Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

AK Parti’nin değişim sürecinde Bursa’yı bekleyen yeni tablo ne?

4 Nisan 2018
203 kez okundu
AK Parti’nin değişim sürecinde Bursa’yı bekleyen yeni tablo ne? için yorumlar kapalı

2019 kritik yıl.

Türkiye’yi 2023’lere götürecek, kaderini etkileyecek 3 büyük seçim var. Biri mart ayındaki yerel seçimler, diğeri kasım ayındaki Cumhurbaşkanlığı ile milletvekilliği seçimleri.

Hangi seçim olursa olsun, ister öne çekilsin, isterse zamanında yapılsın şu bir gerçek ki seçimlere en hazırlıklı parti yine AK Parti.

Aslında AK Parti seçim startını 16 Nisan referandumunda “evet” oyu çıkmasıyla beraber verdi. Türkiye’yi yeni bir yönetim sistemine geçiren AK Parti, 2002 yılından bu yana Türkiye’deki değişimin lokomotifini üstlenen iktidar partisi olarak, “Yeni Türkiye’nin” anahtarını da elinde bulunduruyor. O yüzden Türkiye’nin önümüzdeki kritik yıllarını sil baştan şekillendirme ve yenileme sürecini de yönetmenin sorumluluğuyla ilk değişimi kendi bünyesinden başlattı.

Şöyle ki;

20 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan “Metal yorgunluğu olursa Türkiye paslanır” sözleriyle, teşkilatlardaki değişim ve yenilenme sürecinin düğmesine bastı. İlk olarak 26 il başkanının istifası ardından bu illerdeki ilçe başkanlarının istifaları istendi.

Ve yine eş zamanlı olarak aralarında Bursa’nın da bulunduğu 7 ilin belediye başkanlarının istifalarıgündeme geldi. İstifalar kamuoyunda büyük tartışma yaratsa da, değişim ve yenilenme gerçekleşti.

12 Kasım tarihinde de AK Parti kongre sürecinin startı verildi.

İlk olarak ilçe kongreleri yapıldı, ardından il kongreleri. Cumhurbaşkanı Erdoğan yoğun gündemine rağmen, il kongrelerine kadın ve gençlik kongreleri de dâhil olmak üzere büyük oranda katıldı. Başbakan Binali Yıldırım da onun katılmadığı kongrelere gitti.

Her ikisi de gittikleri ilde hem kongrelere katıldılar hem de seçim dönemlerini aratmayan coşkulu kalabalık mitingler düzenlediler.

******                           ******                     *****

AK Parti son il kongresini İstanbul’da gerçekleştiriyor. Bu kongrenin de nisan ayı sonunda tamamlanması bekleniyor. Ardından tarih net olarak açıklanmamış olsa da ağırlıklı haziran ayının 2. haftası büyük kongrenin yapılması gündemde.

Kongre sürecinde tüm il teşkilatlarını mahalle temsilcilerine ve delegelerine kadar yüzde 70-80 oranında yenileyen ve hatta yepyeni isimlerden oluşturan AK Parti, büyük kongrede de partinin çatısını yeniden şekillendirecek.

Denilen o ki Cumhurbaşkanı 2019 yılı seçimlerine güçlü bir kadro ile girmek istediğinden dolayı partinin tabanında yaptığı değişimin bir benzerini partinin üst kademesinde de aynen uygulayacak. Geçen yıl mayıs ayında yapılan olağanüstü kongre ile şekillenen 50 kişilik MKYK listesinin tamamına yakınını yeniden değiştirecek.

Yürütme Kurulu olarak bilinen MYK listesini de öyle…

Ve hemen ardından kabine değişikliğine gitmesi bekleniyor.

Öyle ki kulislerde mini kabine revizyonu beklentisinin bir öncekinde olduğu gibi, geniş çaplı bir değişime dönüşmesinin sürpriz olmayacağı değerlendirmeleri mevcut ki buna katılmamak mümkün değil.

Çünkü kabinede bazı bakanlar çalışmalarıyla ön plana çıkarken, bazılarının adı bile pek bilinmiyor.

Peki, “Bursa MKYK ve kabine değişimlerinden etkilenir mi?” dersek;

Cevabım evet olacaktır.

Zira yenilenme sürecinden en fazla etkilenen, hatta ilk değişimin yaşandığı illerin başında Bursa geliyor. 19 Temmuz’da yapılan geniş çaplı kabine değişikliğinde Bursa’nın yeni Bakanı Hakan Çavuşoğlu oldu. Hatta ‘Başbakan Yardımcısı’ göreviyle en üst makamda yer aldı.

Devamında ağustos ayında önce il başkanı değişti, Cemalettin Torun’un yerine Ayhan Salman atandı. Hemen ardından 10 ilçe başkanı istifa etti, yerlerine yenileri atandı ve kongreye bu yeni başkanlarla gidildi.

Akabinde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe sancılı da olsa istifa etti, yerine Alinur Aktaşgeldi.

Siyasi kulislerde haziran ayındaki büyük kongrede Bursa’dan en az bir milletvekilinin MKYK’ya, bir milletvekilinin de MYK’ya girmesi beklenirken, olası kabine değişikliğinde Hakan Çavuşoğlu’nun ‘Başbakan Yardımcısı’ olarak görevine devam etmesi bekleniyor ki benim de kanaatim bu yönde…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.