Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Aktaş’ın, Cumhurbaşkanı’na götüreceği dosyada ne var?

7 Aralık 2017
346 kez okundu
Aktaş’ın, Cumhurbaşkanı’na götüreceği dosyada ne var? için yorumlar kapalı

Tam bir ay önce Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Alinur Aktaş’ın önünde 17 ay gibi kısa bir süre var. 2019 yılının mart ayında yapılacak seçimlere kadar oturduğu koltuğun hakkını vermesi lazım.

Burada hemen belirtmek istiyorum. Sakın yanlış anlaşılmasın, kendisi de konuşmalarında altını çizerek söylüyor. Amacı 17 ay sonra yeniden aday gösterilmek falan değil, amacı Cumhurbaşkanı’nın kendisine verdiği bu kentin anahtarını zamanı geldiğinde alnının akıyla, hizmet çıtasını yükseltmiş olarak teslim etmek.

Çünkü kendisine yüklenen bir misyon var, omuzlarındaki yük ağır, sorumluluk çok fazla. O da bunun bilinciyle 17 ayı şovlarla, popülist yaklaşımlarla geçirmek yerine, kentin sorunlarını çözerek, gönüllere dokunarak ve partisinin toplumdaki güvenilirliğini yeniden tamir ederek geçirme niyetinde.

Sonrası zaten kendiliğinden gelir. Eğer ortada bir başarı var ise, mutlaka geri döner. Bu dönüş velev ki Cumhurbaşkanı’ndan, AK Parti’den olmasa bile bu kentin insanından olsun yeter de artar. Bakın hâlâ vatandaş rahmetli Hikmet Şahin’i sevgiyle, saygıyla anıyor. Bir dönem belediye başkanlığı yaptığı halde başarılı olarak gönüllerde taht kurmuş durumda. Aktaş da bunun farkında “gönüllere dokunabiliyor muyuz, benim için önemli olan bu, gerisini düşünmüyorum” diyor.

******                                     *******                                       *******

Dün yanında İl Başkanı Ayhan Salman olduğu halde basının karşısına geçerek 17 ayda yapacağı öncelikli işleri “Acil Eylem Planı” adı altında kamuoyuna tanıttı. Merinos AKKM’deki basınla buluşmasında iki buçuk saate yakın değerlendirmelerde bulundu. Açıklamalarını geniş olarak haber sayfalarımızda okuyabilirsiniz.

Benim önemle altını çizdiğim bir konu vardı ki o da bu kentin diğer büyükşehirlerin aksine yol, stadyum gibi büyük yatırımlar başta olmak üzere devletin mali desteğini tam alamamış olması. İşte Başkan Aktaş önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın kapısını çalarak, koltuğunun altında götüreceği 3 ayrı büyük projeyi içeren dosya için mali destek isteyecek.

******                                  ******                                  ******

Bunlar hangi konular derseniz?

Birincisi, kentin doğusunda kağıt üzerinde duran 6.5 km uzunluğundaki Yıldırım Metrosu.

Büyükşehir mali açıdan sıkıntılı olduğu için kredi muslukları kapalı, devletin desteği şart, ilk olarak bu metronun hayata geçirilmesi için Cumhurbaşkanı’ndan mali destek talebinde bulunacak.

İkincisi, Bursa’nın tam kalbinde ucube olarak duran Doğanbey Toplu Konutları için, iyileştirme projesinde yine kafasında belirlediği konuyu Cumhurbaşkanı’na açacak.

Dün “Cumhurbaşkanımız da bu yapılardan rahatsız. ‘Ne yapabiliriz?’ noktasında değerlendirmede bulunacağım” diyerek, Bursa’nın vicdanını rahatsız eden o ucube görüntüyü temizleme niyetinde olduğunu söylemesi önemli idi.

Üçüncüsü, uzun yıllardır bu kente yeni yol yapılmadı. Doğu Çevre Yolu ve Batı Çevre Yolu’ndan sonra kentin trafik yükünü de alması amacıyla Güney Çevre Yolu Projesi için çalışmalarını tamamlayan Başkan Aktaş, bu projenin de hayata geçirilmesi amacıyla hükümetten ve Cumhurbaşkanı’ndan tam destek isteyecek.

Ve bu 3 konuyu dosya halinde Cumhurbaşkanı’na bir an önce sunma amacında. Süre olarak sorduğumuzda “Cumhurbaşkanı’nın verdiği en yakın zaman” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.