Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

AK Parti’de değişim tamamlandı, sırada ne var?

27 Mart 2018
299 kez okundu
AK Parti’de değişim tamamlandı, sırada ne var? için yorumlar kapalı

AK Parti’de 10 ay önce başlayan değişim ve dönüşüm süreci tamamlandı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifade ettiği “metal yorgunluğu” bitti mi? Parti hantallıktan ve FETÖ hakimiyetinden kurtuldu mu?

Partiyi önümüzdeki 3 seçime götürecek dinamik ve heyecanlı kadrolar iş başına geldi mi?

Cevabını hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan Ordu’da yaptığı konuşmada verdi.

Dedi ki:

“Genel başkan olduğumda bir metal yorgunluktan bahsetmiştim, artık metal yorgunluk yok”.

Peki, gerçekten söylediği gibi teşkilatlarda metal yorgunluğu bitti mi?

AK Parti seçmeni teşkilatlardaki bu değişimden memnun mu?..

********

Önce geçen 10 aydaki süreci şöyle bir genel değerlendirecek olursak:

Cumhurbaşkanı Erdoğan 16 Nisan referandumundan sonraTürkiye’nin yeni hükümet sistemine geçeceği 2019 yılı öncesinde AK Parti teşkilatları, hükümet ve bürokrasi alanlarında büyük bir değişim ve dönüşümün startını vermişti.

Yol haritasını da şu şekilde belirlemişti:

“2017 parti teşkilatı ve belediyelerde değişim, 2018 icraat ve 2019 seçim yılı”.

Nitekim süreç belirlediği gibi de ilerliyor.

Önce AK Parti cephesinde tepeden aşağıya doğru bir yenilenme hareketi başlatmıştı. AK Parti’nin 2 Mayıs tarihinde yapılan olağanüstü büyük kongresinde genel başkan seçilmiş ve hemen ardından da 30 Mayıs tarihinde katıldığı TBMM’deki ilk Grup Toplantısı’nda düğmeye basmıştı:

Bu yılsonuna kadar il teşkilatlarımız, ilçe teşkilatlarımız, belde teşkilatlarımız kesinlikle dün de arkadaşlarımla paylaştım, tamamını güncelleyeceğiz. Yeniden gözden geçireceğiz. Çünkü ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ekiplerle inşallah 2019’a hazırlanmamız gerekiyor. Bunun için de bütün ilgili birimlerimizin yoğun bir çalışma içerisinde bu hazırlıkları yapması gerekiyor.

Dediği gibi sonuçlandı.

Önce MKYK değişti, ardından geniş kapsamlı kabine değişimi yaşandı. Bursa’nın da aralarında bulunduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Balıkesir, Manisa, Adana, Mersin gibi büyükşehirlerin önce il başkanları değişti. Ardından yeni il başkanları ile kongre süreçleri başladı ve partinin şu anda son kongre süreci İstanbul’da yaşanıyor.

Nisan ayı sonunda İstanbul il kongresi de tamamlanmış olacak. Ve eş zamanlı olarak kamuoyunda büyük ses getiren büyükşehir belediye başkanları değişimi yaşandı. Yine Bursa’nın da aralarında bulunduğu İstanbul, Ankara, Kocaeli, Balıkesir gibi kentlerin büyükşehir belediye başkanları istifa ederek yerlerine yeni belediye başkanları görevlendirildi.

******                                    *******                                  ********

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu’da yaptığı konuşmada ilave olarak “Afrin’le diriliş başladı” diyerek parti içi değişimin yeni bir sürece girdiğini de söyledi.

Evet, Cumhurbaşkanı halkın nabzını çok iyi tutuyor ve süreci yönlendirmede de başarılı. Söylediği gibi Afrin harekâtı, hem parti teşkilatlarında hem de kamuoyu nezdinde terörle mücadelede elde edilen zafer olarak büyük bir moral kaynağı oldu.

Metal yorgunluğuna gelince; teşkilatlar, yönetim kademelerindeki isimlerin değişmesiyle belli bir hantallıktan kurtuldu, FETÖ ile bağlantılı olanlar ayıklandı ki bence en önemli ayağını burası oluşturuyordu, gençleştirilen yönetimler görünürde dinamizm kazandı ama…

Bu değişimin AK Parti seçmeni ve kamuoyundaki karşılığını görmek için bir seçim atmosferine girmek gerekiyor ki işte o süreç henüz tam anlamıyla başlamadı…

Şimdi seçimlere gidilen süreçte sırada yerel ve genel idarenin hizmetleri var. Yani 2018 icraat yılı ya. Belediyeler bu yıl yeni yatırım yapmayacaklar, yeni proje geliştirmeyecekler, son 4 yılda yaptıklarını tamamlayarak halkın karşısına bitmiş yatırımlarla çıkacaklar.

Hükümet de öyle. Yeni ekonomik açılım ve iyileştirme paketlerinin bir an önce hayata geçirilmesi, yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılması olmazsa olmazlardan…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.