Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

Akkılıç ödülleri sahiplerini buldu

29 Nisan 2014
Akkılıç ödülleri sahiplerini buldu için yorumlar kapalı
Akkılıç ödülleri sahiplerini buldu

 Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi’nin Nilüfer Belediyesi ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediği ‘Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları ödülleri’ sahiplerini buldu.

İlki 2010 yılında düzenlenen Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü’nün dördüncüsü tamamlandı.Yılmaz Akkılıç’ın ölüm yıldönümü olan 28 Nisan günü düzenlenen gecede ödüller sahiplerine verildi. 2013 yılında toplam 21 araştırmanın katıldığı yarışmada akademik ve akademi dışı alandan iki başarı ödülü ile akademik alanda bir teşvik ödülü verildi. Yener Akkılıç, Prof. Dr. Hüseyin Savaş Başkaya, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Kayıhan Pala, Doç. Dr. Neslihan Sam ve Hacı Tonak’tan oluşan Seçici Kurul’un değerlendirmesi sonucu, ‘Akademik alan’daki başarı ödülüne Fahri Yıldırım’a ait “14. Yüzyıldan Cumhuriyet Dönemine Kadar Yabancı Seyyahların Gözünden Bursa İlindeki Mimari Eserler” adlı doktora tezi layık görüldü. Aynı alandaki teşvik ödülü ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Fevzi Çakmak’ın “Bursa Yerelinde Cumhuriyet Halk Partisi (1946-1960)” başlıklı doktora tezine verildi.

‘Akademi dışı alanlar’ kategorisinde ise Ozan Kaplanoğlu ve Raif Kaplanoğlu’nun “Bursa Göç Tarihi” başlıklı çalışması başarı ödülüne layık bulundu.
Araştırmacılardan başarı ödülü sahipleri 4 bin ve teşvik ödülü sahibi de 2 bin TL para ödülü verildi. Geceye katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bu ödüllerin 4’üncüsü  için toplandığımız çatı altında, Yılmaz Ağabey’in bizi aydınlatan varlığını yürekten hissediyoruz. Çünkü, bildiğiniz gibi, Yılmaz Akkılıç, ömrü boyunca biriktirdiği belgeleri, fotoğrafları, el yazmalarını ve kitaplarını bağışlayarak Nilüfer-Akkılıç Kütüphanesi’nin kurulmasında önemli bir rol üstlenmişti. Hayatı boyunca bilimsel düşünce ve araştırma kültürünü önemseyip yaygınlaştırmaya çalışmış, Bursa araştırmalarına önem vermiş, hayatının her aşamasında bilginin ve öğrenmenin değerini vurgulamış bir insandı. Bizler de O’nun adını ve değerlerini yaşatmak ve Yılmaz Akkılıç’ın düşünsel mirasına sahip çıkmak için 4 yıl önce,“araştırmacılığı” teşvik edecek bir gelenek başlattık” dedi.

Gecede Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Akkılıç’ın kardeşi Yener Akkılıç, Yılmaz Akkılıç ile ilgili düşüncelerini dile getirirken, Seçici Kurul Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Savaş Başkaya da ödül süreci hakkında bilgi verdi.

Eski bakanlardan Ertuğrul Yalçınbayır, eski milletvekilleri Yahya Şimşek, Ali Arabacı, Nilüfer Belediyesi Meclis üyelerinin de katıldığı gecede Akkılıç’ın eşi Güner Akkılıç da seçici kurul üyelerine birer teşekkür plaketi verdi. Bu yılın ödüle değer bulunan 3 araştırması ise Akkılıç Kütüphanesi’nin kuruluş yıldönümü olan 1 Aralık’ta kitap haline getirilmiş olacak.

akkılıç2 akkılıç3 akkılıç4 akkılıç5

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.