Havadis16.com - 18 Ekim 2018, Perşembe

Akademik meslek odaları suyun önemini konuştu

24 Mart 2013
Akademik meslek odaları suyun önemini konuştu için yorumlar kapalı
Akademik meslek odaları suyun önemini konuştu

– Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen ‘3. Uluslararası Su Kongresi ve Sergisi’nde, oturum başkanlığını Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’nın yaptığı ‘Meslek Odaları Görüşleri’ konulu panelde akademik meslek odalarının temsilcileri tarafından suyun önemi anlatıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen ‘3. Uluslararası Su Kongresi ve Sergisi’nde, oturum başkanlığını Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’nın yaptığı ‘Meslek Odaları Görüşleri’ konulu panelde akademik meslek odalarının temsilcileri tarafından suyun önemi anlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Su Vakfı, Bursa Kent Konseyi ve DSİ Bursa Bölge Müdürlüğü’nün ortak organizasyonuyla yapılan ‘3. Uluslararası Su Kongresi ve Sergisi’, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) uzman isimlerin konuşmacı olarak katıldığı toplantılar yapıldı. Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda düzenlenen ‘Meslek Odaları Görüşleri’ konulu panele, çok sayıda izleyici katıldı.
Panelin oturum başkanlığını yapan Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Bursa’nın doğasıyla, tarihiyle, sanayisiyle, tarımıyla çok önemli özellikleri bünyesinde barındıran ender dünya şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Suyun kullanımı konusunda mutlaka farklı görüşlerin olacağını, farklı düşünceler neticesinde doğal olarak politik ayrışmaların da yaşanacağını söyleyen Pala bir gün herkesin tabiatın tüm değerlerini doğru kullanmayı öğreneceğini ifade etti. Toplum hayatında akademik meslek odalarının önemli yer tuttuğunu anlatan Pala, “Akademik meslek odalarının temelinde eleştirel bakış vardır. İnşaat mühendisi olarak akademik meslek odalarının çalışmalarında yıllarca yer aldım. Ben de yıllarca eleştirilerde bulundum. Bursa’nın suyla sıkıntısı yok. BUSKİ derelerin ıslahı konusunda önemli çalışmalar yapıyor. 20’ye yakın derenin fiziksel yapısı düzenleniyor. Sanayi şehri olan Bursa’da dönüşüm için zaman gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı kirleten unsurlara her türlü yaptırımı uyguluyor. Suyun temizliği için toplumda bilinç oluşturulması gerekiyor. Başta Nilüfer olmak üzere tüm derelerin temiz akması noktasında her kesimin ortak beklentisi var” dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar, bu yıl 3.’sü düzenlenen Uluslararası Su Kongresi’nin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Son 20 yıldır su meselesinin farklı biçimde değerlendirildiğini ifade eden Çınar, kısıtlı kaynakların bilinçsizce tüketilmesi neticesinde gelecek kaygısının yaşandığını dile getirdi. Dünya nehirlerinin en az yüzde 60’ının büyük ölçekli barajlarla tutulduğunu anlatan Çınar, “Kentsel ve endüstriyel kullanım sonucunda kirlenen su ve toprak, insanlar kadar diğer canlıların da yaşam alanlarını azaltıyor. 1970’lerden bu yana dünyadaki tatlı su kaynaklarında yaşayan canlı türlerinin yarısı yok oldu. Bugün 1.4 milyar insan temiz suya erişemiyor. 2032 yılında dünya nüfusunun yarısının su erişimde sıkıntı çekeceği öngörülüyor. Mesele, temiz su kaynaklarının haksız paylaşımı ve kendini yenileme kapasitesinin çok üstünde kullanımıdır. Bir ABD vatandaşının musluğundan günde ortalam 580 litre su akarken, Haiti’de günlük su kullanımı ise sadece 20 litredir. Çözüm, suyun her alanda ideal koşullarda üretilmesi ve tüketilmesidir” diye konuştu.
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ise, inşaat mühendisliği ve su konularında bir sunum yaptı. İnşaat mühendisliğinin ana bilim dallarından biri olan su mühendisliğini önemsediklerini anlatan Şahin, su havzalarında olmaması gereken yerleşimleri ve yaşanan tehlikeleri fotoğraflarla gözler önüne serdi. Şahin, vatandaşların ve yöneticilerin doğayla savaşmamasını, daha dikkatli hareket etmesini istedi. Dünyadaki suyun yüzde 97.5’inin okyanuslarda ve iç denizlerde tuzlu su, yüzde 2.5’inin ise tatlı su olarak bulunduğunu anlatan Şahin, tatlı suyun yüzde 87’sinin de buzullarda, toprakta, atmosferde, yeraltı sularında bulunduğunu, geriye kalan yüzde 13’lük miktarın kullanılabildiğini belirtti. Ülkemizde teknik ve ekonomik anlamda yaklaşık 110 milyar metreküp su bulunduğunu, “Bunun yüzde 16’sı içmede kullanılıyor. Bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için kişi başına yılda 10 bin metreküp suya sahip olması gerekir. Ülkemizde ise su varlığımız ve nüfus düşünüldüğünde kişi başına düzen su yılda 1400 metreküptür. Dünya nüfusunun yüzde 20’si yeterli içme suyundan yoksundur. Dünyanın yıllık yağış ortalaması 1000 mm olup, Türkiye’nin yıllık yağış ortalaması ise 643 mm’dir. Türkiye şuanda su kıtlığı çeken değil, su stresi altında bulunan ülkeler arasındadır. Nüfus artışı, kirlenme ve yıllık yağış ortalamasından ötürü 25 yıl sonra su kıtlığı çeken ülkeler arasına gireceğimiz öngörülüyor” dedi.
Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık ise, dünyada hala su kaynaklarının etkin ve sürdürülebilir kullanımının sağlanamadığını dile getirdi. Bursa’nın sahip olduğunu su havzaları hakkında bilgi veren Uyanık, su yönetimi yaklaşımı olmadan su kaynaklarının korunamayacağını, temizlenmesinin de mümkün olmayacağını kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.