Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Alman Çoban Köpekleri hünerlerini Bursa’da sergiledi

30 Eylül 2013
Alman Çoban Köpekleri hünerlerini Bursa’da sergiledi için yorumlar kapalı
Alman Çoban Köpekleri hünerlerini Bursa’da sergiledi

Nilüfer Belediyesi ile Dünya Alman Çoban Köpeği Dernekleri Birliği (WUSV) üyesi olan Alman Çoban Köpeği Irk ve Spor Derneği (ACKİSD) işbirliği ile düzenlenen Alman Çoban Köpekleri Irk Standartları Bursa Şampiyonası renkli görüntülere sahne oldu.    

Nilüfer Belediyesi Üçevler Spor Tesisleri, hafta sonu renkli bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Birbirinden bakımlı ve yetenekli köpeklerin hünerlerini sergilediği yarışmaya Bursa ve Türkiye’nin dört bir yerinden gelen yaklaşık 100 köpek sahibi katıldı. 7 kategoride erkek ve dişi ırkların yarıştığı yarışmada 24 ay üstü kral kategorisinde dişilerde Andi von United Hof, erkeklerde ise Maffey von der Urbecke şampiyonada ipi göğüsleyen köpekler oldu. Bu yıl 3’ncüsü yapılan yarışmada, Alman Çoban Köpeği’nin kabul edilmiş standartları dahilinde, gelişimine katkıda bulunmak, ulusal ve uluslar arası düzeyde eğitmek, bilinçli üretimini destekleyerek üretilen köpeklere soyağacı belgesi verip, ırkı kayıt altına alarak yaygınlaştırılmasını sağlamak hedeflendi.

Hayvanseverlerin de büyük ilgi gösterdiği yarışmaya katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, hayvan sevgisinin önemine dikkat çekti. Bozbey, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü çerçevesinde bu yıl da bir dizi etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade etti. Özellikle sokak hayvanları konusunda belediye olarak çok fazla şikayet aldıklarını dile getiren Başkan Mustafa Bozbey, “İnsanlar yaşadıkları mahallelerde sokak hayvanı görmek istemiyorlar, hatta pek çoğu korktuklarını belirterek, onları uzaklaştırmamızı istiyor. Ancak, hem yasalar, hem de vicdanımız, yaşadıkları bölgeden hayvanları uzaklaştırmamızı engelliyor. Zaten bu tarz bir yaklaşım, kabul edilemez. Unutmamalıyız ki, kentlerin kalabalığında, kimi sokakta kimi evimizde yaşayan hayvanlar, bizlerin karşılıksız sevgisine muhtaç. Bizlerin yaşam sevincini artıran hayvan sevgisi, özellikle de köpek sevgisi; kişiliğin ve insani duyguların gelişmesine katkıda bulunuyor. Köpek sevgisi doğayı anlamayı sağlıyor, hatta insanın bazen doğaya, bazen de tehlikeye karşı en yakın koruyucusu olabiliyor” dedi.

Konuşmaların ardından Alman Çoban Köpeği Irk ve Spor Derneği Başkanı Ahmet Karataş, Başkan Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mürsel Büyükçoban ve emeği geçenlere teşekkür plaketi verdi.

Karakter testi ve çeşitli kriterlerin ele alındığı yarışma sonucu kategorilerde birinci olan işimler şöyle oluştu:

Uzuntüylü Alman Çoban Köpeği: Quintina von Arlett

4-6 ay dişiler: Juen von United Hof

4-6 ay erkekler: Sylvester vom Holtkamper Hof

6-9 ay dişiler: CK/’s Caprice

6-9 ay erkekler: Arico von Fidelius

9-12 ay dişiler: CK/’s Bambina

9-12 ay erkek: CK/’s Banderas

12-18 ay dişi : Aida von Riva

12-18 ay erkek: Lodos von Atlas

18-24 ay dişi: Gilde von der Urbecke

18-24 ay erkek: Lego Av Rostadgarden

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.