Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

AK Parti’de rekor başvuru Büyükorhan’ın

16 Kasım 2018
223 kez okundu
AK Parti’de rekor başvuru Büyükorhan’ın için yorumlar kapalı

AK Parti’de 5 Kasım Cuma günü başlayan belediye başkan aday adaylığında başvuru süresi bugün itibarıyla sona eriyor. Parti genel merkezinin ilk açıkladığı takvime göre normalde süre pazartesi bitiyordu ancak 16 Kasım Cuma gününe kadar bu süreyi uzatma kararı alındı.

Sürenin uzatılmasında en büyük etkenin, başvuru sayısının bir önceki seçimlere oranla az olduğu ve başvuru yapan adayların profilinin de beklenilenden düşük olduğu yönünde yorumlar mevcut.

Kaldı ki benim de gözlemim bu yönde, 2014 yılı seçimlerinde AK Parti Türkiye genelinde belediye başkan aday adaylığında 7 bin başvuru ile bir rekor kırmıştı.

Bu sefer, beklenilenin çok altında bir başvuru söz konusu. Öğrendiğim kadarıyla pazartesi günü Türkiye genelinde yapılan başvuru sayısı 4 bin 700’lerde idi.

Süreyi 5 gün daha uzatma bu anlamda sonuç verdi. Özellikle son birkaç gündür ilçe başkanlıklarına rekor başvurular gelmekte.

Bursa’da ilçeler içinde Büyükorhan 1. sırada. Dün itibarıyla bu ilçede, tam 15 belediye başkan aday adayı başvurusu ile rekor kırıldı.

Dün AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’la görüşürken, “Şimdilik 150 civarında bir başvuru sayımız var, yarın akşama kadar bu sayının daha da artmasını bekliyoruz” dedi.

Büyükşehir’de ise 4 olan belediye başkan aday adaylığı başvurusunun 5’e çıktığını da söyledi.

Buna göre;

Sedat Yalçın, Mustafa Öztürk, Celil Çolak ve Mahmut İnan’dan sonra İnşaat Mühendisi Rüstem Cengiz de Büyükşehir Belediye başkan aday adaylığı için başvuru yapan 5. isim oldu.

Yine, başvurulara baktığımızda İnegöl 13, Kestel ve Osmangazi 12, Keles ve Orhangazi 10, Yıldırım, Harmancık ve Mustafakemalpaşa 9, Mudanya, Gemlik, İznik, Orhaneli, Gürsu ve Yenişehir ilçeleri 7 başvuru ile sıralanırken, en az başvuru sıralamasında Nilüfer ve Karacabey yer aldı. Nilüfer’e 5, Karacabey’e 2 başvuru yapıldı.

ALİ YILMAZ OSMANGAZİ İÇİN İDDİALI

Büyükorhan gibi Osmangazi de belediye başkan aday adaylarının en çok başvuru yaptığı ilçelerden. Dün il başkanlığından öğrendiğim kadarıyla bir gün önce 10 olan başvuru sayısı 12’ye çıkmış.

Ali Yılmaz da bu isimlerden biri. Hatta parti kulislerine göre en güçlü adaylardan ilk 3’ün içinde.

2014 yılı seçimlerinde de Osmangazi’den belediye başkan aday adayı olan Yılmaz, geçen yıl ilçe başkanlığı görevinden ayrılır ayrılmaz hedefini yine bu yönde belirledi ve sahadan hiç çıkmadı. Teşkilat mensupları başta olmak üzere, Osmangazi’deki tüm mahalle muhtarlarına kadar çarşı, pazar, STK, medya ve ne kadar kanaat önderi varsa hepsine ulaşmada adeta rekor kıran Ali Yılmaz, dün YeniDönem gazetesi olarak bizleri de ziyaret etti.

Kendisiyle Osmangazi’yi görüştük. Ama elbette projelerini değil. Çünkü henüz aday adayı durumunda. Öncelikle şu durumun altını çizdi.

“Ben Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’la çalıştım. İlçe başkanı olarak birlikte güzel çalışmalar yaptık. Asla kendisi için yetersiz ve başarısız deme durumunda olamam. Benim partimin belediye başkanıdır ve onun başarısı benim ve partimin başarısıdır. Birlikte uyumlu bir ekip çalışması sergiledik. Çok da güzel başarılı çalışmalar yaptı. Kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmek öyle kolay değildir. Soğanlı bunlardan en güzel örnektir.”

Ardından devam etti:

“Ben veya benim gibi aday adayı olan hiçbir arkadaşım, kendisinin rakibi ya da alternatifi değiliz. Ben kendi açımdan söylüyorum, bir değişim söz konusu olacaksa varım diye yola çıktım. Amacım Osmangazi’ye hizmet. Başkan Dündar’dan bayrağı devralırsam daha yukarılara çıkarmak amacındayım. Çıtayı her daim yüksek tutmalıyız ki başarılı olalım. Halkın içinde, halkla beraber, makam dışında yönetim anlayışımız olacak.”

Kendisine Başkan Dündar’ın Osmangazi cazibe merkezi sözünü hatırlattığımızda da verdiği cevap şu oldu:

“Evet, sağ olsun Osmangazi’de güzel işler yapıldı. Ama şunu herkes iyi bilmeli ki her seçim kendi içinde ve zamanında büyük ve önemli seçimdir. Bu seçimlerde de öyle Osmangazi çantada keklik değildir. Zor bir seçim olacak. Bizim amacımız burada Osmangazi’yi kazanmak değil, en yüksek oy oranıyla almak.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.