Havadis16.com - 16 Aralık 2018, Pazar

AK Parti’yi bekleyen büyük tehlike!

20 Temmuz 2018
310 kez okundu
AK Parti’yi bekleyen büyük tehlike! için yorumlar kapalı

Seçimler bitti. Cumhurbaşkanımızı, milletvekillerimizi, bakanlarımızı belirledik. Şimdi sırada yerel seçimler var. Konuşulmaya başlandığı gibi mahalli seçimler ister erkene çekilerek ekim, kasım ayında olsun, isterse zamanında Mart 2019’da yapılsın, şu bir gerçek ki Türkiye artık yerel seçim sathına girmiş bulunmakta.

Siyasi partilerin önünde yeni bir seçim yarışı var.

1 Nisan 2014 itibarıyla YSK’nın verilerine göre, Türkiye genelinde bin 395 yerleşim noktasında;

AK Parti 18 büyükşehir belediyesi, 30 il ve 563 ilçe ve 243 belde olmak üzere toplam 824 belediyeyi kazandı.

CHP 6’sı büyükşehir olmak üzere 14 il, 102 büyükşehir ilçe, 56 ilçe ve 62 belde belediyesi olmak üzere toplam 234 belediye kazandı.

MHP 3’ü büyükşehir belediyesi, 5’i il, 104’ü ilçe ve 57’si belde belediyesi olmak üzere 169 belediye başkanlığı kazandı.

BDP ise, 2’si büyükşehir olmak üzere 10 il, 67 ilçe ve 24 beldede, toplamda da 101 belediye başkanlığı kazandı ki 15 Temmuz sonrası OHAL kapsamında yarıdan çoğu görevden alınarak yerlerine kayyum atandı.

Bursa, AK Parti’nin yerelde en güçlü olduğu illerin başında geliyor. Büyükşehir ve 15 ilçe AK Partili. Mudanya ve Nilüfer ise CHP’li belediyenin.

Hiç hesap kitap yapmaya gerek yok. Önümüzdeki yerel seçimlerde başarı kriteri belli.

AK Parti Türkiye genelindeki sayısını korur veya geçerse başarılı, muhalefet de koruduğu ve kazandığı belediye sayısı dâhilinde başarılı demektir.

İşte AK Parti çevrelerinde seçimlere yönelik duyulan kaygı da bu noktada birleşiyor:

Ya genel seçimlerdeki aday belirleme sürecinde yapılan hatalar ve politikalar yerel seçimlerde de yapılırsa?

*******                          *******                *******

Şimdilerde AK Parti çevrelerinde en çok konuşulan da bu.

Öyle ya…

AK Parti Türkiye genelinde bir önceki seçimlere göre yüzde 7, Bursa’da ise yüzde 10 civarında bir oy kaybetti. Meclis’te 1. Parti ama 300 artı bir milletvekili sandalyesine erişemediği için tek başına söz sahibi değil.

Dolayısıyla ortada öyle büyük bir seçim zaferinden bahsedilemez. Kaldı ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk lideri olarak halktan yüzde 52’yi aşan bir oyla Devlet Başkanı seçilen Erdoğan, o gece yaptığı konuşmada “Mesajı aldık” diyerek bu sonucun nedenlerini masaya yatıracaklarını ifade etti.

Bursa bir önceki seçimlerde en güçlü olduğu ilçelerde gözle görülür oy kaybına uğradı. İnegöl bunların başında geliyor. Her seçimde nasıl Bursa, Türkiye genelinin üzerinde yüzde 2 ila 5 fazla oy alırsa, İnegöl de Gürsu da Yıldırım da Osmangazi de il genelinde oy artıran ilçelerin başında gelirdi.

Bu sefer aday belirlemede yaşanan sıkıntılar oy deposu olarak bilinen bu ilçelerde ciddi anlamda yüzde 10’lara varan bir düşüşü getirdi.

Ya şimdi de aynısı olursa?

Kamuoyunda başarılı olarak bilinen, sevilen belediye başkanları genel merkez tarafından yeniden aday gösterilmezse?..

3 dönemi tamamlayan belediye başkanlarının yerlerine ahbap-çavuş ilişkisinde, kayırılma ile ayrıcalıklı kişiler aday olursa?

AK Parti camiasının ve toplumun sevip saydığı isimler aday gösterilmezse?

İstihbarat raporları dikkate alınmadan aday belirlenirse?

Süreç kısa tutulup, parti içi yarış da adaylar birbirlerine kırdırılırsa?

İşte o zaman AK Parti, Bursa’da yerelde de büyük bir kayıp yaşar!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.