Havadis16.com - 16 Aralık 2018, Pazar

Akşener’e bir de bu açıdan bakalım!

24 Temmuz 2018
149 kez okundu
Akşener’e bir de bu açıdan bakalım! için yorumlar kapalı

Yerelde gazetecilik yapan bizler için çoğu zaman Ankara siyasetini okumak ve değerlendirmek kolay olmuyor. Kaldı ki Ankara’da siyasetin içinde bulunan meslektaşlarımızın da genelde gündemi iyi ve doğru okuyabilme konusunda sıkıntılar yaşadığına şahidiz.

Bununla beraber, kendi bakış açımdan değerlendirdiğimde Türkiye’yi birden bire erken seçime götüren şartlar ve süreçte yaşanılanların perde arkasındaki gerçekleri henüz tam olarak hiçbirimizin bilmediği kanaatindeyim.

Partisindeki eleştiri okları neticesinde İYİ Parti genel başkanlığından istifa eden Meral Akşener’indurumunu da bu kapsamda değerlendirebiliriz diye düşünenlerdenim.

Madalyonun görünen yüzünde;

Karşımızda MHP gibi köklü bir devlet partisini bölen ve içinden İYİ Parti adında yeni bir parti çıkaran hanımefendi var.

Hatta yedi göbek ötesine kadar FETÖ ile hiçbir bağlantısı bulunmadığı halde, partisini desteklediğine dair çıkan iddialardan dolayı FETÖ’cü yakıştırmalarına da maruz kaldı.

O hanımefendi partiyi kurmadan önce “Ben Cumhurbaşkanı adayıyım” diye açıklama yaptı ve bu kararından, süreçte tüm baskılara rağmen de asla dönmedi.

Eğer dönse idi, o günlerde CHP, İYİ Parti ve HDP çatı partisi olarak bir araya gelip, bir aday üzerinde uzlaşacaklardı.

Bu Abdullah Gül de olabilirdi, Muharrem İnce de…

Ve büyük olasılıkla da 24 Haziran akşamı mevcut tablo ortaya çıkmayacaktı.

O yüzden madalyonun arka tarafında;

Bana göre Akşener adaylıktan vazgeçmeyerek Türkiye üzerinde o dönemde oynanan ince oyunu bozan önemli bir aktör durumundadır.

Çünkü aksi de beklenemezdi. Kendisi her daim Türkiye’nin gelişimine ve demokratikleşmesine, dönüşümüne katkı koyan yılların tecrübeli siyasi isimlerinden biri…

***

Yine bana göre, Türkiye’nin yeni bir yönetim sistemine geçişte yapmış olduğu bu önemli atraksiyonun AK Parti ve MHP’deki üst akıl da farkında. Hatta dikkat edilirse, seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, hanımefendiyi hiç kale almayan bir politika izlerken, MHP Genel Başkanı Bahçeli de partiyi kurduğunda gösterdiği o büyük tepkilerin hafifletilmişi üzerinden eleştirilerde bulundu.

24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olarak yüzde 7,29 oy aldı. Partisi de Milli İttifak’ın içinde olmasına rağmen yüzde 10 alarak, 43 milletvekiliyle Meclis’e girdi.

Seçimlere 1 yıl kala hem teşkilatlanmanı yapacaksın hem de Meclis’te temsil yetkisi alacaksın.

Evet, iddia ettiği gibi cumhurbaşkanı olamadı ama partisini Meclis’e sokma başarısını gösterdi.

Demek ki ortada yılların CHP’si ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu örneğindeki gibi bir başarısızlığı yok!

Aksine siyaseten çok başarılı…

Kemal Kılıçdaroğlu koltuğa yapıştıkça, daha fazla tepki toplarken, Meral Akşener koltuğu bırakacağım dediği anda, “çekilsin, başarısız” diyenler bile bir anda “kal, gitme” demeye başladılar.

Burada da ince bir siyasi taktik uyguladı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın “Aday olmayı düşünecek kimse yok. Cesaret edecek, aday olacak başka kişinin olabileceğini düşünmüyorum” diye rakiplerin yolunu keserken;

MHP Genel Başkanı Bahçeli bile “Koray Aydın ve arkadaşlarına büyük görev düşüyor. Akşener’in görevinin devamını sağlamalılar. Hanımefendiyi mutlaka ikna etmeliler” diyerek şaşırtıcı şekilde siyasi desteğini dışarıdan gösterdi.

Böylelikle Akşener hem toplum nezdinde hem de partisinde daha fazla güçlenmiş oldu!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.