Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

AK Parti’de bir ilk daha…

13 Kasım 2018
159 kez okundu
AK Parti’de bir ilk daha… için yorumlar kapalı

18 Kasım’daki  temayül “e -yoklama” ile yapılacak!..

AK Parti’de belediye başkanlığı seçim sürecinin takvimi geçen hafta 5 Kasım Cuma günü başlatılmıştı. Takvime göre adaylık başvurularında son gün dündü. Ancak dün Genel Merkez’den il başkanlıklarına ulaşan bir bilgilendirme yazısı ile adaylık başvuruları 16 Kasım Cuma tarihine kadar uzatıldı.

Yine seçim takvimine göre,

18 Kasım Pazar günü temayül yoklaması yapılacak. İl ve ilçe yönetimleri ile meclis üyelerinin, kadın ve gençlik kolları yönetim kurulu üyelerinin katılacağı temayül yoklaması bu sefer öyle alışılmış biçimde Merinos Kongre Kültür Merkezi’nde sandığa oy pusulası zarfı atılmak suretiyle yapılmayacak.

Malum, AK Parti ilk defa bu seçimlerde elektronik başvuru sistemini devreye sokarak yeni bir açılım gerçekleştirmişti. Belediye başkan adaylığı için başvuruda bulunmak isteyen aday adayları hangi il ve ilçeden başvuru yapacaksa AK Parti Genel Merkezi’nin web sayfasından elektronik ortamda bu işlemini rahatlıkla il ve ya ilçeye gitmeden gerçekleştirebiliyor.

İlk defa uygulamaya geçen elektronik başvuru ile beraber temayül yoklamasında da bir ilk yaşanacak. Elektronik kart sistemi getirildi. Buna göre temayül yoklamasına katılacak olan teşkilat mensuplarına İl Başkanlığınca bir kart verilecek. Bu kartla yerlerinden bilgisayara girerek aday adayları için oy kullanabilecekler.

Sistemde büyükşehir için tüm il ve ilçeler listede yazılan isimlerin altına 2 isim daha kendileri ekleme yapabilirken, ilçelerin adının yazılı olduğu ayrı bir bölümde de her ilçe kendi listesindeki resmi başvuru ile netleşen aday adayları isminin altına 2 isim ilavesinde bulunabilecek.

Yine parti genel merkezinden gelen bilgilere göre, resmi başvuruların bitiminde ortaya çıkan aday adaylarının ismi anketlere yazılarak kamuoyu araştırmasına tabi tutulacak. Anketlerin başlama tarihi olarak da 17 Kasım veriliyor.

Ve bir başka önemli bilgi;

AK Parti Genel Merkezi her seçimde yaşanan ve teşkilatların önemli ölçüde boşalmasına yol açan aday adaylığı istifalarının önüne geçmek amacıyla bu dönem resmi bir genelge yayınladı. Buna göre il ve ilçe başkanlıkları ile yönetim kurulu üyeliklerinde genel merkezden onay almayan hiçbir isim belediye başkanlığı ile belediye meclis üyeliği için aday adaylığı başvurusunda bulunmak üzere partiden istifa etmeyecek.

SON GÜN TELAŞI HAREKETLİLİK GETİRDİ

Buna göre kendisini dün son gün diye hazırlayan ve il ile ilçe başkanlıklarına adaylık başvurusunda bulunan isimlere gelince;

Bir haftadır Polonya’da olduğum için tam anlamıyla süreci ve isimleri takip edemedim, ancak derlediğim kadarıyla Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için son 8 günde İl Başkanlığı’na resmi başvuru yapan 4 isim oldu.

Eski İl Başkanı Sedat Yalçın, eski Milletvekili Mustafa Öztürk, eski Nilüfer ilçe Başkanı Celil Çolak ve işadamı Mahmut İnan.

Burada en büyük sürprizi Celil Çolak yaptı. Çünkü öteden beri ilçe başkanlığını yaptığı Nilüfer’e aday adaylığı olası isimlerin başında geliyordu. O son onda rotayı yukarı çekerek doğrudan büyükşehirde adaylık arayışı içine girdi.

İl başkanlığı yapmasından dolayı Sedat Yalçın’ın Bursa ve Ankara’da tanınırlığının getirdiği avantajın yanı sıra, hali hazırda mevcut Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile AA’nın geçtiğimiz haftalarda “Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için öne çıkan isim” olarak haberini yaptığı eski Bakanlardan Faruk Çelik adı uzun süredir parti kulislerinde ve kamuoyunda güçlü ve ciddi şekilde dillendirilmeye devam ediyor.

Bir ara BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın adı da siyasi çevrelerde iş dünyasındaki aday arayışlarında öne çıkan isim oldu. Ancak mevcut pozisyonunda Bursa iş dünyasının kapısını dünyaya açmada gösterdiği başarılı çalışmalarından dolayı ve kendisinin de bu yönde bir talebinin bulunmaması neticesinde gündemde fazla kalmadı.

Parti kulislerinde dün bir ismin adı daha ön plana çıktı. Sağlık eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu.Büyükşehir adaylığı için konuşulmaya başlanan Mehmet Müezzinoğlu’nun ismini duyanlar kendisinin bir önceki milletvekilliğini siyasete ara vermek istemesinden dolayı kabul etmediğini, adaylığının kendi talebi dışında maksatlı olarak ortaya atılmış olabileceğini belirterek “ihtimal dışı” değerlendirmesinde bulundular.

AK Parti il ve ilçe başkanlıklarında düne kadar aday adaylığı başvurularında öyle çok sirkülasyon yaşanılmıyordu. Dün son gün olarak bilinmesinden dolayı belediye başkanlığında ben de varım diyen isimlerin adaylık başvurularının yoğunluğuna sahne oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.