Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

AK Parti’ye şok uyarı: Çocuklar MHP’ye kayıyor

25 Haziran 2015
AK Parti’ye şok uyarı: Çocuklar MHP’ye kayıyor için yorumlar kapalı
AK Parti’ye şok uyarı: Çocuklar MHP’ye kayıyor

 Seçim sonuçlarını en yakın tahminlerle bilen şirketlerden Andy-Ar ve KONDA Araştırma Şirketlerinin Genel Müdürlerinden, AK Parti’yi ‘hüsran’a uğratan ‘genç seçmenler’e ilişkin kritik bir analiz geldi. Andy-Ar şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar ve KONDA Araştıma Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 7 Haziran seçimlerinde genç seçmenin AK Parti’yi tercih etmediğini savundu.

Al Jazeera’de yer alan habere göre, her iki araştırmacının da ortak görüşü CHP ve AK Parti’ye oy veren seçmenin yaşlanırken, MHP ve HDP’nin oyunun gençleştiği yönünde. Araştırma şirketleri, en çok oy alan iki partinin oyları içindeki genç oranı MHP ve HDP’nin gerisinde olduğunu iddia etti.

ACAR: ÇOCUKLAR MHP’YE YÖNELİYOR
Faruk Acar’a göreyse 13 yıllık AK Parti yıpranmışlığı en çok gençlerde karşılık buldu. Acar, çok kritik bir iddiada bulunarak; ‘AK Partili seçmenin çocuklarının MHP’ye yöneldiğini’ iddia etti:

‘’Bu seçmenlerin geçmiş ile ilgili hiçbir fikirleri yok. Var olan AK Parti iktidarının 13 yılını gözlemliyorlar, yıprandığını görüyorlar. Özgürlükçülük ve milliyetçilik duyguları öne çıkıyor. HDP’nin tıpkı Obama gibi özgürlükçü, barışçı, demokrat söylemleri bu gençlerin yarısının gözünü oraya çevirmesine yol açtı. Gençlik içindeki farklı olma duygusu HDP’de karşılığını buldu. MHP’ye ise daha çok ailesi AK Parti’ye oy veren ya da vermiş olan gençler yöneldi. Milliyetçi, muhafazakar ailelelerin AK Parti’nin dilini benimsemeyen, AK Parti ile ilgili olumsuz değerlendirmelerde bulunan çocukları içinMHP alternatif bir kanal oldu. Bu gençler MHP dışında bir yere zaten gitmezlerdi.’’

İŞTE PARTİLERDEKİ GENÇ SEÇMEN DAĞILIMI

2015 Genel Seçimleri ardından KONDA Araştırma şirketi sandık ve seçmen analizi başlıklı bir rapor hazırladı. Rapora göre sadece MHP ve HDP yüzde 25 olan genç seçmen oranın üzerine çıktı. Diğer bir deyişle seçimdeki genç seçmen oranı yüzde 25 olmasına karşın bu iki partideki genç oyu bunun üzerinde. MHP’deki 18-25 yaş aralığı oyu yüzde 33 iken HDP’de yüzde 32. Bu oran CHP’de 24, AK Parti’de ise yüzde 21. AK Parti ve CHP içindeki oyların en yüksek olduğu kesim 44 yaş üstü seçmen. 44 yaş üstü seçmene gelindiğinde MHP ve HDP’nin oranı yüzde 31’e düşüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.