Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

AK Parti’nin Bursa listesi tamam!..

9 Ocak 2019
86 kez okundu

YENİ CC

Bursa kamuoyu haftalardır merakla bekliyordu.

“Yeni dönemin belediye başkan adayları kim olacak?”

Sorunun cevabı ilk AK Parti’den geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 24 Kasım’da Bursa Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak açıklandı.

Sonra 17 ilçenin 15’inde belediyeyi elinde bulunduran AK Parti’de pek çok isim dillendirildi. Hatta mevcut aday adaylarının dışında adaylığı bulunmayan isimlerin de Ankara’ya çağrıldığını duyduk.

İşte bu süreçte AK Parti’nin ittifak ortağı MHP’ye kaç ilçe verileceği de gündeme geldi. Kulislerde MHP’nin 2 ila 5 ilçeyi istediği belirtilirken, tek bildiğimiz görüşmelerin burada il başkanları arasında değil, Ankara’da iki partinin genel başkan yardımcıları düzeyinde yapıldığı…

Meraklı bekleyiş bir süre sonra yerini büyük bir sessizliğe bıraktı. Yeni yılın ilk günlerinde ise Ankara’dan gelen tek bilgi, aday listelerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önünde olduğu idi.

Son birkaç gündür de farklı kaynaklardan farklı listeler dillendirilmeye başlandı ki kimin nereden aday olduğu tam bir muamma.

Dün ise bu bekleyiş sona erdi.

******                                       ******                             ******

Ankara’dan uzun zamandır hiç görüşmediğim genel merkezin müdavimlerinden çok eski hatırlı bir dost aradı ve “Bursa listesi tamam. Cumhurbaşkanımız onayladı. Hayırlı olsun” dedi.

Kısa bir şaşkınlıktan sonra peş peşe soru yağmuruna tuttum.

İlçe bazında verdiği isimler partiyi ve kişileri iyi bildiğim ve genelde de beklentim dâhilinde olduğu için benim açımdan fazla sürpriz teşkil etmedi.

Daha önce de sık sık yazmıştım.

AK Parti, 16 Nisan referandumuyla beraber büyük bir değişim ve yenilenme hareketi içine girdi.  Devletin yönetim şeklinden tutun da idari yapısına, genel merkez üyelerinden il ve ilçelere, son olarak milletvekillerine kadar pek çok alanda kadrolarını değiştiren iktidar partisi şimdi de değişimi yerel yönetimlerde gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Genelde seçim dönemleri tamam denilen listelerin son anda değiştirildiğini bildiğim için, yanılgı payını saklı tutmak kaydıyla diyebilirim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı söylenen Bursa’nın 17 ilçe belediye başkan aday listesi bu anlamda tam bir değişim listesi olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Gelen bilgiye göre;

Mevcutlardan 3 belediye başkanı koltuğunu korurken, Bursa’nın siyasi tablosunda da büyük bir değişim söz konusu.

Zira AK Parti’nin yerelde güçlü olduğu 3 ilçe MHP’ye verilmiş durumda. Bunlar dünkü yazımda da belirttiğim üzere biri İznik, diğeri de kulislerde de dillendirilmiş olan Yenişehir ile Orhaneli.

Oysa bildiğim kadarıyla MHP, 3 merkez ilçeden birini istiyordu. Bu durum anlaşılan MHP camiası içinde pek tatminkâr karşılanmayacak. Ama olsun neticede siyasette emir demiri her zaman kesiyor!..

Liste eğer son anda yeni bir değişime uğramazsa tek eksiklik, diğer büyükşehirlerde ve illerde bu dönem sayıları artırılan kadın adayın olmayışı.

İsimlere gelince; listenin resmi olarak açıklanması hafta sonu büyük olasılıkla 15 Ocak Cumartesi günü AK Parti İl Başkanlığı’nın Merinos AKKM’de düzenleyeceği aday tanıtım toplantısı ile yapılacak. Törene Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un katılması bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz