Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

AK Parti’nin seçim beyannamesinin özü ne?

25 Mayıs 2018
287 kez okundu
AK Parti’nin seçim beyannamesinin özü ne? için yorumlar kapalı

AK Parti dün hem milletvekili adaylarını tanıttı, hem de seçim beyannamesini açıkladı.

Ankara Spor Salonu’nda büyük katılımla yapılan tanıtım toplantısını TV’den izledim. Bursa milletvekili ve milletvekili adayları da Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve İl Başkanı Ayhan Salman  başkanlığında tam kadro orada idi.

4 yıl önce Bursa milletvekili adayları olarak o toplantıya katılanlardan biriydim. Dünkü toplantının Başbakanı Binali Yıldırım, 4 yıl önceki katıldığımız toplantının Genel Başkanı ve Başbakanı Ahmet Davutoğlu idi. Bursa İl Başkanı da Cemalettin Torun.

1 Kasım erken seçimi doğuran şartları o dönem Türkiye olarak yaşadık. Tek başına iktidar çıkmadığı gibi koalisyon da kurulamadığı için Türkiye istikrarsızlığa doğru sürüklenmeye başlamıştı. O yüzden seçimlerde sahada aktif bulunan biri olarak ne kadar zorlandığımızı da anlatmaya gerek yok.

Türkiye’nin içine sürüklenmek istediği o buhran dönemini AK Parti’nin kurmayları çok iyi analiz ettikleri için belirledikleri sloganlarında da bu ana tema üzerinden gittiler.

Nitekim dünkü toplantının 4 yıl önceki aynı salonda gerçekleştirilen seçim sloganı “istikrara oy verin” idi. Ve bir diğeri de “İlk günkü aşkla, Haydi Bismillah”.

Bir nevi öze dönüş politikasının ruhunu yansıtıyordu.

Öyle de oldu.

İnsanlar 7 Haziran’daki tablodan hükümet çıkmayınca ekonomik gidişatın daha da kötüleşmemesi için “istikrara oy “verdi. Biz de sahadaki etkileşimde bu ana temadan yola çıkarak seçim çalışmalarımızı yürüttük.

Cumhurbaşkanı Erdoğan o gün partinin genel başkanı olmadığı için salona gelememişti ama gelmiş gibi hâkimiyetinin rüzgârı çok güçlü esiyordu.

Zaten onun güçlü rüzgârı olmasaydı, AK Parti 1 Kasım seçimlerinde oyunu yükseltemez ve Türkiye de siyasi, ekonomik istikrarsızlığın pençesine düşerdi.

*******                            *******                              *******

Dünkü tanıtım toplantısında ise açıklanan yeni seçim sloganı, yine tam içinde bulunduğumuz dönemin ruhuna uygun olması bakımından beğenildi.

“Vakit Türkiye Vakti”“Güçlü Meclis, Güçlü Hükümet, Güçlü Türkiye”.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 16 ana başlıktan oluşan 360 sayfalık seçim beyannamesinin özünü de “Milli ve yerli ekonomik kalkınma hamlesi” ile “Yeniden şekillenen dünyada yenilenen güçlü hükümet sistemi ile demokratikleşen ve rekabetçi bir Türkiye modeli” oluşturuyor.

 YENİ KABİNEDE SÜRPRİZ İSİMLER  BEKLENİYOR!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gece TRT 1 ekranlarında önemli açıklamalarda bulundu.

Dünkü yazımda da belirttiğim üzere kamuoyunda en çok merak edilen soru:

“Listelerin ilk sıralarına yerleştirilen 22 bakan yeni dönemde kabinede görev alacak mı, almayacak mı?”

Bu yöndeki soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan şu cevabı verdi:

Buradaki durum farklı olacak. Artık yeniden doğmuş gibiyiz. Artık 25 bakanlı kabine olmayacak. Şu anda sayı ciddi manada düşecektir. Parlamentodaki sayı ne olacak bunu da görmek lazım. Parlamentodaki sayının size güç katması lazım. Kabinenin yürütme kapasitesi yüksek insanlardan oluşturulması gerekecek.”

Devamında da, “Hükümetin bir anonim şirket gibi yönetim anlayışına sahip olması” gerektiğini söyledi.

Bu demektir ki yeni dönemde yeni kabine hem mevcut bakanlardan hem de dışarıdan atanan isimlerden oluşacak.

Ancak mevcut bakanların tamamı değil. Parlamentondaki AK Parti vekil sayısının aritmetiğine bağlı olarak, kısmi sayıda başarılı bakanlar istifa ettirilip alınacak.

Yine, dışarıdan da özel sektörden çok sürpriz isimlerin kabinede görevlendirildiğini göreceğiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.