Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

AK Parti’de ilk başkanlar belli oldu!..

5 Aralık 2017
273 kez okundu
AK Parti’de ilk başkanlar belli oldu!.. için yorumlar kapalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın metal yorgunluğu gerekçesiyle  teşkilatlarda ve belediyelerde yaz ayları sonunda başlattığı değişim ve dönüşüm operasyonları Bursa’da da tüm hızıyla sürüyor.

Süreci özetlersek;

Başbakan Binali Yıldırım’ın 19 Temmuz da geniş çaplı kabine revizyonuyla  Başbakan Yardımcısı olarak  göreve gelen Hakan Çavuşoğlu ile beraber Bursa’da  başlayan değişim sürecinde  ilk olarak  İl Başkanı Cemalettin Torun ile yollar ayrılmış, yerine Ayhan Salman getirildi.

Ayhan Salman ‘de önce il yönetimini yeniledi. Ardından büyükşehir ve teşkilatlardaki çalışma performanslarını değerlendirip rapor halinde genel merkeze  taşıdı. Bu arada Başkan Salman tüm Türkiye’de tartışma  konusu olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı sürecinde de  etkili oldu ve Recep Altepe’nin yerine Alinur Aktaş  görevlendirilirken, İnegöl’de de Aktaş’tan boşalan başkanlık koltuğuna Alper Taban getirildi. AK Parti genel merkezin direktifleri doğrultusunda da  İl Koordinatörü Muhammed Balta ile yürütülen çalışmalar sonucu AK Parti teşkilatında geniş çaplı bir değişim operasyonuna imza atılarak 11 ilçe başkanı göreve devam etmeme kararı aldı

Buna göre;

Osmangazi,Yıldırım, Nilüer, Mustafakemalpaşa, Karacabey, Gemlik, İznik, İnegöl, Harmancık, Büyükorhan ve Kestel ilçe başkanları  ilçe kongrelerinde yeniden aday olmayacaklarını hem teşkilatlarına hem de kamuoyuna açıkladılar.

İl Başkanı Ayhan Salman ve ekibi akabinde 11 ilçe için yeni ilçe başkanı arayışlarında önce temayül yoklaması ardından,  genel merkez mülakatlarını  gerçekleştirdi.

İlk etapta 22 Kasım’da Harmancık için Yılmaz Ataş, Büyükorhan için Üzeyir Tüfekçi, İnegöl için Mustafa Ersan ve Karacabey için Ertem İşcan  ilçe başkan adayı olarak belirlendi.

30 Kasım’da da Mustafakemalpaşa için Mehmet Kanar, Kestel için Mustafa Bayrak, İznik için Halil İbrahim Gökbulut ve Yıldırım için Oktay Yılmaz ismi genel merkez tarafından ilçe başkan adayı olarak  ilan edildi. Geriye Osmangazi, Nilüfer ve Gemlik İlçelerinin başkan adaylarının belirlenmesi kaldı ki, bu ilçelerin de  hafta içinde netleşmesi bekleniyor.

İşte bu kapsamda hafta sonu ilçe kongreleri de başladı. İlk olarak  1 Aralık Cuma  günü Keles kongresi yapıldı. Tek adayla gidilen kongrede İlçe Başkanı  Mehmet Keskin yeniden ilçe  başkanı seçildi.2 Aralık Cumartesi günü Orhaneli  kongresinde de  İlçe Başkanı Ali Aykurt  ile 3 Aralık Pazar günü de Gürsu kongresinde Mustafa Yıldırım  güven tazelediler.

BÜYÜKORHAN’DA  2 ADAYLI KONGRE  GÖRÜNTÜSÜ

AK Parti’de kuruluşundan bu yana büyük kongreden tutun da ilçe kongrelerine kadar  uzlaşma sonucu hep tek adayla sandığa gidilmesi  teamül gereği gelenek haline gelmiştir. Aslında geleneğin dışında yazılı olmayan kurallar içindedir de diyebiliriz.  AK Parti ‘de başkan adayları  temayül, genel merkez yoklaması ve kamuoyu yoklamaları gibi bir dizi aşamalardan geçerek  uzlaşı kültürü içinde belirlenir.

Maksat uzlaşı mekanizması ile teşkilatlarda isimleri karşı karşıya getirip olası bir çatışma  ve kırgınlığa engel olmaktır ki, bu benim de yıllar içinde izlediğim kongreler sonucu tasvip ettiğim bir yöntemdir. Bursa’da yanılmıyorsam bir il kongresinde bir de  ilçelerden birinde  çift  adaylı kongre süreci yaşanmıştı. Ve hakikaten istenmeyen görüntüler ortaya çıkmıştı.

Şimdi iki adaylı kongre süreci Büyükorhan ilçesi’nde yaşanıyor. Genel Merkez tarafından ilçe başkanı olarak ismi açıklanan Üzeyir Tüfekçi’nin karşısına Mehmet Değin “aday” olarak çıktı. Değin’i  Cuma günü Semra Teke ile Sibel Kavçin’in  sosyal medya üzerinden yaptıkları “Sıra Sende” programında izledim. Teşkilat içinden gelen talep doğrultusunda aday olduğunu, ileride  ilçe başkanı, belediye başkanı gibi hedefinin bulunmadığını söyleyerek “Amacım sadece Büyükorhan’a hizmet etmek, bugüne kadar almadığı gerçek hizmeti götürmek” dedi.

Önümüzdeki hafta cumartesi günü yapılacak ilçe kongresi öncesinde  çekilmemekte kararlı olduğunu da üzerine basa basa söyleyen Değin’ ben demokratik hakkımı kullanıyorum.Sen aday olamazsın diye bir durum yok. Amacım demokratik bir mücadele sergilemek” diyerek de kendine olan güvenini dile getirdi ama, ben  şu 5 günlük süre zarfında çekilme olasılığını daha yüksek görüyorum.

Değişim ve yenilenme sürecini  bugüne kadar hasarsız götürerek başarı sergileyen İl Başkanı Ayhan Salman bu küçük krizin üstesinden de eminim  sessizce gelecektir!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.