Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

AK Parti’de gözler Nilüfer’e çevrildi

26 Aralık 2017
234 kez okundu
AK Parti’de gözler Nilüfer’e çevrildi için yorumlar kapalı

AK Parti ilçe kongrelerinde sona gelindi. Hafta sonu Mustafakemalpaşa ilçe kongresini yapan ve Mehmet Kanar’la yeni ilçe yönetimi oluşturan İl Başkanlığı’nın önünde Gemlik, Osmangazi ve Nilüfer ilçeleri kaldı.

Gemlik ile Osmangazi ilçelerinin kongreleri bu hafta sonu cumartesi günü gerçekleşecek. Gemlik’te Zafer Işık’ın yerine genel merkez tarafından aday gösterilen Yaşar İslam, Osmangazi’de de aday olmayacağını açıklayan Ali Yılmaz’ın yerine Ufuk Çömez, ilçe başkan adayı olarak seçimlere girecekler ve tabii ki ilçe başkanı olarak yeni yönetimleriyle beraber teşkilattan onay almış olacaklar.

Neticede;

AK Parti’de bu hafta sonu itibarıyla 16 ilçenin kongresi tamamlanmış oluyor. Geriye Nilüfer ilçesi kalıyor ki isim henüz belirlenmedi. Dolayısıyla merak ve heyecan bu ilçede yaşanıyor. İl başkanlığının elinde 6-7 kişilik bir isim havuzu var. Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş’a da bu isimler gönderildi. Şimdi, Ataş’ın görüşme randevusu bekleniyor. Aday ismin en geç perşembe gününe kadar netleşmesi beklenirken, kongrenin de yeni yılın ikinci haftası yapılması gündemde.

******                              ******                                  ******

Bu arada geçen gün;

AK Parti kulislerinde kongrelere yönelik birtakım rahatsızlıkların had safhada olduğuna dair değerlendirmeleri aktarmıştım. İşte bu rahatsızlıktan dolayı Yıldırım ve Orhangazi gibi birkaç ilçede 2. liste oluşumlarının yaşandığını ve buna benzer bir çalışmanın son birkaç gündür, Osmangazi ilçesinde de yapıldığına dair duyumlar söz konusu idi.

Ancak dün itibarıyla teşkilat içinde daha fazla bir kırılganlığa yol açacağına inandığım böyle bir olasılık ortadan kalktı. 

Bu noktada ismini vermek istemeyen, yönetimlerde bulunmuş bir partili görüşmemizde ilk olarak şu konunun altını çizdi:

“Biz kuruluşundan bu yana AK Parti içinde görev alan Reis’imize sonuna kadar bağlı, onun arkasından yol alan neferleriz. Biz partimizin davasına gönül verdiğimiz için, yıllarımızı da teşkilatlarda geçirdiğimiz için kuralları ve teamülleri iyi biliriz. O yüzden asla Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız ile parti genel merkezimizin aldığı kararlara isyan etmeyiz, yeni oluşumlar içinde olmayız.”

Bu partili konuşmasının devamında da neden liste arayışlarının gündeme geldiğini açıkladı:

“Biz partimize ve davamıza zarar verecek her oluşum ve söylemden itina ile kaçtık ve kaçarız da. Ama Bursa’da özellikle ilçe kongrelerinde birtakım yanlış uygulama ve tercihler söz konusu. Yenilenme adı altında yepyeni isimlerden teşkilatlar oluşuyor. Partiye emek veren isimler kenara itiliyor. Bu parti vefaya, emeğe önem verir. Bu yeni yapılanma Reis’imizin değişim ve yenilenme amacının dışında başka yollara sapmaya başladı. İşte biz bu noktada rahatsızız. Bakın il başkanımız Ayhan Salman da tabandan gelen isim. Nasıl ki yanlış uygulamalardan dolayı bir önceki il başkanı döneminde Ayhan Başkanımız uzak durdu ise şimdi aynı durumda biz varız. Biz onun da bazı noktalarda yanlış yönlendirildiği kanaatindeyiz. Herkesi kucaklayacak yönetimler oluşmalı. Kendimiz için değil bu dava ve partimiz için.”

Bu değerlendirmeyi yapan partiliye “Peki 2. Liste arayışı iddiaları?” diye sorduğumda da verdiği cevap;

İlk etapta böyle bir arayış düşüncesine girdik, ancak bizim sesimizi duyurma amacımızı muhalif harekete düşüreceği kaygısıyla, partimize zarar vermeme adına vazgeçtik. ” oldu.

Nitekim doğru olan da bu…

Ülkemizin birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğu anda, bu ülkeyi yöneten parti içinde farklı oluşum ve arayışlar amacının dışında farklı kulvarlara rahatlıkla çekileceği için, siyaseten en doğru olanı, parti sorunlarını içeride en asgari düzeyde çözüp, dışarıya taşımamak!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.