Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

AK Parti’yi bekleyen büyük tehlike…

28 Şubat 2018
369 kez okundu
AK Parti’yi bekleyen büyük tehlike… için yorumlar kapalı

-AK Parti’nin oyları MHP’ye kayar mı?

MHP’nin önümüzdeki genel seçimlerde baraj altı kalacağı gerekçesiyle Bahçeli’nin, “Seçim barajı yüzde 10’un altına düşürülsün” önerisi doğrultusunda AK Parti ile ‘Cumhur İttifakı’ yaptığına dair iddialara asla katılmıyorum.

Devlet Bahçeli dünkü MHP’nin Grup Toplantısı’nda bu iddiaları yalanlarken dedi ki:

“İttifak yapmayanlar yüzde 10 barajına takılacakmış, bu adaletsizlikmiş. Size ‘ittifak yapmayın’ diyen var mı? Biz ‘Seçim barajı ile ilgili düzenleme yapılmalı’ dediğimizde utanmadan baraj sorunu yaşadığımızı söyleyenler şimdi ne diyeceklerdir”

Aynen öyle…

Bir kere MHP’nin baraj sorunu yok. Hele hele şu aşamadan sonra hiç yok.

Hatta net olarak diyebilirim ki sandıktan AK Parti’den sonra 2. parti çıkma ihtimali çok mu çok yüksek!

Nerden mi böyle bir kanıya vardım?

******                 ******                 ******

Tepki oylarından…

Daha önce de defalarca yazdık.

MHP’nin son 2 yıldır AK Parti’ye yönelik desteği malum. Özellikle de 15 Temmuz darbe girişimiyle başlayan süreçte AK Parti’ye yönelik desteği sadece siyasi olarak algılanmamalı. MHP Türkiye’nin siyasetine yön veren parti durumuna geldi. Dolayısıyla Türkiye’nin 16 Nisan referandumuyla başlayan yeni hükümet sisteminde de “ittifak” önerisi ile yine en büyük desteği MHP vererek, kısır tartışmaların odağına çekilme riskine karşılık olası siyasi krizlerin önüne geçerek yeni bir yol açtı.

Bir kere Cumhur İttifakı’yla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde daha ilk turda yüzde 50+1 eşiğinin üstüne çıkarmış oldu.

İkincisi ittifakla Meclis aritmetiğini de genişletti. İttifak sadece AK Parti ile MHP’ye değil aynı zamanda diğer partilerin BBP, SP de dâhil olmak üzere hepsinin oy oranına göre Meclis’te temsil edilme fırsatını da beraberinde getirdi.

Buraya kadar siyasi değerlendirmeler hep bu yönde. Ama ittifakın bir başka tarafı daha ortaya çıkmaya başladı ki işte bu birçok siyasi yorumcunun ve otoritenin belki de göz ardı ettiği bir durum.

Cumhur İttifakı, baraj sorunu olmayan MHP’nin oylarının daha da artmasına gebe…

Çünkü Cumhur İttifakı, AK Parti seçmeninin önüne 17 yıl sonra ilk defa bir alternatif ortaya koydu.

Başbakan’ın Bursa ziyaretinde de gördük. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sadece AK Parti içinde değil, genel seçmen bazında büyük bir özgül ağırlığı var. Eğer AK Parti 12 seçimden hep birinci çıktıysa bunun tek nedeni Cumhurbaşkanı Erdoğan. Erdoğan’ın rüzgârı bu partiyi hep önde sürükledi. Erdoğan’sız bir AK Parti düşünülemez… Erdoğan bugün bir başka parti kursun, korkarım ki tabelası bile iner. Erdoğan da bunun farkında olduğu için partide yukarıdan aşağıya doğru bir değişim ve dönüşüm başlattı.

Ancak;

Zaten 17 yılın verdiği tek başına iktidar olmanın yorgunluğuna ve yıpranmışlığına, bir de değişim ve dönüşümün tabanda yenilenen parti yerine yepyeni parti olarak ortaya çıkması eklenince teşkilatlardan seçmene doğru bir durağanlık ve ilgisizlik ister istemez ortaya çıktı.

Üzülerek ifade etmeliyim ki AK Parti’nin kuruluşundan itibaren yönetimlerde yer alan birçok titri olan partilinin dediği şu:

“Cumhurbaşkanlığında oyum kesin ve kesin Recep Tayyip Erdoğan’a, milletvekilliği seçimlerinde sandığa gittiğimde son kararım ne olur bilmiyorum ama oyumu MHP’ye vermeyi düşünüyorum”.

Bunu söyleyenlerin birçoğu inanmayacaksınız belki ama ‘Milli Görüş’çü.

‘Neden MHP?’ dediğimde ise verilen cevap şu:

MHP’ye oy vermek mi bugüne kadar asla 2. parti olarak bile tercih edeceğim parti değildi. Ama bakıyorum bize ve ülkeye çok büyük destek veriyor. Cumhurbaşkanımıza da öyle. Bizim için önemli olan Cumhurbaşkanımızın ilk turda yeniden seçilmesi. Bu ülkemiz için de yararlı. Bir AK Partili olarak maalesef MHP’ye oy vermeyi sadece ben düşünmüyorum”.

Bu ve buna benzer sözler yakında fazlaca dillendirilmeye başlanacak. AK Parti içinde MHP’ye kayma eğilimini eğer ben gördüysem, mutlaka genel merkez ve yukarısı da görüyordur diye düşünüyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.