar İslam’a devredecek.

Nilüfer’de ise henüz belli değil. Çünkü Celil Çolak’tan boşalacak koltuğa oturacak yeni ilçe başkanı arayışları tamamlanmadı.

Osmangazi’de de öyle… İlçe Başkanı Ali Yılmaz’ın yerine henüz isim belirlenmedi.

******                        ******                                   *****

Bu arada AK Parti ilçe kongrelerinde kongre süreçlerini bir önceki dönemlerden farklı kılan gelişmeler de yaşanıyor. AK Parti Bursa tarihinde eşine ender rastlanan çift liste krizleri, resmiyete dökülmese de parti kulislerinde gündem oldu ve de olmaya devam ediyor. Ancak bu alternatif listelerin ömrü Divan Başkanlığı’na kadar oluyor, başkanlığa ulaşır ulaşmaz liste geçerliliğini yitiriyor!

Şöyle ki;

İlk önce Büyükorhan’da mevcut aday Üzeyir Tüfekçi’nin karşısına Mehmet Değin aday olarak çıktı. Son ana kadar istifa etmeyeceğini belirtmesine rağmen Değin, ilçe kongresine saatler kala istifa edip, adaylıktan ayrıldı.

Akabinde;

Benzer iki listeli görünüm pazar günü Yıldırım ve Orhangazi’de de yaşandı.

Yıldırım’da Hüdayi Yazıcı’nın göreve devam etmeme kararından sonra Genel Merkez tarafından ilçe başkan adayı olarak açıklanan Oktay Yılmaz’ın karşısına kongre günü eski ilçe yöneticilerinden Fatih Muhammet Yamaç ilçe başkan adayı olarak liste çıkardı.

Listesini Divan Başkanlığı’na verir vermez,  listede yer alan isimlerden 17’sinin “Haberimiz olmadan yazıldık” yönündeki iddialarıyla istifa etmeleri sonucu, Divan Başkanı Muhammet Balta tüzük gereği  listenin geçersiz olduğunu açıkladı.

Neticede seçimlere tek isim olarak giren Oktay Yılmaz, 293 oyun 273’ünü alarak Yıldırım’ın yeni ilçe başkanı oldu.

Yine aynı gün Orhangazi İlçesi’nde kongre yapıldı. Bu kongrede de seçim öncesi mevcut İlçe Başkanı Mustafa Kaya’nın karşısına Başkan Adayı olarak Tuna Çokgüler liste çıkardı. Ancak, diğer ilçelerde olduğu gibi, listesindeki isimlerin istifa etmesiyle Divan Başkanlığı’na sunduğu adaylık listesi kabul görmedi.

Seçimlere tek aday olarak giren mevcut İlçe Başkanı Mustafa Kaya, 282 delegenin 279’unun oyunu alarak güven tazelemiş oldu.

 

YENİ İLÇE BAŞKANI YILMAZ:HEDEF 2023

Yıldırım İlçesi’nde Pazar günü yapılan kongrede tek aday olarak girdiği seçimlerden, yeni ilçe başkanı olarak çıkan Oktay Yılmaz ismi, kongre öncesinde teşkilat içinde bir hayli eleştiri konusu olmuştu. “Yıldırım’da o kadar isim varken, neden Osmangazi İlçesi’nden bir isim  geldi? “diye şahsından ziyade ilçe teşkilatı dışından olma sebebiyle yıpratılma yoluna gidilmek istenen Yılmaz,  kongre hazırlığı süresince beyefendi, sakin ve uyumlu yapısıyla tüm bu eleştirileri bertaraf ederek kendini sevdirdi.

Dün yeni ilçe başkanı sıfatıyla görüştüğümüzde, ilk hedefinin beklentilerin aksine 2019 seçimlerinin çok üstünde 2023 hedefi olduğunu söyleyerek ortaya Yıldırım için yeni bir vizyon koydu:

Biliyorsunuz, 16 Nisan referandumundan sonra Yeni Türkiye’nin inşaası için hızlı bir sürece girildi. Türkiye’yi bu sürece taşıyacak olan iktidar partisi olarak da yenilenmemizkaçınılmaz oldu. İşte Genel Başkan değişikliği ile başlayan MKYK, MYK ve akabinde Bakanlar Kurulu ile devam eden yenilenme sürecinde teşkilatlar olarak Bursa’da da il başkanlığı ile bir değişim, dönüşüm başladı. Biz de Yıldırım’da  bu sürecin  gereği olarak yeni yüzler olarak, bayrağı arkadaşlardan teslim aldık. Hep birlikte çalışıp 2019’daki o kritik  eşiği geçmemiz lazım, geçersek 2023 hedeflerine ulaşırız. Arkadaşlarımızın hepsi genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız gibi bu davanın yolcuları ve dertlileri”.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.