Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

AK Parti’ye rakip yeni bir parti mi kuruldu?

26 Ocak 2018
274 kez okundu
AK Parti’ye rakip yeni bir parti mi kuruldu? için yorumlar kapalı

Dün Bursa siyasi ve sosyal camiasının çok yakından tanıdığı hatırlı bir dostuma uğradım. Uzun süredir görüşmüyoruz.

Kendisi il başkan yardımcılığı, belediye başkan adaylığı yaptı. İşinde de sevilen, sayılan ve Bursa’nın marka isimlerinden.

Bana dedi ki:

“Türkiye’de yeni bir parti kuruldu, biliyorsun değil mi?”

“Evet”, dedim. “Meral Akşener’in genel başkanlığını yaptığı İYİ Parti”

Güldü, “hayır” dedi.

“AK Parti adında yeni bir parti kuruldu.” Anlık bocalama yaşadım.

Önce isim benzerliği mi diyecek oldum, anladı devam etti:

“Recep Tayyip Erdoğan genel başkanlığında yeni bir parti AK Parti kuruldu. Bak ince ayrıntıyı herkes gözünden kaçırıyor. Reis öyle güçlü öngörüye sahip ki”.

******                     ******                             ******

AK Partili bu dostum dedi ki:

Dikkat ettin mi, her darbe sonrası bu ülkede yeni bir parti kurulur. En son kurulan parti görünürde İYİ Parti ama değil. Reis AK Parti’yi yeniden kurdu. Ve yeni AK Parti, bir öncekinin rakibi. Değişim ve yenilenme adı altında sadece Bursa’da değil tüm Türkiye’de büyük değişimler söz konusu. Parti kendini yeniliyor, evet burada genel merkez politikalarından kaynaklanan birtakım yanlışlıklar yapılıyor ama parti kendini yeniliyor.”

Sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a getirdi:

 “15 Temmuz darbe sonrası Reis gördü, halk parti teşkilatının çok çok önünde idi. Baktı, mevcut AK Parti teşkilatları ile süreç götürülemeyecek. Bu aşamadan sonra kendinin genel başkanlığında veya bir başkasının genel başkanlığında farklı bir isimle parti kurulması da olamayacağına göre, mevcut partiyi yenilenme sürecine sokmaktan başka çaresi yoktu. Konuşmalarında hep söyledi, ‘metal yorgunluğu var’ diye… Metal yorgunluk var, FETÖ ile bağlantılar var, koltuk sevdalılarının hâkimiyeti var, ne derseniz deyin. Düğmeye bastı.”

İşte bu noktada sözü partililerin söylediği, daha doğrusu yakındığı bir konuya getirdi:

“Arkadaşlar diyorlar ya, parti hafızası siliniyor diye. Aslında bu yeni parti söz konusu olduğunda doğal ve kaçınılmaz bir süreç. Teşkilatlara bakın geneli yeni isimler, gençler, siyasete yeni giren arkadaşlar. Reis gerçekten bu işleri iyi biliyor, öngörüsü kuvvetli. Çünkü parti kendisini yenilemezse eriyecek, gidecek”.

*******                         ******                              ******

Doğru bir tespit.

Aslında hiç bu açıdan düşünmemiştim. AK Parti gerçekten de değişim, dönüşüm süreci yaşıyor ve kendini yeni isimlerle, yeni yüzlerle yeniliyor.

Çünkü 15 yılın sonunda iktidar sarhoşluğuna düşüldü. Güç zehirlenmesi doğdu. Teşkilatlarda ve belediyelerde koltuk hırsından kaynaklanan hormonlu hâkimiyet alanı genişledi. Sonuç, halktan uzak yönetimler, belediyeler ve bakanlıklar… Mevcut parti yönetimleri ile seçimlere girmek sadece Cumhurbaşkanlığı’nda değil, Türkiye’nin istikrarı için de risk taşıdığından yenilenme kaçınılmaz oldu.

Cumhurbaşkanı düğmeye önce yukarıdan bastı. MKYK, MYK, kabine, belediye başkanları, il başkanı, ilçe başkanı ve yönetimler…

Bursa’nın da aralarında bulunduğu İstanbul, Ankara gibi kalelerin ki bunlar hep Erdoğan’a yakın isimler olarak bilinir, belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine yeni isimlerle devam edilmesi ve yine Bursa örneğinde olduğu gibi il başkanı ile il yönetimindeki yenilenme ve 17 ilçe başkanından 11’inin yerine yeni isimler getirilmesi, kadın ve gençlik kollarında da ilçeler düzeyinde büyük oranda değişim hepsi zincirleme gelişti.

Tabii bu süreç de eskilerin tamamen kenara atılması ya da dışarıda bırakılmasıyla “hafıza kaybı” riski ortaya çıktı ama bu da tedavi edilemeyecek bir durum değil sanırım…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.